Kaip saugiai laikyti Crypto? Buy & hold su Ledger cold wallet.

crypto-cold-wallet-šešiNuliai

Na va, po 4 metų pertraukos, antrasis įrašas išskirtinai apie kriptovaliutas. 

Priminsiu, kad kripto aš nesigaudau nė kiek. Bet nelabai gaudausi ir bendrai investavime, tačiau tai netrukdo būti investuotoju ir auginti portfolio, pasitelkiant ETF’us ir mėgaujantis rinkų grąža, kuri 99% atvejų aplenkia tuos kurie „gaudosi„. 

Tad panašų buy & hold modelį bandau pritaikyti ir su kriptovaliutomis. 2021-aisiais užkūręs Kraken’o paskyrą tiesiog pradėjau automatu kas mėnesį pirkti Bitcoin’ą ir Ethereum’ą (dvi didžiausias ir jau kaip ir pripažintas kriptovaliutas) pagal 70/30% split’ą. 

Ir nors Q2 investicijų apžvalgoje užsiminiau, kad investicijos auga ir niekas nesikeičia – kaip atsidėjinėjau po 300 Eur/mėn ir tiesiog perku BTC/ETH neužduodamas jokių klausimų, taip atsidėjinėsiu ir toliau – tačiau vienas dalykas man nuolat nedavė ramybės.

Kiekvieną kartą įraše nors menkai paminėjus kripto, visuomet sulaukdavo kažko komentaruose su kripto fanų kultine tapusia fraze “not your keys, not your coins”, arba kažką į tą pusę. Nes, pasirodo, kriptovaliutas, kitaip nei įmonių akcijas, galima laikyti pačiam “pas save”.

Ir aš nuolat kartojau, kad “taip taip, reikia prisėst pasidomėti”, bet jau kokius du metus realiai šį klausimą tiesiog paspirdavau po kilimu. 

Sau sakiau – kažkoks device’siukas skamba sudėtingai, o mano kripto sumos mažos, tad net scam atveju jau kaip nors išgyvensiu. Bet kur buvęs kur nebuvęs per 4 metus šis portfelis išaugo iki 30k Eur, o jau tiek praradus tikrai skaudėtų. 

Tad kaip visiškas kripto naujokas, prisėdau domėtis ir pagaliau susitvarkiau higieną.

Įsigijau tą moksliukišką aparačiuką pavadinimu “offline wallet” ir ką tik persikėliau beveik visą savo kripto portfelį į jį. Prisipažinsiu – sunku nebuvo, o dabar net galvoju – dievaži, galėtų ir akcijoms būti panaši alternatyva, kai visos makro ar išorinės rizikos pašalinamos, o už savo turtą atsakingas lieki tik pats TU. Gal ir nieko ta decentralizacija… 🤔

Bet ar būtina tą patį daryti ir jums? Jūsų reikalas, tačiau mano pareiga papasakoti kodėl aš nusprendžiau susitvarkyti ir išsiaiškinti kaip, tarp visų scam’ų ir griūvančių biržų skandalų, galima saugiai pirkti ir laikyti kriptovaliutas ilguoju laikotarpiu. Juk mes ne spekuliantai, o pabūsime čia ant ilgo?

Kas yra offline/cold wallet kripto pasaulyje? 

Offline piniginė, dar vadinama „cold wallet“, yra kriptovaliutų piniginė, kuri nėra prijungta prie interneto. Jos pagrindinė funkcija – saugoti tavo privatų raktą (private key), kuris suteikia prieigą prie tavo kriptovaliutų. Kadangi šis raktas laikomas neprisijungus prie interneto, jis yra apsaugotas nuo įsilaužimų ar scam atvejų.

Matot, pats bitkoinas tai labai saugus ir jo niekas nepavogs, nes jis laikomas decentralizuotam blockchain’e, bet bent jau aš iki šiol prie „savo bitkoino” prieidavau per biržos tarpininką – mano atveju Kraken’ą, bet tas pats galioja su absoliučiai visais Binance, Coinbase, Bybit ar panašiais (kas turit Revolut’e, tai dar liūdnesnės žinios – net pats Revolut’as neturi jūsų crypto, tai tiesiog išvestinė finansinė priemonė ir „pažadas”, bet čia ne apie tai:D)

Tai jeigu tu neturi to offline wallet’o, tu 100% naudojiesi kažkokiu tarpininku, kuris tau patogiai suteikia prieigą prie tavo kriptovaliutų, bet iš to kyla ir rizikos. Tai kas ta offline piniginė?

