Kodėl man pakanka vidurkio? VWCE & chill.

VWCE & chill

Pastarąjį mėnesį praleidau išlindęs iš excelių.

Nemažai dirbau, skyriau daug laiko hobiams, mėgavausi žiemos malonumais ir užsnigtu Vilniumi bei skaičiau grožinę literatūrą, o ne ‘how to’ gidus apie verslą ar finansus.

Visai netyčia pasidariau šiokį tokį finansinį detox’ą.

Ir žinote ką?

Protingas ilgalaikis investavimas yra žiauriai lengva. Čia, žinoma, po to, kai praeini pro ilgą ir galvą susukantį edukacijos procesą bei susistatai sistemą.

Domėjimosi procese jaučiausi pergrūstas informacijos – kasdienis Yahoo Finance tikrinimas, blog’ų bei forumų skaitymas, diskutavimas su draugais. Tikrai turėjau vos ne metus, kai prie finansų prisiliesdavau kiekvieną dieną ir buvo labai sunku įsijausti į pasyvaus investuotojo rolę.

Kiekvieną savaitę, atrodo, atsirasdavo kokia nauja informacijos dozė – naujas brokeris, naujas ETF’as, naujas tyrimas apie burbulą ir artėjantį finansų rinkos krachą.

Čia jau neminint visų „30-metis amerikietis tapo milijonieriumi investavęs $20k į Teslą 2012-aisiais“ ar GME naujienų roller-coaster’ių.

Nuobodyla investuotojas kaip šeši nuliai tikrai susimąsto du kart, kad kažkas rinkoje negerai, jeigu buhalterė Zita darbe prie kavos pradeda pasakot kaip investavo į 100 Eur per Revolut’ą ir užsidirbo jau 50% per mėnesį, nes sūnus ten kažką rekomendavo su kriptovaliutomis.

Tačiau, kai į finansų istorijas įsijungia net ir žinomi žmonės ir Tapinas viešai klausia „Negi gali likti nuošaly, kai vyksta istorija?“, reflektuodamas kaip GME istorijoje sukilę smulkieji investuotojai talžo Volstrytą – susimąstai gi nuobodyla ilgalaikis investuotojas, kad gal kažko nebesupranti ar kažką darai blogai? Galbūt reikia kažką keisti?

Bet tai tik vienas užtęstas FOMO (Fear of missing out) jausmas.

Nesivelsiu į diskusijas apie šias istorijas, nes to nesuprantu. Kažkas su kažkuo apsidaužė, kažkas kažkur pa’gamble’ino – bet gale dienos vistiek gavosi zero sum game. Tai yra – vieni uždirbo labai daug, kiti prarado labai daug.  Manęs kaip investuotojo ekstremumai negundo.

Vidurkių galia

„Mane tenkina vidurkis“

Frazė, kurios neišgirsi iš nei vieno ambicingo jaunuolio, o tokie aš įsivaizduoju yra mano skaitytojai.

Bet vidutinybe finansuose būti yra netgi labai gerai. Ištisi ofisai analitikų sėdi kiaurus metus ir priiminėja finansinius sprendimus taip, kad tiesiog aplenktų visos rinkos vidurkinį augimą (S&P500). Ir patikėkite – tai pavyksta padaryti tik vienetams. Apie tai jau rašiau savo ETF’ų įraše ir įraše apie VWCE, tad pergudrauti rinkos aš nebandau.

Savo investavimo filosofiją statau ant vidurkių. Taip, skamba nuobodžiai, bet norint atsipalaiduoti, turėti hobių, ramiai miegoti naktį, gyventi gyvenimą ir vistiek susikrauti turtus – vidurkių grąža yra viskas ko reikia.

Žinau, sakysite – bet juk dabar laikai kitokie, juk aš pats šiek tiek gudresnis. Juk akivaidu, kad IT yra mūsų ateitis, o visi tikrai važinėsime elektriniais automobiliais bei skraidysime atostogų į kosmosą – todėl investavimas į šių sektorių įmones yra pelningiau nei į paprastą S&P500 su visais tais McDonald’ais ir Coca-Colomis (ale tradiciniais verslais). Turbūt tai tiesa, bet tai žino visi.

Kai tai žino visi – tai menkas pranašumas finansų rinkose ir viskas jau būna priced in į aktyvų kainą.

