Ilgalaikis investavimas į crypto. Kaip ir kur?

šešiNuliai žengia į crypto. Tikrai taip, išgirdote teisingai.

Na, gal tik žodis žengia kiek ir perspaustas – bet tarp reguliarių savo investicijų įtraukiau ir crypto paskyros papildymą.

Bet, mielieji, neskubėkite išjungti naršyklės ir atsiprenumeruoti šio blog’o. VWCE & chill ETF’o strategija vis dar gyva ir bujoja. Bet juk ir linksmybių šiek tiek reikia, ar ne taip?

Tai bus mano naujas investicinis cheatmeal’as.

Tą darbą prieš tai darė kitos priemonės, bet Revolut’ui pakeitus savo kainodarą žuvo mano #walstreetbet portfeliukas, o P2P įžengus į vienženklių palūkanų, bet vistiek vėluojančių paskolų epochą – neberandu priežasčių ten likti.

Abejus šitus aukojam vardan kripto, nes – o kur daugiau priparkuoti mažą rizikingą savo portfeliuko fun dalį jaunuoliui šiais laikais?

Suprantu, kad hype train jau nuvažiavęs ir visas Crypto daužo all-time-high, bet na juk ir nesitikiu aš greitai praturtėti. Crypto žiūriu kaip į dar vieną ilgalaikę turto klasę, į kurią investuoju su 20-30 metų horizontu ir tą darysiu lyg į ETF’ą – mažomis sumomis, kiekvieną mėnesį, ramiai DCA metodu pildant paskyrą.

Ir kiekvieną mėnesį perkant Bitcoin’ą, Etherį ir ateityje gal kokius kitus nusistovėjusius stablecoins’us. Shiba Inu ar kitų YOLO meme coinų šitame blog’e kaži ar kada nors išvysite.

Kam man tas crypto, klausiate jūs?

Na, visų pirma – tai turbūt edukacijai. Čia pradžiai. Nuolat jums ir savo aplinkai kartoju – skin in the game yra geriausias mokytojas. Taip, gal ir nudegsi, bet tikrai kažką išmoksi. O kokybiškos pamokos juk turi kainuoti.

Apie blockchain’ą ir crypto paskaitinėju jau daug metų, bet įsigilinęs nesu. Tikrai esu visiškas crypto pradinukas. Tačiau nusipirkus pirmą partiją bitcoin’ų, žiū – jau klausau podkastus apie Crypto Wars: Crypto Wars | Generate Coins | 1  (pastarąją 7 epizodų seriją rekomenduoju vietoj Netflix’o gaminant valgyt ar commute’inant, toks lengvas pramoginis turinys apie crypto istoriją), žiū įsijungiu Mačiulis vs Pikelis debatuojant apie bitkoiną ar stebiu kaip ekspertai bando išmokyti Tapiną apie blokų grandines.

Pavadinkime tai sau išpirktais kursais. Už pinigus kurie dar gali ir augti. Išties, tik nusipirkus BTC už 200 Eur akys pradėjo pastebėti tokį turinį ir jį vartoti. Ekspertinių žinių man ir nereikia, nes treidinti crypto aktyviai nežadu, tačiau bendrą išprusimą apie ilgalaikius struktūrinius pokyčius bus pravartu į jauną galvelę įsidėti. Nes portfeliui augant, kažkiek papildomos diversifikacijos reikės ir į kitas turto klases.

Žinote, būčiau boomeris – turbūt dabar jau pirkčiau fizinius aukso blokus, bet, kai venose teka millenials’o kraujas – sąžinė tempia į skaitmeną ir crypto karalystę.

Būtent aukso, metalo ar kitų žaliavų vaidmenį sąlyginai ir gali atlikti maža crypto dalis mano portfelyje. Taip taip, žinau, kad crypto eina pėda pėdon su akcijų rinka ir ne joks čia apsidraudimas nuo pastarosios kritimų, bet, kad tai jau tampa išsivysčiusia atskira turto klase, turinčia milžinišką potencialą kaip store value priemonė – dėl šito sutaria jau vis daugiau ekspertų ir institucinių investuotojų.

Kur pirkti crypto ilgalaikiam investavimui?

Teisingai, šiais laikais crypto siūlo kas netingi. Nuo neobankų ar digital wallet’ų iki mokėjimų processintojų – FOMO turbūt veikia visiems. Ir žinau, kad paprastų paprasčiausiai galėčiau kažkiek Bitcoin’o nusipirkti Revolut’e, bet po akcijų sąlygų keitimo cirko supratau, kad tai bankas opportunistas. Pasileis bet ką, kas hot – vartotojams susirinkti, o paskui monetizuos. Kažkaip juk reikia investuotojams dolerius grąžinti.

O mokėti už paslaugą aš nebijau, tik noriu turėt kokybę, ilgalaikį saugumą ir kažkokią specializaciją.

Revolut’as yra mano throwaway kortelė kasdienėms išlaidoms.

Swedbank’as yra algai gauti ir paskolai mokėti.

Interactive Brokers yra šiltai ir didelei investicinei pagalvei kaupti ateinančius 50 metų.

O va kur padėti crypto?

Į vieną iš specializuotų crypto tiekėjų, be abejonės.

Jeigu manote, kad dabar gausite patogų visų crypto exchange’ų palyginimą, tai prašyčiau. Pilnas internetas tokių ir visi jie priima lietuvius. Čia ne ETF’us pirkti, kur kasmet vis naujos mados ir esame (o gal tiksliau buvome) finansų užkampis.

Norite savo tyrimo – eikite googlinti ir DYOR (Do your own research).

Ką aš ir praleidau darydamas pastaruosius keletą mėnesių – registravausi keliose bendrovėse, skaičiau atsiliepimus bei apžvalgas, bendravau su supportu, skaičiau redditus ir domėjausi įmonių istorija.