Jei labai paprastai žmonių kalba – tai tiesiog toks USB’iukas, kažkiek primenantis seniau bankų dalintus kodų generatorius, kurio pagalba galima sugeneruoti koduką jungiantis prie savo piniginės.

Ką tai duoda? Visos tavo kriptovaliutos tiesog fiziškai priklauso išskirtinai tik tau ir niekas šioje žemėje daugiau neturi prie jų prieigos. Nėra absoliučiai jokio tarpininko. Kaip namų raktai – jeigu fiziškai pas tave, reiškias niekas kitas jų šiuo metu neturi. Nors su namų raktais, žinoma, gali būti daugybė kopijų, tai gal ir ne iki galo vykęs pavyzdys… kripto raktas tik vienas.

Su realiu bankiniu pasauliu irgi sunkoka palyginti:

  • Gal tai yra dalinai kaip cash’as → nes laikai pas save kišenėj, bet cash’ą valstybė gali vienu sprendimu devalvuoti ar teismas areštuoti.
  • Gal kaip senieji fiziniai akcijų certifikatai → bet ten jau labiau turtas, o ne valiuta.
  • Gal tai tiesiog kaip fiziniai aukso luitai → kiek jau jų fiziškai turi, tiek turi. Tik kripto „aukso luitai” dar ir slaptažodžiu apsaugoti.

Ieškojau paralelių su akcijų investavimu, tai tarkime – įsigijus, kad ir Apple akcijų per IBKR ar Swedbank’ą, tos akcijos centriniame registre egzistuoja ne tavo, o brokerio vardu (street name), tačiau tu esi įrašytas kaip pagrindinis naudos gavėjas. Tai tave apsaugo, nes brokeriai visuomet klientų turtą laiko atskirai nuo savo turto ir, tarkime, užsilenkus IBKR ar Swedbank’ui, tavo akcijos tiesiog būtų perkeltos į kitą brokerį. Čia teoriškai. Tam užtikrinti, žinoma, egzistuoja aiškus bei rimtas reguliavimas, yra depozitoriumai bei šimtmetį vystyta sistema, kuri tikėk netikėjęs, bet vistiek suteikia šiokią tokią ramybę.

Su kripto brokeriais yra šiek tiek kitaip ir ten labiau laukiniai vakarai, todėl ir girdime apie milžiniškus FTX scam’us ar Mt.Gox įsilaužimus. Todėl ir reikia saugotis, ypač jeigu kaip aš, planuoji investuoti ilgam laikui ir ta sumelė po truputį auga.

Kokį cold wallet’ą įsigijau? 

Kiek analizavau, realiai yra tik du aiškūs pasirinkimai – Ledger arba Trezor. Abu geri, abu populiarūs, neprašausite su nei vienu, nes nelabai jie kuo ir skiriasi. 

Trezor open-source ir savininkai čekai su apie 100 darbuotojų, Ledger uždaras kodas ir savininkai prancūzai su apie 800 darbuotojų. Kažkaip net miela, kad abu EU, bet iš korporatyvinės pusės Ledger kiek rimtesnis, tad juos ir pasirinkau. Organizacija didesnė – galima tikėtis daugiau inovacijų, geresnio UX’o, daugiau saugumo. Ledger’is jau pardavęs virš 7mln. tokių aparačiukų, o dabar ir aš turėsiu vieną iš jų. 

Įsigijau Ledger Nano X už 149 Eur.

Yra ir pigesnis modelis (79 Eur), bet pasirinkau Ledger Nano X, nes turi Bluetooth’ą ir galima jungtis bei pavedimus daryti be laidų bei yra iOS mobilus apps’as, kuriame galima stebėti grafikiukus bei visą savo kripto daržo veiksmą. Yra ir brangesnis modelis (249 ar net 399 Eur) jau su ekraniuku ir dar kažkokiais navarotais, bet man jie pasirodė nereikalingi arba jų tiesiog nesuprantu. 

Kaip vyksta įrenginio diegimas?