Socialiniuose moksluose yra toks terminas – illusory superiority. Sakykime lietuviškai skambėtų kaip pranašumo iliuzija. Čia kai kiekvienas žmogus individualiai mąsto, kad jis yra geresnis nei banda ar vidurkis.

Na, klasikiniai pavyzdžiai – 80-90% apklaustųjų mano, kad jie yra geresni vairuotojai nei statistinis vairuotojas, 90% dėstytojų mano, kad jie yra geresni dėstytojai nei vidurkis, o 87% MBA studentų įsitikinę, kad jų akademiniai rezultatai yra geresni nei vidutinio klasės draugo.

Puiku, kai žmonės taip pasitiki savimi. Bet tikiuosi suprantate – dauguma negali būti geresnė nei vidurkis.

Klausiate, kuo tai susiję su finansais?

Aš manau, kad šią pranašumo iliuziją turi kiekvienas pradedantis investuotojas, o tokių 2020-aisiais buvo dauguma. Lietuviai masiškai atrado investavimą ir šį atradimą padarė beprecedenčio augimo metais, kai augo tiesiog viskas. Ir pavasarį nusipirkus beveik bet kokios įmonės akcijų – rudenį jau galėjai džiaugtis dviženkle grąža.

Tai sukuria perdėtus lūkesčius ateities grąžai ir užkelia pasitikėjimą savimi. Tampi finansų Conor’u Mcgregor’u. Šį mėnesį, šiais metais manai, kad atradai tą sėkmės raktą ir dabar 50% virinsi kas ketvirtį.

Bet ilgalaikė statistika žiauri. Statistinis smulkus investuotojas, užsiimdamas savo šaram baram FOMO investavimu ir šokinėdamas nuo vienos madingos akcijos prie kitos – ilguoju laikotarpiu net nepralenkia infliacijos (žr. paveiksliuką).

Taip – kartais pasitaiko metai kaip 2020-ieji, kai visi užpliusina lyg per puotą. Bet tuomet, garantuotai, kažkada seks ilgi underperformance metai. O nuobodyla investuojantis į indeksus ramiai puškuos tuo pačiu tempu. Ir, tikėtina, miegos ramiai bei mėgausis gyvenimu.

Average investor does not beat the index in the long-term

Jeigu patinka sekti finansines naujienas ir būti aktyviu investuotoju – prašome. Tik neturėkite mano minėtos pranašumo iliuzijos. Kiekvienas investuotojas negali būti geresnis nei vidutinis investuotojas. Būtent jums – gal pasiseks, o gal ir ne.

Tiesiog žinokite, kad statistiškai nesekmės ir prastų rezultatų tikimybė yra ženkliai didesnė, jeigu investuojate bet kaip į bet ką be jokios sistemos.

Pabaigai

Mano strategija paprasta – reguliariai investuoti į plačiai diversikuotą portfelį, nesukant galvos dėl madų ir tendencijų. Jau dabar 52% mano portfelio sudaro vienas vienintelis ETF’as, bet ši dalis dar tik augs.

Norėčiau investavimo procesą visiškai automatizuoti, bet, deja, tai techniškai nėra įmanoma. Vistiek reikia rankomis pildyti IB paskyrą ir pirkti ETF’ą. Na, bet čia trijų minučių darbas.

Ir tikrai norėčiau įjungti visiškai pasyvaus investuotojo režimą, kai suinvestuoju ir pamirštu. Bet, deja, tai nėra įmanoma dėl šio blog’o. Noriu ir toliau dalintis savo menka patirtimi, išgyvenimais ir pastebėjimais investavimo kelyje, o tai verčia vis sugrįžti, reflektuoti ir toliau domėtis.

Jaučiu šiokią tokią pareigą, dabar kai šis šešių nulių reikalas užsisuko ir kiekvieną dieną sulaukiu klausimų tiek komentaruose, tiek asmeniškai.

Bet patikėkite – mėnesio finansinis detox’as man parodė ant kiek lengva yra taupyti ir investuoti, kai tai patampa rutina. Nėra jokio FOMO, nėra jokių abejonių. Tiesiog keli pavedimai mėnesio eigoje ir toliau eini gyventi gyvenimo ir veikti tai, kas patinka realybėje.