Ir va vieną lyg išsirinkau – ne visiškai didžiausią, ne žinomiausią ir nepatikėsite – netgi ne pigiausią. Mano prioritetai buvo:

 • security-first politika (su centriniais bankais bei teisėsauga bendraujanti birža)
 • legit verslo modelis (zero-fee tiekėjai nedomina, nes zero-fee nėra sustainable. Wink wink T212 ar Revolut).
 • ilgesnė veiklos istorija. Startupai cool paspirtukui valandai išsinuomoti, bet ne 20 metų santaupoms dėti. Žinoma, labai ilga istorija neįmanoma dėl jaunos crypto rinkos, bet į užvakar įkurtą verslą dėti pinigus ne man, paliekam tai ateinančioms kartoms.

Tad sudėjus visus šiuos reikalavimus, apsistojau bei išsirinkau ties vienu – Kraken. Spausti paveiksliuką: https://r.kraken.com/6nuliai

Kraken – puikus crypto brokeris ilgalaikiam investavimui

Prieš papasakodamas kodėl pasirinkau būtent pastarąjį, prisiduodu – čia pateiksiu pirmąjį ever affiliate link’ą šitame blog’e. Iš tiesų, po praėjusios blog’o įrašo kur net gyriausi neturėdamas jokių affiliate link’ų gavau keletos skaitytojų pastebėjimą, kad pinigai nesmirda ir neturėčiau gėdytis jų uždirbti, ypač, kai skiriu savo laiką tekstams, moku hosting’us ir domenus už šešisNulius ir visa kita. Gal ir fair – juk tikslas mano šešis nulius pasiekti kuo greičiau, o panašias apžvalgas vistiek rašau, tai kodėl gi nepaėmus keleto doleriukų iš kripto karalių. Every little helps kelionėje į šešis nulius. Tik disclaimeris, kad šis įrašas būtų atsiradęs ir be referral link’o.

Tai čia kol kas pirmasis toks išstojimas ir sakau atvirai – jei ieškosite crypto brokerio ir norite prisidėti prie šešiųnulių blog’o finansavimo, galite registruotis per šią nuorodą. Bet, jei dar atviriau – galite ir nesiregistruoti. Nelabai net žinau ką ten tiksliai gausiu, bet kažkoks procentukas, matyt, byrės. Turinio kokybei tai įtakos neturės – tiesiog pasitarnaus kaip nemokami jūsų paliekami arbatpinigiai.

Affiliate link: r.kraken.com/6nuliai arba spauskite paveiksliuką:

Kraken Logo, history, meaning, symbol, PNG

Kodėl Kraken?

Kraken yra US-based, bet labai Europe-friendly brokeris, turintis tiek ofisus, tiek normalią veiklą Europoje. Tai yra vienas seniausių bei ekspertų vertinamas kaip vienas saugiausių brokerių pasaulyje.

Pačių Kraken misija yra būti ne pigiausiu, o pačiu saugiausiu brokeriu. Muzika mano ausims. 🥰

Pastarasis irgi turi keletą shitcoin’ų (viso virš 90 kriptovaliutų), bet tai vistiek mažesnis skaičius nei kiti (turintys 200+ įvairių įvairiausių coin’ų).

Tai yra gana rimta investicinė platforma, o ne žaisliukas pasibandymui su keliais eurais.

Saugumas

Kraken yra vienas iš tų legit brokerių, kuris leidžia laikyti savo crypto nuosavame wallet’e. Pats iki galo dar nepriėjau ką tai reiškia – bet sukaupus didesnes sumas, pasidaro labai aktualu.

Kiekvienas bitcoin’o pirkimas per Kraken yra normalus pirkinys. Ne kokia išvestinė finansinė priemonė, tiesiog atvaizduojanti crypto jūsų paskyroje. Ne, jeigu nusipirkote 0.001 BTC, tai ir turite 0.001 BTC, o panorėjus galite jį net išsinešti iš Kraken’o.

Papildomai, Kraken yra jau gerokai virš vienaragio statuso. Įmonė stabili – vertinama apie $4bn, turi 240 darbuotojų – galite patys pasižiūrėti jų never-ending dabar atvirų pozicijų sąrašą. Tai man suteikia vilties ir pasitikėjimo, kad verslo modelis yra tvarus, o įmonė besiplečianti.

Žinoma, investicinis saugumas kalbant apie kriptovaliutas yra visiškai kitoks nei kalbant apie normalių įmonių normalias akcijas arba fondus. Čia negalioja jokie investiciniai draudimai ir veikla kol kas vis dar menkai prižiūrima institucijų, nors dėmesys visgi didėja.

Kaip ten bebūtų, jei brokeris užsilenks – prarasite visus pinigus. Ir į Lietuvos Banką pretenzijos neparašysite. Prašau, turėkite tai galvoje, tiek investuojant per Kraken, tiek per bet kur kitur.

Mokesčiai

Pirma linija, atėjus paskaityti apie Kraken kainodarą skelbia:

Industry-leading fees across all our products.

Bet crypto kainodarą suprasti, matyt, reikia atskiro aukštojo. Turime minimą Deposit fee, Kraken fee, Payment Card Processing Fee, Digital Wallet Payments Processing fee bei Online banking processing fee.

Tad prireikė man nusipirkti šiek tiek Bitcoin’o ir Ether’io, kad pats pilnai suprasčiau tai kiek čia dabar viskas kainuoja?

Ir sumos tikrai neišgąsdino.

200 Eur BTC sumokėjau 52 centus, už 100 Eur ETH sumokėjau 25 centus.

Tai galima daryti išvadą, kad realiai kainuoja apie 0.25% per transakciją, kas yra visiški centai turint galvoje kokiomis amplitudėmis juda visi coin’ai. Aš jau su ETF’ais sakiau, kad nieko tokio jei pirkimui sueina iki 1% investicinės sumos, tai kalbant apie crypto ir iki 3% dar viskas būtų gerai, ypač planuojant buy & hold ant ilgo.