Šiaip patirtis labai paprasta – išsipakavus dėžutę yra aiškus kelių žingsnių gidas, o toliau tiesiog daug žingsnių tarp aparačiuko ir apps’o, pirmyn atgal vis kažą vedant ir tvirtinant. Jeigu esate instaliavę bet ką – TV priedėlį, printerį, robotą-siurblį ar kondyškę, tai labai panašu. 😀

Bendras viso set up’o laikas apie 30mins, nes dariau pirmą kartą ir viską vis pertikrindavau. Manau bet koks pačio gamintojo onboarding’as vistiek bus geriau nei mano rašliavos, tai tiesiog parašysiu ko tikėtis, nors tų žingsnių žinoma daugiau:

  1. Prijungsite Ledger’į prie telefono per Bleutooth’ą.
  2. Susikursite Ledger’io PIN kodą: 4-8 skaitmenys. 
  1. Po to, bus liepta parsisiųsti Ledger Live apps’ą.
  2. Po to, vyks daug pirmyn/atgal tarp Ledger’io ir apps’o, tai įvedant PIN’ą, tai tvirtinant.
  3. Galiausiai, pagrindinė užduotis – jums per aparačiuką bus duoti 24 žodžiai, kuriuos reikės ranka su tušinuku užsirašyti į savo Recovery Sheet (pridėta pakuotėj kelios kopijos).

Na ir va – aparačiukas paruoštas. Po visko, turėtumėt turėti du esminius dalykus:

  • Savo sugalvotą PIN kodą (galvoje)
  • Sugeneruotą 24 žodžių sąrašą (lapuke)

Abiejų šių nuo šiol reikės norint pajudinti savo crypto.

Kaip naudotis Ledger cold wallet?

Užkūrus aparačiuką, toliau veiksmas persikelia į Ledger Live apps’ą.

Realiai tas apps’as yra kaip kokia paprasta Swedbank’o paskyra turinti keletą valiutų:

  • Gali susikurti kiek nori skirtingų crypto accounts (sąskaitų)
  • Gali matyti savo kiekvienos sąskaitos balansus
  • Gali matyti visų transakcijų išrašus
  • Gali siųsti/gauti kriptovaliutas į joms dedikuotas sąskaitas.

Iš tiesų – viskas kaip kokiam Revolut’e, jei turi ir eurų, ir dolerių, ir šiek tiek svarų. 

Kaip perkelti turimas kriptovaliutas į Ledger cold wallet?

Pirmiausia – reikia susikurti norimos kriptovaliutos sąskaitą Ledger Live apps’e. Aš kadangi turiu tik BTC/ETH, mano paskyroje tai atrodo štai taip:

Tuomet, kaip ir su paprastomis bankinėmis transakcijomis, kiekviena sąskaita turi savo kriptovaliutų IBAN’ą → jums unikalią skaičių ir raidžių kombinaciją, kuri tarnauja kaip jūsų kripto piniginės adresas. 

Jūsų kriptovaliutos sąskaitos adresas bus kažkas tokio: 44iZrNePC7B28juTRE5ds9MgFfBj3dT82G

Šios sąskaitos sukūrimui reikės apps’o, ir fizinio Ledger aparačiuko dueto. 

Tokių sąskaitų (berods) galima turėti neribotą kiekį ir kiekvienai valiutai reikia atskiro unikalaus adreso. Na, kaip ir bankinėj sistemoj, EUR ir USD viename balanse jums nesuplaka, taip ir čia kiek kriptovaliutų – tiek ir skirtingų sąskaitos adresų (minimum, galima ir daugiau). 

O turint savo kripto adresą, tuomet jau reikia eiti ir daryti pavedimą.

Aš savo kripto pirkau ir iki šiol laikiau Kraken’o paskyroje, tai prisijungus prie jos per meniu balanse randu “Transfer” ir “Withdraw crypto”. 

Iššokančiam lange tiesiog įvedi savo unikalų adresą ir atlieku pavedimą:

Kainuoja centai – kažkas iki euro (varijuoja ir priklauso nuo BTC, ETH ar pasirinktos kriptovaliutos kainos), bet čia vienkartinis mokestis ir jis nepriklauso nuo sumos.

Pavedimas beveik momentinis, užtrunka gal kelias minutes. Ir tuomet jau visą savo kripto turtą galiu tiesiogiai stebėti nebe Kraken’e, o Ledger Live apps’e:

Kaip sakiau, viskas ten identiškai kaip banko paskyroje su išrašais ir istorija:

Kaip šiuo Ledger cold storage naudosiuosi aš? 