Šiuo įrašu norėjau tik patikinti – šešių nulių filosofija nesikeičia net ir rinkoms išdarinėjant nematytus dalykus. Taip, pasigaminu popkornų ir mėgaujuosi šia pramoga stebėdamas, bet jokių finansinių veiksmų neatlieku.

Tikrai nesijauskite kažką prarandatys ir jūs.

Milijonieriumi tampama ne per naktį. O investavimas yra maratonas, ne sprintas.

VWCE & chill, taip sakant. Per amžius, amen.

Įdomu sekti toliau?

Prenumeruok naujus įrašus el. paštu arba Facebook’e.

Įraše pateikta informacija nėra rekomendacija finansinėms paslaugoms įsigyti. Tai yra tik autoriaus nuomonė ir asmeninė patirtis. Už investicinius sprendimus atsakote jūs patys, tad būtinai įsigilinkite į produktą ar tiekėją prieš priimdami sprendimą investuoti.

30 Replies to “Kodėl man pakanka vidurkio? VWCE & chill.”

 1. Visiškai pritariu. Pasidaviau praėjusį mėnesį FOMO ir praknisau 300 EUR per GME. Niekada daugiau tokio šūdo nedarysiu.

  1. Aš ir Tapino įrašą pamačius supanikavau ir mečiau 50 eur, tai bent neskauda taip už tokią pamoką. Dabar gadina bendrą rezultatą tik 😀

  2. Praknisai, nes pardavei – GME šiandien jau patrigubėjo ir dar kils :]

 2. Toks paprastas dalykas, bet taip sunku suprasti, jog tai yra tiesa. 🙂

  Kitas dalykas – jeigu visa rinka suprastų šį faktą ir jo laikytųsi, tai tikėtina, jog realybė pasikeistų. Šis metodas veikia tik dėl to, kad yra akcijų „rankaliotojų“.

 3. Labas. Toks postas tarnauja kaip raminamieji vaistai dėl FOMO. Liuks. Man FOMO žinai kur pasireiškia?… Kai skaitau HonestFire kaio jis investuoja į NT. Galvoju, teoriškai ir aš gal galėčiau apskolą pasiimt, butą išnuomot, dabar pelno nepatirt, bet po eilės metų, butas bus mano ir aš realiai būsiu jį nusipirkęs už 0 EUR ane? Tik aišku tektų daug laiko investuoti į pirkimą, nnumininkų paieškas, remontus, dar kažką. Tai žinodamas FOMO vis vien jaučiu :/

 4. By periodically investing in an index fund, the know-nothing investors can actually outperform most investment professionals.”— Warren Buffett

 5. Kaip visada ačiū!
  Straipsnis, kaip išganymas, padedantis grįžti į doros kelią.
  Dar supratau, kad pirmoje vietoje statyčiau investavimo psichologija, o tik antroje visas analizes ir t.t.
  Ta proga gal turit rekomenduoti, kokį skaitalą apie investavimo psichologiją ir elgseną?

  1. „Jason Zweig – Your Money and Your Brain“, lietuviškai vadinasi „Jūsų smegenys – tai jūsų pinigai“. Man asmeniškai geriausia skaityta knyga apie investavimo psichologiją, po jos prasimušė racionalesnis mąstymas dėl asset’ų pirkimo, pardavimo ir laikymo.

 6. Geras tekstas! Buvau vienas iš tų, kurie 2020-aisiasi šoko į akcijų traukinį. Toks paradoksas: viena vertus, suprantu, kad tokia aktyvaus treiderio idėja paika, ir jūsų nuobodylos metodas galiausiai taps efektyvesniu. Kita vertus, tai tapo būdu prisidėti įspūdžių į susitraukusį karantino pasaulėlį: atsirado daugiau intereso domėtis, atsirado emocijos pakilus kreivei ar nukritus.

  Kol kas laikausi idėjos, kad jei bus nuostolių, juos nurašysiu į tą pačią kategoriją kaip bilietus į kiną 🙂

  1. Sutinku ir nieko čia blogo. Aš ir draugams sakau – nusipirk tą vieną akciją Revolut’e už pinigus kurių negaila prarasti ir net nepastebėsi kaip pasidarys įdomu šiek tiek bent kažką pasiskaityti finansų tematika. Tiesiog skin in the game kuria stebuklus 🙂 Bet svarbu ir suprasti, kad toks investavimas į beleką belekur nėra tvarus long-term’u.