Minimali kriptovaliutos pirkimo suma – 10 EUR. Kas yra labai gerai norint reguliariai pirkti kas mėnesį, išskaidant per keletą valiutų.

Beje, Kraken sąskaitos papildymo procesas identiškas kaip Interactive Brokers ar kito normalaus europinio brokerio. Duota standartinė europinė SEPA sąskaita ir pavedimas iš lietuviško banko nieko nekainuoja, o lėšos įkrenta jau kitą darbo dieną.

Aš jau pasikūriau reguliarų ruošinį Swedbanke – vienas iš investicinės sąskaitos važiuos į IB nuolatiniam VWCE pirkimui, o kitas pavedimas kas mėnesį važiuos į Kraken.

Automatizuota, kiek įmanoma. Visai kaip mėgsta investavimo minimalistas manyje.

Papildymas: Svarbu!

Pirkimus darykite ne per Apps’ą ir net ne per web’o „Buy Crypto“ funkciją – nežinau dar kodėl, bet per ten transakcijos mokesčiai ženkliai didesni (0.52 vs 2.96 Eur pvz. perkant 200 Eur BTC).

Crypto pirkite per šį vaizdą, paspaudę viršuje TRADE:

Patogumas bei paprastumas

Visose apžvalgose Kraken vertinimas kaip labiau advanced-vartotojams siūlomas sprendimas, bet nežinau kodėl. Yra ir gražus, paprastas web’as ir dar paprastesnis apps’as.

Tikrai pasivaikščiojimas parke, palyginti su ETF’o pirkimu per IB, kur produktų tūkstančiai – egzistuoja pirkimai ant maržos, opcionai, futures ir visi kiti keiksmažodžiai naujokui. Tai su Kraken tikrai jokių advanced žinių bent jau man neprireikė.

Prisijungi – pasirenki valiutas (EUR –> BTC pvz) – suvedi kiek EUR nori išleisti ir pirkimas įvyksta. Viskas.

Bet, kad jau visose apžvalgose Kraken’as vertinamas kaip labiau patyrusiems investuotojams skirtas produktas man net skamba kaip pliusas –  išvengiama vaikų bei hype’ą gaudančių investuotojų traukinio.

Platforma iš pirmo jausmo atrodo puikiai pritaikyta ilgalaikiam buy & hold tipo investuotojui, koks aš ir planuoju būti. Meme-coin’us internautai tegu gaudo kitose platformose.

Apps’as dar paprastesnis nei web’as ir pirkimas ten nubukintas iki tiek, lyg žadintuvą norėtum užsistatyti. Pasirenki kokios valiutos nori ir spaudi BUY. Viskas.

Kadangi turiu įdomesnių užsiėmimų gyvenime nei kasdien stebėti savo investicijų svyravimus, tai tiek man to funkcionalumo ir reikia. Pervedi pinigus, nusiperki, išjungi ir eini toliau gyventi gyvenimą.

Registracija ir paskyros kūrimas

Paskyros kūrimas ir autentifikacija pasirodė panaši kaip normalaus fintech bankelio, kas mane nudžiugino. Gana paprastas, bet daug asmeninių duomenų reikalaujantis KYC procesas:

 1. Reikia susikurti paskyrą su username’u (čia reikalingas unikalus, į viešumą neišeisiantis nickname’as)
 2. Reikia patvirtinti email’ą bei telefoną
 3. Rekomenduojama (nors neprivaloma) susikurti 2-Factor-Authentification prisijungimo metodą, parsisiunčiant pvz. Google Authentificator apps’iuką kodų generavimui. Paprasta – pastarasis veikia lyg SmartID prisijungimui.
 4. Reikia nusiųsti ID kopiją tapatybei patvirtinti
 5. Reikia pridėti adresą įrodantį dokumentą (komunalų sąskaitą ar kažką panašaus. Aš siunčiau lietuvišką Ignitis sąskaitą – tiko)
 6. Reikia atlikti pirmąjį depozitą (dariau per SEPA tarptautinį transferį, visiškai nemokamai).

Mane tai džiugina.

Mažiausiai ko norėčiau – tai siųsti savo pinigus į tiekėją, kuris priima bet ką ir net bazinio KYC nepasidaro. Žinoma, faina būtų išlikti incognito, bet tuomet kiltų klausimų kada čia jau visą šitą vakarelį užrauks Europos Centrinis Bankas ar kita prižiūrinti institucija. Dabar, praėjus visus check’us ir autentifikacijas – ramybės šiek tiek daugiau.

Ai, o pačio saugumo ir privatumo tai daug daugiau nei tipiniame fintech bankelyje. Yra ir 2FA, ir Master Key, ir Global Lock. Nu, atrodo, kad jau jūsų crypto niekas nepavogs, nebent, žinoma, išskyrus patį Kraken’ą. 🤐 Bet nuo viso pasaulio blogių juk neapsisaugosi. O turint didesnes kripto sumas – jau galima ir pas save į privatų wallet’ą perkelti. Čia kalbu nuo bent jau 10k Eur, bet iki to dar ilgas kelias bent lėtajame šešiųNulių kelyje.

Alternatyvos

Aš tikrai nedrįsiu teigti, kad Kraken yra geriausias, saugiausias ar pigiausias brokeris kriptovaliutoms, bet pasiskaitinėjus – kažkaip jaučiuosi saugiai ir užtikrinai savuoju pasirinkimu. Galiu rekomenduoti draugams, išdrįsau parašyti ir šį blog’o įrašą, nors mano standartai tiekėjams gana aukšti.