Aš nuobodus investuotojas, tai negi dabar kartosiu visa tai kiekvieną mėnesį? Tikrai ne.

Kraken’as vistiek išlieka gana patikimas ir jeigu iki vakar laikiau ten 30k+, tai nuo šiandien nepradėsiu pergyventi ten vis pakaupdamas iki kelių tūkstančių eurų.

Planuoju toliau tęsti kasmėnesinius automatinius pirkimus per Kraken’ą (ar kokią kitą birža, šiuo metu domiuosi, nes Kraken’o automatiniai pirkimai išbrango) ir tegu kripto guli ten, o jau šiek tiek pakaupus – tarkim iki kelių tūkstančių vertės, kažkada prisėsiu ir persivesiu į cold wallet’ą.

Aš šiek tiek keistuolis ir mėgstu apvalius skaičius, tai dabar irgi tiesiog persivedžiau 0.25 BTC ir 2 ETH, palikdamas dar apie 3k Eur vertės Kraken’e. Nu tai tegu būna iki metų galo, tuomet pakartosiu šitą patį permetimą į Ledgerį vieną kartą per metus ir tiek.

Kokios rizikos su cold wallet? 

Na, perėjus į šį saugojimo būdą, didžiausia rizika esu pats .

Nes dabar jau turiu ir tą fizinį aparačiuką, ir tą 24 žodžių lapuką, kurie labai svarbūs ir kurių nevalia pamesti.

O žinote – daiktai gali dingti, gali sugesti, gali nuskęsti, gali įvykti gaisras, gali būti išmesti ar visaip kitaip prapulti.

Kiek supratau, tai net aparačiukui sugedus ar jį pametus – dar ne tragedija. Galima pasinaudoti 24 žodžių lapuku ir atkurti ant naujo.

Bet jeigu jau pameti lapuką… 👀

Ir identiškai blogai, jeigu kažkas besigaudantis perima tavo 24-žodžių Recovery lapą → jiems net nereikia tavo aparačiuko.

Tai visa esmė, kiek suprantu, čia net ne aparačiukas, o tas prakeiktas lapukas. Kurį dabar turiu tiesiog namie ant stalo, bet kol kas dar mąstau kaip čia pasielgti.

Iš pradžių galvojau – paprasta. Nusifotkinu, įsikeliu kur į Drive’ą, kad ir po slaptažodžiu, ir tiek. Bet visi gidai labai labai atkalbinėja nuo šito, nes Drive’ai nulaužiami ir slaptažodžiai nu’hack’inami. 

O lapuką iš namų kažkas kėsinasi pavogti labai retai.

Tai nežinau, kol kas turiu taip, bet mąstau gal išvežti vieną kopiją ir užgrūsti kažkur sekcijoj pas mamą? Gal užkasti kieme?

Keistas jausmas, nes visa kontrolė dabar jau mano rankose, bet kažkaip savimi pasitikiu mažiau nei visa nuo-kitų-priklausoma bankine sistema. Gal įprasiu.

Pabaigai

Susitvarkiau ir ramu. Dabar su kripto tik pirksiu kas mėnesį ir HODL’insiu ant ilgo.

Bendrai kripto man tiesiog spekuliatyvi turto klasė – maža, bet labai rizikinga portfelio dalis. Nesu nei labai heiteris, nei labai believer’is. Tiesiog dalyvauju rinkoje, nes kažkiek įdomu, inovatyvu, ir matau variantų, kaip tai gali būti dar didesnis reikalas. Bet, lygiai taip pat, gali likti ir absoliutus nulis, nes gyvavimo ciklas dar labai mažas, kad drąsiai galima būtų kliautis pastarųjų metų tendencijomis.

Tad jeigu jums nė kiek neįdomu – tiesiog nelįskite į kripto ir viskas su tuo gerai. Bet jeigu jau įlindote ir norite užsibūti – labai rekomenduoju susitvarkyti šitą paskutinį laikymo aspektą, nes, kaip jau išmokome įrašo pradžioje…

NE TAVO RAKTAS, NE TAVO IR VALIUTA. 😜

Na, o kripto-entuziastai, laukiu naujų įžvalgų ir pamokslų. Ką vis dar darau blogai? 😀

Įdomu sekti toliau?