 7. Ką manote apie panašų ETF: (SPPW) SPDR MSCI World UCITS ETF?
  Jis pigesnis – tik 0,12%, bet remiasi ne FTSE All-World, o MSCI World indeksu.

  1. Viskas gerai. Tik skiriasi šiek tiek – MSCI World sudaro apie 3,000 įmonių, kai VWCE apie 4,000 įmonių. Aišku, pagrinde jos mažiukės ir didelės įtakos nedaro, bet vistiek VWCE yra platesnis. Šis faktas ir šiokia tokia meilė Vanguard’ui lėmė mano asmeninį apsisprendimą, bet tikrai geras ir tavasis ETF’as.

   Skirtumai plačiau aprašyti čia: https://www.justetf.com/uk/news/etf/msci-vs-ftse-which-etf-provider-is-the-best-index-provider.html

 8. Sveikas,

  Investavimu susidomejau visai neseniai, pries pora menesiu. Dar nesiryzau niekur investuoti, tik renku informacija ir susidarau bendra vaizda. Tavo puslapis labai idomiai ir lengvai skaitosi, gausiai jauciasi dalinama patirtis. Aciu!

  Esu gan atsargus kaip ir tu bei nenoriu nerti stacia galva i investiciju „kazino“, man pilnai uztektu ir 7-8% uzdarbio per metus. Mane asmeniskai labai traukia pabandyti P2P platformos, tokios kaip „Nibble“ ir „PeerBerry“ vien todel, kad siulo garantijas jog investicija atsipirks (jeigu reikes pats puslapis grazins pinigus su 8% palukanomis). Klausimas, kodel tu issiparduodi P2P paskolas, jeigu pvz Nibble platformoj niekuo nerizikuojant siulo toki pati uzdarbi ir jokio didesnio investuotojo laiko nereikalauja?

  Ne, as neesu siu platformu darbuotojas, tiesiog naturaliai idomu.

  Aciu uz atsakyma ir skirta laika naujokui.

  Pagarbiai.

 9. Laba, Šeši,

  sveikinu sugrįžus, labai laukėm!
  Turėjau vieną klausimą dėl VWCE. Kokie mokesčiai bus taikomi išsiemant akcijas? Teko pabendrauti su mokyklos finansų mokytoju ir buvau užtikrintas, kad perkant JAV akcijas, išsiemant bus mokami ir JAV mokesčiai. 15% Lietuvai ir likusius 15% JAV, kad gautųsi apvalus amerikietiškas 30%.
  Bet VWCE kaip ir europietiškas variantas? Tai kam būs mokesčiai, Vokietijai? Ar nėr skirtumo, nes Vanguard yra JAV ir ? Vienu žodžiu – visiškai pasimečiau. Paskambinus VMI pagalbos negavau (gal aiškiai ir neišdėsčiau situacijos).

  TL;DR – kokie mokesčiai yra taikomi Lietuvos piliečiui, išsiemant (ir užsidirbus) VWCE akcijas?

  Dėkoju,
  Betmenas

  1. Šiaip geras klausimas, atsakysiu neekspertiškai, kaip pats suprantu. Taikomi tokie patys mokesčiai kaip ir perkant Ignitis akcijas Swedbanke – tik 15% GPM’as nuo akcijų prieaugio. Investuoti tiesiai į JAV ETF’us europiečiai neturi galimybės, tai todėl didieji fondai kaip iShares ar Vanguard yra sukūrę identiškus europinius atitikmenis. JAV įmonėms tu mokesčių nemoki, juos sumoka fondas nuimdamas dividendus.

   Kaip aš suprantu, schema tokia:
   1. Vanguard turi Apple akcijų
   2. Apple išmoka dividendus
   3. Vanguard nuo tų Apple dividendų sumoka mokesčius US (arba kitose jurisdikcijose jei įmonė iš ten)
   4. Vanguard už PO-MOKESČIŲ sumą užperka naujų akcijų į valdomą fondą
   5. Tavo turimų VWCE fondo vienetų vertė kyla.

   Čia taip veikia su Accummulating fondais (kaip VWCE), todėl ir patogu mums pasyviems investuotojams, nes nereikia rūpintis nei reinvestavimu, nei papildomu mokesčių deklaravimu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.