Skaitinėjausi, be abejo, ir apie keletą kitų. Svarsčiau ir Coinbase, ir Binance, ir Crypto.com, ir Gemini, ir Bitstamp. Viskas turbūt gerai ir su jais, tad nepulkite kažko būtinai keisti, jei jau turite ten paskyras.

Tiesiog man asmeniškai Kraken‘as pasirodė optimaliausias kainos atžvilgiu su normaliausia saugumo infrastruktūra ir kažkaip dar išvengęs skandalų. Tiesiog normali, solidi kontora, kiek tai yra įmanoma kripto pasaulyje.

Kiek ir į ką investuos šeši nuliai?

Na, man čia lygiai tokia pati neatrasta teritorija kaip galbūt ir jums. Dabar sėdint ant sofos, ilgalaikis planas yra turėti apie 10% crypto. Dėl mažiau net nebūtų verta veltis ir administruoti naujos turto klasės.

Bet, dėl dabar didelio hype’o, į vakarėlį tikrai neskubu.

Dėl šios priežasties, pavyzdžiui, iš P2P sugrįžtančias lėšas ar Revolut’o portfelio išvalymo euriukus ir toliau investavau vien tik į VWCE, viską vienu ypu. O crypto dabar pradėsiu lėtai – reguliariai, fiksuotą sumą, kiekvieną mėnesį.

Tiesiog disciplinuotai po 300 Eur pervesiu į Kraken‘ą ir nors kažkokio valiutų split’o dar nežinau, kol kas įvyko tai:

200 Eur sukišau į BTC

100 Eur sukišau į ETH

Argumentacijos daug neturiu, tiesiog tai didžiausi, normaliausi ir mano protui su use-cases dar suvokiami investiciniai instrumentai. Jeigu pastaruosius savo Letame Pelne viešai naudoja Tautvydas, manau galiu įtraukti ir aš. O visa kita kripto jūra man dar per daug egzotika, kuriai reikalinga papildoma edukacija. Gal vieną dieną…

Pabaigai

Ar ir jums reikia crypto?

Ne, turbūt nereikia. Bet jeigu knieti, tai mažomis sumomis galima pradėti, o jau turint šiek tiek skin in the game – bus galima pasidomėti ir vieną kitą podkastą ta tema suklausyti.

Ir papildomai, pabaigai pasikartosiu – tikrai nežinau ar Kraken yra geriausias brokeris. Gal mus visus po keletos metų nuscamins, bet bent jau būsite ne vieni, verkti galėsite kartu su šešiais nuliais. 😢

Tiesiog šitame blog’e viskuo dalinuosi atvirai, kaip ir žadėjau. Dabar pats suinvestavau čia ir planuoju kripto laikyti ateinančius 20-30 metų, o ne trumpam pasižaisti. Jei kažkas pasikeis – be abejo pasidalinsiu, kaip ir visais kitais savo investiciniais sprendimais.

Taigi, mieli skaitytojai esantys pakeliui į finansinę nepriklausybę, o jūs ar turite kripto savo portfeliuke? 🤨

Registracija į Kraken: r.kraken.com/6nuliai

Įdomu sekti toliau?

Prenumeruok naujus įrašus el. paštu arba Facebook’e.

Įraše pateikta informacija nėra rekomendacija finansinėms paslaugoms įsigyti. Tai yra tik autoriaus nuomonė ir asmeninė patirtis. Už investicinius sprendimus atsakote jūs patys, tad būtinai įsigilinkite į produktą ar tiekėją prieš priimdami sprendimą investuoti.

REGISTRACIJA

66 Replies to “Ilgalaikis investavimas į crypto. Kaip ir kur?”

 1. Sveikinimai:)

  Idomu ka sesi nuliai galvoja apie crypto stake’inima. Tai budas gauti pajamas uz crypto laikyma.

  1. Aš dar crypto noob’as, žinok. Apie stake’inimą jau nuomonę susidariau, bet dar tikrai ne tokią edukuotą, kad ją viešinčiau 😀 Tai kol kas nuo komentarų susilaikau. Pats naudoji?

   1. Aš dar nenaudoju, bet svarstau, tiesa, yra niuansu. Kiekvienas COIN’as turi skirtingas salygas stake’inimui, vieni COIN’ai, turi ~10% palukanu, kiti, pvz, BTC, tik iki 1%. Bet ne tik palukanose esme, kiek zinau, beveik visus COIN’us galima kada nori stake’inti ir unstake’inti – t.y pasiimti atgal ir pačius užstake’intus coin’us ir rewardus aka palūkanas ir tiek. Daug diskusijų kyla dėl ETH stake’inimo, kur procentai lyg ir neblogi – berods apie 5%, bet tuomet susikomitini, jog negalėsi atsiimti, nei pačių užstake’intų coin’ų, nei rewardų – kol neatsiras nauja ETH versija – ETH2. Gali būti, jog ir niekada neatsiras – tada teoriškai prarandi viską. Tai vat – kažkas tokio, pats dar neapsiprendęs iki galo. Viena vertus – jei neatsirastų ETH2 – turbūt bet kuriuo atveju ETH vertė labai nukristų, tai gal yra verta stake’inti.

    1. Kita medalio pusė, ETH stakininas yra geras budas apsaugoti portfolio su “paper hands”, kai siek tiek pakyla, matai kad jau pliusinsi ir knieti parsiduoti. Uzstakinus jau teks laikyt ilgam, o ETH prognozes tokios, kad iki metu galo gali ir iki 10k usd pakilt.
     BET, jei jau nemazai stakintoju prisikaupe, tai kai isleis ETH 2.0, daug kas nores issicashint, tai tik jam atsiradus kaina gali zenkliai pakristi, nes staiga visi uzstakinti ETH taps vėl likvidūs.

 2. Aš irgi dar naujokas crypto, panašiai galvoju dėl ilgalaikio periodinio investavimo į crypto ir stakinimą dabar išbandžiau, atrodo viskas gražu, kas savaitę išmoka grąžą:)

 3. Teko skaityti nevieną postą, kai hakeriai nulaužia paskyras tiek krakene, tiek ir kituose brokeriuose. Persiveda tavo crypto sau. O tada jau nieko nebepadarysi. Turėjo ir 2FA, apėjo netgi tai. Ka manot apie tai?

  1. Todel rekomenduojama investuoti ir nusipirkti USB crypto pinigine (apie 60 eur), kur po kiekvieno pirkimo pervedi savo crypto ir laikai kur nors saugiai namie, reikalui esant gali visada vel pervesti i kraken ar kita walleta. 🙂

  2. Mano nuomonė, kad nulaužia viską, bet čia jau ne platformos, sistemos ar IT problemos, o kalta durna galva. Kad nulaužtų mano 2FA, čia jau aš turiu klaidžioti kažkur kur nereikia ir siųstis kažką ko nereikia. Tuomet ir Swedbank’e laikomos lėšos nėra saugios. 🙂

  3. Gal galit pasidalinti, kokius 2FA apps’us naudojat? Google kažkaip nevilioja.

 4. Labas, pradėt pirkt crypto nusprendžiau ir aš. Tik, dėl nenoro investuot dar skirtingoje platformoje, pasirinkau IB į Crypto ETP. Spėju, kad svarstei, idomu, kodėl atmetei?

  1. Labas, Liudai. Svarsčiau ir tikrai pats norėčiau tiesiog tęsti IB, bet kol kas visi crypto ETF/ETP/ETN pasirodė per daug egzotika iš tiekėjų ir fondo sudėties pusės. Mačiau Vanguard’as pasileido BTC ETF’ą US, tikrai ateis ir iki Europos kada, o gal ir atsiras IB.

   Dar dalinai norėjau įlįsti dėl skin in the game, kad suprasčiau kaip veikia tie private crypto wallet’ai ir 24/7 birža. 🙂

 5. Oo, kaip įdomu bus! Buvo susidariusi nuomonė Balticmoustache,kad labai skeptiškai žiūrima į crypto. Gal bus daugiau diskusijos ir edukacijos šia tema

 6. O kodėl sakot, kad jei užsilenks brokeris tai viską prarasi. Jei crypto yra tavo wallet’e?

  1. Jei nuosavam wallet’e, tai aišku kita istorija, tuomet tavo turtas. Kiek supratau, saugiausias variantas išvis laikyti offline, bet iki šito dar nepriėjau su sava edukacija. 🙂 Kiek vėliau – kai sumos padidės ir bus ten ką laikyti.

  2. Jeigu crypto yra tavo wallet’e, tai crypto jau nebe pas brokerį, o pas tave. Tai jei brokerį užlenks, realiai tu nieko ir neprarasi, nes visą savo crypto persivedei į savo piniginę.
   Yra daug skirtingų piniginių, vienais atvejais tu valdai savo piniginės private key, kitais atvejais nevaldai. Jeigu tu laikysi brokerio piniginei, tai faktas kad užlenkus jį, dings ir tavo pinigai.
   Piniginių būna įvairių paper, hot, cold ;). Just google it, nes apie kiekvieną galima daug prirašyti. Saugiausios iš offline būtų Ledger ir Trezor. Bet su jomis verta manau prasidėti tik kai jau tavo portfolio didesnis nei 10k.
   Pats asmeniškai naudoju piniginę exodus, brokerius Binance, BitPanda, Revolut. Kadangi portfolio išmetyta plius minus lygiomis dalymis per visus atskirai, nematau poreikio išvedinėti į cold wallet’ą. Aišku, galbūt nepatogu, bet man tai netrukdo. O ir šiaip mėgstu spontaniškai apsipirkti ir kartais kaiką parduot, nors ir nesu trader’is. Bet mano crypto portfolio susidaro iš kokių 20 skirtingų crypto. Jeigu nuo pirmo dienos galvoji apie keletą crypto ir tik ilgalaikiam periodui tai galbūt verta pagalvoti iškart apie saugiausią būdą.
   Tik reiktų nepamiršti, kad visi pavedimai nemažai kainuoja. PVZ norėdamas persivęsti ETH iš savo biržos piniginęs į savo cold wallet’ą sumokėsi tikrai daug :), nes bent jau ETH pavedimai brangūs.

 7. Kažkada gūdžiais 2017 metais turėjau BTC prisipirkęs ir tais pačiais metais parsidaviau. Tada pelnas buvo žiauriai geras, o dabar būtų dar geresnis… 🙂

  Vis pasvarstau ar verta vėl bristi į tą pačią upę ir vis atsimušu į abejone dėl Lietuvos bankų draugavimo su crypto. Gal domėjaisi kokie dabar jų santykiai? Kažkaip nesinori turėti problemų dėl pinigų persivedimo atgal į savo banką.

  1. Kol kas girdėjau tik apie Payser’ą, kuri stabdo ir neleidžia pervedimų į crypto brokerius, net į tą patį Kraken’ą. Kad kažkas turėtų problemų, pervedant į normalius brokerius per kitą Lietuvos banką kol kas nieko negirdėjau.

   Jau ir VMI pradėjo komentuoti apie teisingą kriptovaliutų deklaravimą, tad veikla, atrodo, tampa vis labiau legit.

  2. Paskaičiuokitm svetimus pinigus. Kiek bitcoin’ų turėjai nusipirkęs? 🙂

 8. Turiu Kraken N.. metų prieš keletą metų pabandžiau ..šimtais € tuo metu paaugo pradėjo pigti pardaviau € susigrąžinau. Jokių problemų neiškilo. Kilo mintis esu naujokas todėl paėjo kaip naujokui.
  Beje su P2P elgiuosi kaip ir straipsnio autorius viską permetu į IB.
  Tik norėdamas turėti kažkiek cripto užsiregistravau Crypto.com + kortelė su cashback. Pinigus persivesti nesudėtinga nes LT sąskaita arba pririšti banko kortelę momentiniui pervedimui. Nors smulkmena bet maloni padengia Spotify ir Netflix (bent kolkas nuo pasirinkto stake sumos)+% nuo stake.

 9. ‘Kraken yra vienas iš nedaugelio brokerių, kuris leidžia laikyti savo crypto nuosavame wallet’e’ – kas cia per marketinginis triukas? Bet kokia keitykla, leis tau issivesti cripto kitur. Jeigu neleidzia, tai cia jau iskart red alert. Aisku cia nesnekant apie Revolut ar Paypal, bet sakyti, kad ‘nedaugelis brokeriu’ tai cia labai netiksli frazė.

  1. Okey, ačiū, teisingai – gal per stipriai pabrėžta šitas. Paredagavau tekstą. Lyginau su Revolut’ai ir kitais mini bank’ais, tai ir išsprūdo tokia frazė, bet sutinku – tikrai Kraken nėra vienas iš nedaugėlio.

 10. Geras! Aš irgi tuos pačius video žiūrėjau, irgi nebenoriu investuoti į P2P ir irgi noriu turėti skin in the game, kad labiau suprasčiau, kas tos kriptovaliutos, blockchain ir t.t. Imam tamstos affiliate ir važiuojam abu su keliais šimtais eurų per mėn. Cheers! Ačiū už išsamų pasidalinimą.

  1. Haha, welcome, Stoic! Matau panašios mintys daug ką pastarosiomis dienomis aplanko ir žinau, kad čia dalinai dėl didelio crypto rally, bet galbūt ir fundamentaliai kažkoks lūžis veikia ir crypto iš GenZ entuziastų ateina į platesnes mases.

   Žiūrėsim kaip čia seksis. 🙂

  1. Ačiū! Ar pats statai limit orderį tiesiog į didesnę pusę, ar bandai kažką gaudyti? Aš kažkaip nenaudoju limit orderių, nes long-term’e nėr svarbu ar už 99 ar už 100 ar už 101 nusipirksi, bet gali būti svarbu, jeigu užstatysi už 99 ir kaina visą laiką važiuos į viršų, o orderis niekada nebus įvykdytas. Su VWCE esu taip papuolęs pradžioje, tai nustojau game’inti. :))

 11. Kraken naudoju nuo 2017 metų. Nepakeičiau tik dėl to, kad nesu labai aktyvus treideris – užėjus įkvėpimui biški pajudu ir vėl palieku keliems mėnesiams ramybėj. Pasirinkau dėl to, kad buvo lengviau autorizuotis, pasirodė saugus. BET tas saugumas turi savo kainą, pats didžiausiais KRAKEN minusas yra tai, kad jie užlūžta kuomet jų reikia labiausiai – didžiausio volatilumo metu. Kadangi crypo yra labai labilios, viena twitter žinutė gali sukelti didžiulę griūti pirkimo arba pardavimo, ir kaip tuo metu kai nori čia ir dabar nusipirkti ar parduoti, KRAKEN lūžta, po kiek laiko dar lūžta, po to jau rašo, kad „they know and working on the issue“ ir tai kartojasi metai iš metų.

  1. Dėkui už komentarą, nežinojau dėl užlūžimų.

   Bet aš brokerį rinkausi ilgalaikiam investavimui, tad užlūžimai kaip ir dzin. Gal net ir geriau, nes jei dėl vienos Twitter žinutės bėgsiu pardavinėti savo poziciją, tai toks čia ir tvarus ilgalaikis investavimas. Set up & forget pas mane galios ir su crypto. 🙂 Tai aišku, outage blogas ženklas verslui, bet man pačiam gal kaip tik dar vienas saugiklis. 😉

  2. Papildysiu, kad ir Binance ir kitos (ne tik Kraken) lygiagrečiai per šios vasaros dip’ą buvo užlūžę. Tuo metu buvo galima tik stebėti kaip profitas patampa riebiu minusu 🙂 bet su laiku beveik atsistatė.

 12. Puiku, kad šesinuliai eina į crypto rinką 🙂 Tik mano nuomone crypto labiau hedge nuo infliacijos (aka šiuolaikinis auksas) ir jis nėra priklausomas nuo akcijų rinkos.

  1. Tai ir pats stock market’as yra hedge nuo infliacijos. Bet, kad crypto ir stock market’as eina hand in hand, tai čia ne mano nuomonė, bet daugmaž jau nusistovėjęs konsensusas. Aišku, crypto daug dinamiškiau ir mažiau nuspėjama, bet kryptys dažnai labai panašios, bent jau žiūrint į ribotus istorinius duomenis.

   BTC ir Vanguard ETF

 13. Žmogai. Cold wallet (tokios kaip ledger ar trezor) yra saugiausias būdas laikyti cripto.. Cripto laikymas offline taip pat yra edukacija, po kurios ateina vertingų suvokimų.
  Not yout keys, not your criptos kaip sakoma

  1. Antanai, thanks! Ateis laikas šitam tikrai – dabar dėl 200 Eur nenoriu vargti. Pakapsės bent pusmetį reguliarūs crypto papildymai ir įlįsiu taip pat ir į šią temą. Pats visą savo crypto laikai offline?

   1. Ėmiau skaitinėtis tai, kaip suprantu, ,,cold wallet“ yra toks ,,flashiuk’as“, kuriame gali saugoti private keys, kurie reikalingi norint pasiekti tą savo bitcoin ar kažką. Gal Antanai, galėtumėt pakomentuot: ar galima ten store’int savo 0.0005 Bitkoino? 😀
    O šiaip tai jo, rūpinsimės wallet’ais kai turėsim crypto bent už porą k, nes walletas žiūrėjau kainuoja apie 150 USD…
    Dar vienas kzlantis klausimas. Kaip ir racionalu daryt turint tą cold wallet – nusipirkus crypto tiesiog iškart ją vest į wallet?

    1. Su wallet’u yra niuansų. Yra custodian ir non-custodian service provideriai.
     https://www.bitcoin.com/get-started/custodial-non-custodial-bitcoin-wallets/

     Kraken, ftx yra custodian tipo serviso teikėjai. Reiškiasi, kad jie saugo Jūsų skaitmeninę valiutą, leidžia ją pervesti arba neleidžia, prileidžia prie accounto arba ne. Pamenus prijungimus, juos galėtumei atstatyti.

     Tuo tarpu naudojant non-custodial wallet’ą visa atsakomybę krenta pačiam vartotojui. Tik tu nusprendi ką su skaitmenine valiuta daryti, tik tu prieini prie jų. Bet čia didelė atsakomybė – pameti slaptažodis, vsio, basta, finito. Niekaip nebeprieisi prie kripto valiutų.

     Non-custodial wallet’ą galima lyginti su paprasta pinigine. Tu joje turi 100 Eur. Pametei pinigę, nebeturi pinigų. Nori išsikeiti į svarus; pasiimi pinigę su 100 Eur eini į fizinę keityklą ir išsikeiti.

     O tuo tarpu exchange tu gali atlikti įvairias operacijas lengvai ir patogiai. Nebeprisijungęs prie accounto su customer service pagalba susitvarkysi ir galėsi vėl prisijungti prie savo paskyros (asmeninė patirtis kai pakeičiau telefoną, nesugebėjau atkurti google generuojamų kodų).

     šešiNuliai, smagu, jog grįžai į eterį!

 14. Investuoti pradėjau prisiskaitęs tavo ir kitų LT blog’ų. Turėjau BTC ir ETH Revoliute, bet paaugus sumoms, ieškojau rimtesnės biržos ir metų pradžioje persikėliau į Kraken. Keistas jausmas apėmė pamačius, kad ir tu Kraken pasirinkai ir į tuos pačius privalumus dėmesį atkreipei. Tik mano split 60% ETH ir 40%BTC. Aš labiau linkęs tikėti ETH tinklo perspektyva. Seku visus posmus, ačiū, kad daliniesi!

  1. Oo malonu, man irgi duoda pasitikėjimo, kad teisingai Kraken pasirinkau! Split’as mano kol kas randominis, tikrai gali keistis įsigilinus į temą.

 15. Svarbu! Papildžiau įraša vienu screenshot’u.

  „Pirkimus darykite ne per Apps’ą ir net ne per web’o „Buy Crypto“ funkciją – nežinau dar kodėl, bet per ten transakcijos mokesčiai ženkliai didesni (0.52 vs 2.96 Eur pvz. perkant 200 Eur BTC).

  Crypto pirkite per šį vaizdą, paspaudę viršuje TRADE:

 16. Sveiki. Uzsiregistravau Kraken, isidejau 200eur. Bandau pirkti BTC, perkant uz 100eur Kraken fee 1.48eur, perkant uz 200eur Kraken fee 2.96eur. Ar kazka darau blogai? Kur tas 25 centu mokestis uz 100eur?

  1. Paskaityk prašau paskutinį mano komentarą arba SVARBU! dalį tekste. 🙂 Kažkodėl skirtingi mokesčiai taikomi skirtingose vietose atliekant pirkimą. Screenshot’e bus aiškiau.

 17. Kaip swed’as reaguoja į pinigų pervedimus į crypto sąskaitą? Nebus, kad sąskaitą užblokuos pasiremiant AML?

  1. Priklauso nuo į kur vedi – visokių tų crypto providerių yra. Bet Kraken’ą pasirinkau būtent dėl dalinio „legalumo“ ar kaip čia pavadint – brokeris turi operations Europoje ir yra normaliai pripažįstamas. Vienas skaitytojas rašė, kad jau 2 metus pervedinėja iš Swedo į Kraken ir viskas gerai. Dėl kitų negaliu pasakyti, visokių istorijų girdėjęs.

   1. 2 metus pervedinėja iš Swedo į Kraken, bet ar yra nors kartelį geriau truktelėjęs iš Kraken į Swed? Gal reikėtų pasiklausti Swedo AML kaip jie apskritai į tokias transakcijas žiūri prieš pradedant tokius žaidimus.

    Kitas dalykas: kodėl nedaryti to paties per ETF? Galima rasti ne vieną BTC ar ETH trackerį per JustETF. O ir compliance’as aiškus, tiesiog tradintum per išreklamuotą IBKR.

 18. mano formule po 1,5m domejomosi Investavimo rinkomis:

  70% per Intereactive brokers i ETF
  30% per kraken i BTC 20% ir ETH 10%

  uzsiperkam reguliariai kas 2-3 menesius

  nelieciam kai kainos krenta ar kyla tiesiog reguliariai uzsiperkam

  Zadu laikytis tokio plano artejancius keleta metu ir svarbiausia sau esu pazadejas kai sprogs tas pinigu spaudinimo burbulas ( o jis tikrai susprogs,nenormalu,kad mano nupirktas etf duoda 20-25% metine graza kaip 2021m ) ir viskas kris labai staigiai neparduosiu nieko,o uzsiperksiu su nuolaida kai tai ivyks.

 19. Atgalinis pranešimas: Finansinė masturbacija : HonestFIRE
 20. Turiu kripto. Pradėjau pirkti nedidelėmis sumomis šiais metais per Hype’ą gegužės mėn :).
  Pirkau BTC, ETH, DOT, ADA, SOL, EWT. Didžiausias nupirktas kiekis yra BTC ir ETH, kitos valiutos pirktos už simbolines sumas, pabandymui.
  Nežinau ar galima čia postinti nuorodas. Pradėjau žiūrėti youtube: Žilvinas Butekvičius (visus video), Chico Crypto, Crypto Mėnulis, AndreiJikh, All-In Podcast ir kt. Ir tai buvo mano kripto mokytojai 🙂

  Beje bandžiau išsivesti iš Kraken BTC į cold wallet-Ledger, tai išvedimio kaina buvo apie 8 eur bitcoinais.

 21. Lėtas pelnas pasidalino tamstos straipsnio nuoroda ir referal link’u, įdomu būtų mėnesio bėgyje pamatyti statistiką kiek prisijungė su jūsų nuoroda. Spėju, kad paaiškėtų jog slapta sekančių lėtą pelną gautųsi visai nemažai.

 22. Man siaip klausimas…o jeigu investuoji i BTC ar ETH per atitinkamus ETF’us, ar tai neisprendzia cripto saugojimo problemos?

  Na vistiek, tie profai kurie delioja atitinkamus ETF’us jie, bent jau as noriu tiketi, vertina savo reputacija ir atlieka namu darbus.
  Jeigu ju nupirkti coin’ai dings vien del to kad jie neatliko savo namu darbu ir pasirinko kokia tai sharaskino kontora saugoti coinus, tai manau tie bichai pajus all might of investors negativity ir per kitus ju sukurtus/valdomus ETF’us?

  1. Klausimas, ar iš vis verta lysti į crypto ETF, nes su juo tu gauni tik išvestinį produktą, o ne pačią kriptovaliutą, analogiškai kaip ir su akcijų ETF. Likvidumas tokio ETF, gali būti abejotinas ateities perspektyvoje, plius negali panaudoti kaip valiutos kokiam atsiskaitymui, gali tik parduoti atgal toje pačioje biržoje. Dėl saugumo -šiuo atveju gaunasi nėra ko pavogt, jei to coin’o/token’o neturi, nebent pačią biržą apvogtų.
   Geriau manyčiau pirkti pačią kriptovaliutą ir saugoti cold-wallet, čia bus pats saugiausias variantas.

  2. Klausimas, ar iš vis verta lysti į crypto ETF, nes su juo tu gauni tik išvestinį produktą, o ne pačią kriptovaliutą, analogiškai kaip ir su akcijų ETF. Likvidumas tokio ETF, gali būti abejotinas ateities perspektyvoje, plius negali panaudoti kaip valiutos kokiam atsiskaitymui, gali tik parduoti atgal toje pačioje biržoje. Dėl saugumo -šiuo atveju gaunasi nėra ko pavogt, jei to coin’o/token’o neturi, nebent pačią biržą apvogtų.
   Geriau manyčiau pirkti pačią kriptovaliutą ir saugoti cold-wallet, čia bus pats saugiausias variantas.

 23. Sveiki,

  gal galite kažkas naujokui paaiškinti? 🙂 Vakar per Kraken pirkau ETH, Closed Order kaip ir yra, tačiau žiūrint į Open positions čia kažkodėl tuščia. Ko aš čia nesuprantu?

 24. Sveiki,
  ar IDV pažymą šiuo atveju esate išsiėmęs perkant crypto? Nes kiek atlikęs savo namų darbus tai periodiniai pirkimo sandoriai (kad ir HODL tikslu) VMI gali būti įvertinti kaip „tęstinis savarankiškas ekonominės naudos siekimas“, ergo pažymą. Nebent paties atveju tai buvo one-off sandoris. Prašau mane patikslinti (ar kiti komentatoriai tame tarpe), jei klystu, nes pats dar tik naujokas kripto sferoje, o mokestinis sezonas kaip geras motyvatorius verčia ieškoti greitai mokintis.
  Sėkmės.

 25. Labas, ateliavau čia iš lėtaspelnas.lt
  Cashutinau crypto iš Revolut aepie 600eu. susikūriau su autoriaus nuoroda Kraken ( atrdo gerai ten ten, norisi visą dieną leisti ir viską skaityti iš eilės apie jų produktą 🙂
  bet dabar su tais šešiais šimtais kilo klausymas kaip uos investuoti?
  ar vienu kartu už viską nusipirkti norimos crypto ar kas mėnesį dalimis skirti po kokius 50 eu?
  Reve tai metus pirkiojau po 10, 20, 50 eu dbr susikaupė suma ir ar yra skirtumas pirkti po truputį ar pirkti iškarto?
  Ačiū už gerą informaciją!

 26. Inesiu konstruktyvios kritikos – jeigu nori hodlint long term nepasitikek jokiais brokeriais. Kraken bandziau ir atvirai pasakysiu jog tai yra visiskas meslas. Pinigu pervedimas i juos trunka dienas, savaitgaliais isvis tenka laukti.
  Visu pirma nusipirk Ledger Nano X ir bent keleta crypto capsules bei rask gera vieta jiems paslepti.
  Vos nusipirkes crypto iskart pervesk i savo hardware wallet.
  BTC gali pirkt for shits and giggles nes tai yra legacy gen1 crypto, bet del to kad didele kvaila banda tingi daryti DYOR BTC yra patapes labiau religija. ETH siulau isvis pamirst – ten tiek bugu, taip blogai viskas suprogramuota ir patys developeriai pripazysta jog neimanoma niekaip istaisyti, tiesiog reiktu viska nuo nulio daryt (kas su blockchain ledger yra neimanoma).
  Geriausias siuo metu variantas yra Cardano ADA – persivedi i savo hardware wallet, pasirasai kontrakta kad stakini kokiam SPO poole ir tau per metus nieko endarant prigauga apie 4.5%. Nieko saugesnio ar geresnio uz ADA nerasi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.