Prenumeruok naujus įrašus el. paštu arba Facebook’e.

Įdomu diskutuoti ar stebėti diskusijas pinigų temomis? Prisijunk prie 5,000 narių aktyvios bendruomenės reddit’e 👇

Įraše pateikta informacija nėra rekomendacija finansinėms paslaugoms įsigyti. Tai yra tik autoriaus nuomonė ir asmeninė patirtis. Už investicinius sprendimus atsakote jūs patys, tad būtinai įsigilinkite į produktą ar tiekėją prieš priimdami sprendimą investuoti

14 Replies to “Kaip saugiai laikyti Crypto? Buy & hold su Ledger cold wallet.”

  1. Pats naudoju Ledger Nano S Plus, dėl saugumo rekomenduoju naudoti 25-ąjį žodį ar frazę, kurią gali sugalvoti pats. Jeigu likę 24 žodžiai kažkur nutekėtų, dar reikėtų atspėti paskutinį, apie kurį žinotum tik tu pats.

  2. – Iš pradžių galvojau – paprasta. Nusifotkinu, įsikeliu kur į Drive’ą, kad ir po slaptažodžiu, ir tiek. Bet visi gidai labai labai atkalbinėja nuo šito, nes Drive’ai nulaužiami ir slaptažodžiai nu’hack’inami.

    Cia yra 100% budas viska prarasti. Tiesiog klasika.

    – Kiek supratau, tai net aparačiukui sugedus ar jį pametus – dar ne tragedija. Galima pasinaudoti 24 žodžių lapuku ir atkurti ant naujo.

    Taip, galima viska atkurti ir nebutinai ant to ledger device, o tiketina ir kitu device.

  3. Aš kažkaip daug ramiau miegu tiesiog exchange laikydamas kriptovaliuta, kad ir kaip ten bebūtų. Namie vaikai, žmona, baisu, išmes dar tą lapuką 😀

    1. aš irgi ilgą laiką taip mąsčiau. Alternatyva nebent būtų išmėtyti per 5 exchange’us, kad jei vienas down, tai bent ne viskas dingsta.

  4. As dar keliasdesimt euriuku skyriau Crypto seed storage’ui, tam kad 24 zodziu fraze butu ne ant popieriaus, o metalineje ploksteleje. Nes gali buti juk ir gaisrai ir kitokios stichijos. Beto galima uzrakinti su spyna, kad pvz. vaikams namuose neuzkliutu nufotografuoti ar dar kazka daryti. Konkreciai naudoju „Keystone Tablet Plus”

  5. O kaip domėdamasis praleidai pro akis tą faktą, kad ledgerio duomenys buvo NET KELETĄ kartų nutekėję su rezultate nemažu kiekiu numentėjusių asmenų? Trezor todėl šiai dienai visi laiko gerokai patikimesniu, nes dar niekam nepavyko paveikti jų. 🤔

    1. Mačiau šitą, bet lėšos nebuvo prarastos nė vieno vartotojo. Ne idealu žinoma bet koks breach’as, bet pats iš verslo patirties tiesiog turiu tikėjimą, kad po tokios atakos Ledger’is tampa dar saugesniu. Gal ir klystu.

      Istorija kaip suprantu tokia:
      Yes, Ledger experienced a significant data breach in July 2020, which compromised customer information but did not affect the security of its hardware wallets or the cryptocurrencies stored on them.
      According to Ledger’s official statement, the breach involved unauthorized access to their e-commerce and marketing database, exposing approximately 1 million email addresses and, for a subset of 9,500 customers, additional details such as names, postal addresses, and phone numbers. Crucially, no payment information, credentials, or crypto funds were affected. Ledger emphasized that the breach had no impact on the security of their hardware wallets or the Ledger Live application, and that users’ crypto assets remained safe.

  6. Atsiųsk lapuką man, turiu namie seifą ir pasaugosiu už nedidelį mokestį 😉

  7. Pasiimk bibliją, susirask kokią nors tau patinkančią įsimintiną pastraipą ir panaudok iš jos pirmus iš eilės einančius 24 žodžius (pvz ilgesnius nei 3 raidės). Ir nereikės to lapuko saugoti…
    Arba kokią nors kitą knygą. Bibliją – dėl to kad ten tekstas nesikeičia nepriklausomai nuo leidimo…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *