Geriausios investavimo knygos. Ką skaito šeši nuliai?
Aš mėgstu knygas. Jau bene 10 metų perskaitau bent po 10 knygų per metus, kelis paskutinius metus skaičius artėjo prie 20-25 per metus, o karantininiai metai sumušė visus rekordus – per metus perskaičiau 50 knygų.
Žinoma, ne skaičiuje esmė. Neturiu speed reading skillsų ir nebandau maksimizuoti bei suefektyvinti šio savo pomėgio, tad apie tai neklauskite.
Didžiausias mano lifehack’as, padėjęs 2x ar net 3x padidinti perskaitomų knygų kiekį buvo Kindle įsigijimas. Taip, jausmas ir man turbūt fainesnis vartant fizinius lapus, bet Kindle’as atneša žymiai daugiau galimybių.
Matote, problema su fizine knyga yra ta, kad ją dažniausiai skaitai vieną. Aš su Kindle’u vienu metu skaitau 3-4 knygas ir tikrai ne todėl, kad esu dėmesio negalintis sutelkti labradoras.
Paprasčiausiai, kai skaitomų knygų diapazonas yra nuo Peter Lynch investavimo taisyklių, Netflix’o įkūrėjo istorijos, Pancerovo žurnalistinio tyrimo apie šalies premjerą, Aušvico survivor dienoraščio ar Obamos metraščių, tai reikia labai skirtingų nuotaikų kiekvienai knygai.
Vieną žanrą aš mėgstu skaityti prieš miegą, kitą darbo dieną prie kavos ilsinant akis nuo ekrano, trečią vasarą prie ežero.
Tik nesakykit, kad jums taip nebuvo. Pradėjote kokią sunkesnę knygą, atėjo tas šeštadienio rytas su kava, tipiškai naudojamas knygos skaitymui, bet puslapių atsiversti nu niekaip nesinori, nes knyga nelabai kabina. Arba nuotaika visai ne finansinėms taisyklėms nagrinėti.
Tai va, Kindle’as man leidžia tuo momentu skaitomą knygą rinktis pagal nuotaiką ir nors skamba labai paprastai – tai man buvo didžiausias lifehack’as.
Ką skaito šeši nuliai?
Mėgstu faktines knygas. Tik apie 10-20% mano skaitomų knygų būna grožinės, bet ir tas mėgstu bent jau paremtas tikromis istorijomis ar laimėjusias kokius apdovanojimus, kad būtų patikrintos. Man nėra nieko blogiau, nei prasta grožinė knyga, nes, kad ji tikrai prasta, dažnai suprasi tik knygos gale, kai pamatai, kad nu nėra čia kažkokio plot twist’o.
Likę 80% mano skaitomų knygų yra verslo, psichologijos, vadovavimo. Pernai prie šių prisijungė ir labai daug finansų knygų.
Labai mėgstu verslo istorijas – čia tos knygos, kur pasakojama kaip įsikūrė, kaip vystėsi, kaip augo kokia įmonė. Na, arba kaip karjerą darė koks nusipelnęs žmogus.
Bet šiame blog’e, žinoma, kalbame apie pinigus, tad ir šis įrašas bus apie pastarąsias knygas. Kaip influenceriai mėgsta sakyti – „manęs žmonės nuolat klausia“ apie finansų knygas. Tai manęs ne nuolat, bet yra paklausę tiek skaitytojai, tiek realūs draugai – ką skaityti? Nuo ko pradėti domėtis?
Nelabai turėjau jiems gero atsakymo, nes priklauso nuo susigaudymo lygio bei mėgstamos stilistikos. Vieniems patinka self-help psichologinės „Viskas tavo rankose! Tu gali būti turtingas!“ tipo knygos, kiti ieško vos ne how-to instrukcijos kaip tapti turtingu. Tai skirtingos knygos, skirtingiems tipams. Aš paragauju visokių.
Mane labiausiai paveikusios knygos nuolat kinta, o ir pats tikrai nesijaučiu galįs mėtytis rekomendacijomis. Tad sugalvojau būdą – pasidalinsiu gyvu, nuolat papildomu ir bendruomenės reitinguojamu knygų sąrašu.
Įdarbinsiu jus, mieli skaitytojai, ir seną gerą Goodreads sistemą.
Geriausios knygos apie pinigus ir investavimą
Goodreads yra knygoms, kas IMDb yra filmams. Tai milžiniška duombazė viso pasaulio rašliavų, kuri kategorizuojama, reitinguojama, įvertinama ir aprašoma pačių vartotojų.
Aš pats Goodreads naudoju jau 5 metus. Pagrinde, kad sau atsiminčiau kokias knygas jau skaičiau, kokias noriu perskaityti. Rekomenduoju ir jums.
Bet man šiam įrašui naudinga funkcija – galimybė sukurti knygų sąrašą, kurių reitingavime bei papildyme galėtų dalyvauti visi vartotojai.
Pavadinau jį – Geriausios investavimo knygos lietuviams.
Idėja labai paprasta – knygų apie pinigus ir asmeninius finansus yra labai daug. Ir tokių sąrašų galima rasti daug. Tačiau daugelis knygų yra pritaikytos amerikiečiams, tad skaitant tūlam lietuviui, antakiai kilnojasi nuo visų tų 401k ir Roth IRA. Knyga nors ir gera, nelabai pritaikoma mūsų žemelei.
Ką noriu pasiekti šiuo sąrašu – kad turėtume lietuviams aktualiausių knygų apie asmeninius finansus TOP’ą.
Kiekvienas skaitantis gali tiek reitinguoti jau sąraše esančias knygas, tiek pridėti naujas. Aš kol kas sudėjau tik tas, kurias pats asmeniškai esu perskaitęs. Prašau, gerbiamieji, papildykite.
Man svarbiausia, kad šis sąrašas gyvas. Šiuo metu pats sureitingavau knygas pagal tai, kokį poveikį mano mąstymui šios padarė, bet skaitant daugiau, tas reitingavimas gali kisti.
Mano lūkestis, kad prabalsavus bent dviženkliam skaičiui žmonių – sąrašas įgaus naują prasmę ir pasitarnaus kaip ultimate knygų sąrašas bet kokio lygio investuotojui – pradedant nuo #1 knygos, kurią privalo perskaityti net ir bet koks naujokas, einant į apačią kaip per TO DO list’ą vis atrandant labiau pažengusiems skirtų knygų.
Žinoma, gal čia tik man vienam nerd’ui ši idėja faina. Jeigu niekas neįsitrauks, tai tą ir turėsite – tiesiog šeši nuliai asmeninis knygų TOP’as. Irgi nėra blogai.
Šeši nuliai Goodreads paskyra
Papildomai – susikūriau sau atskirą šeši nuliai Goodreads paskyrą. Prašom, galite pafollowinti. Nuolat atnaujinsiu bei papildysiu skaitomomis knygomis, o blog’e apie tai kaži ar daugiau berašysiu. Tad pasekite jei įdomu dabar.
Veiks grynai kaip asmeninė paskyra – mano skaitytos knygos, mano norimos perskaityti knygos, ir tik mano nuomone grįsti sąrašai.
Šiuo metu suskirsčiau savo knygų lentynas į 4 dalis:
Paprastos knygos apie finansų pagrindus, kurias supras ir mano mama. Tinka naujokams.
Mano nuomone, sunkesnės knygos apie finansus, kurių nėra prasmės skaityti, kol nesuskaitei keletos iš naujokams skirto sąrašo.
3. Business-books-related-to-finance
Kaip ir bendro išsilavinimo verslo knygos, bet aš atradau nemažą asmeninių finansų elementą jose. Naudingos bendram išprusimui ir generalisto įgūdžių formavimui.
Mano guilty pleasure. Istorijos apie scam’us, investuotojų gyvenimą. Skaitosi lyg kriminalinė grožinė literatūra, bet iš tiesų yra paremta tikrais faktais. Man asmeniškai tai yra pramoginis turinys, nors tikrai daug ką galima išmokti ir iš tokių knygų. Skaitymui prieš miegą:)
Ką skaitote jūs?
Pabaigai, kadangi jau prisidaviau, kad esu knygų nerd’as, tai nesikuklinkite ir jūs. Lauksiu rekomendacijų!
Kuri knyga apie pinigus jums paliko didžiausią įspūdį?
Kokią sekančią knygą, nieko nelaukdamas, turėtų griebti šeši nuliai?
Na, ir pabaigai – nepamirškite prareitinguoti savo geriausių knygų apie finansus. Man labai smalsu!
Įdomu sekti toliau?
Prenumeruok naujus įrašus el. paštu arba Facebook’e.
Įraše pateikta informacija nėra rekomendacija finansinėms paslaugoms įsigyti. Tai yra tik autoriaus nuomonė ir asmeninė patirtis. Už investicinius sprendimus atsakote jūs patys, tad būtinai įsigilinkite į produktą ar tiekėją prieš priimdami sprendimą investuoti.
Nelabai supratau.. O tai kodėl negalima pasiimti kitos knygos, kai netinkama nuotaika?
Aš pradėjau skaityti knygas nuo Kindle. Visiškai nejaučiu jokių sentimentų popieriui. Kažkaip skaityklė gerokai fainiau ir patogiau. 🙂
Tačiau dabar perėjau prie popierinių knygų. Labai didelė dalis norimų perskaityti knygų yra bibliotekose, todėl susitaupo nemažai pinigų.
Į pležą keturių knygų nepasiimsi 🙂 Aš pvz. skaitau per kindle’ą ir turiu apps’ą telefone, kurie sync’inasi. Būna, kad skaitau namie per skaityklę, šią užverčiu ir varau pas gydytoją/į servisą ar dar kokį mažmožį sutvarkyti, kur reikia palaukti. Tai ten atsidaręs telefoninį apps’ą galiu toliau tęsti skaitymą vietoj to, kad prascrollinčiau ar kitaip beprasmiškai užmuščiau laiką.
Mano kindle’iukas kompaktiškas, aš jį beveik visur imu. Ko tikrai nedarydavau su paprasta fizine knyga. Bibliotekomis, beje, irgi naudojuosi. Bet retą norimą knygą apie verslą ten randu ir bent jau šia tematika man daug maloniau skaityti angliškai.
Mano Kindle dešimties metų senumo. Net nežinojau, kad yra tokių funkcijų. Gal reikės atsinaujinimo.
Knygų apie finansus turinys labai kartojasi ir perskaičius keletą populiariausių, naujos informacijos sunku atrasta ir ji dažniausiai atsimuša į paprastą patarimą – investuok pasyviai ir kuo ilgiau. 🙂
Btw, typo: čia tos knygos, kur pasakojama kaip įsikūrė, kaip vystysė.
Ačiū, fixed!
O dėl knygų – tai tikrai sutinku. Turbūt visiems didžiausią įspūdį paliks ta knyga, kurią skaitys pirmąją, nes paskui prasideda tas pats per tą patį ir anokia čia paslaptis kaip investuoti. Aš tik dar kol kas kartą į pusmetį vistiek suskaitau kažką į tą pusę, ale susikalibruoti vėl. 🙂
Man keletas finansinio turinio užsifiksavę Vicky Robins Your money or your life ir G. Sabatier Financial freedom. Bet kaip sakot, viskas adaptuota USA…
Mūsų šeimos bibliotekoje dar laukia: Sruogos Dievų miškas, Obamos Pažadėta žemė, Tolkieno Lord of the rings, Yanagihara Mažas gyvenimas ir dar kelios.
Man sentimentai puslapiams, arbatai, krėsliukui ir sniegu padidengusiam miškui 🙂
Pasidalinki mintimis apie Kabinetą 339 🙂 per dieną sukrimtau, jog su žmona galėtume padiskutuoti. Jeigu visą knygoje esančią informaciją priimt už gryną pinigai tai tikras trileris. Nerealus veiksmas už Vyriausybės fasado. Man labai patiko, toks momentinis adrenalinas.
Taip, Kabinetas buvo visiškai lyg išgalvotas trileris, kurį perskaičiau per 3 prisėdimus. Sunku patikėti, kad čia dokumentika.
Buvo imta iš bibliotekos, bet perskaitęs nusipirkau ir dabar rotacijoje yra per gimines ir draugus paskolinta. Norisi ir autorius paremti, ir, kad daugiau žmonių bent jau iš mano rato perskaitytų ir suprastų apie mūsų politikos sistemą 🙂
O Kindle tikriausiai skaitai anglu kalba? Nes kaip suprantu į lietuvių išverstų elektroninių knygų tai vienetai. Man su anglu bėdų nėra, bet vistiek kažkaip įprasta labiau skaityti gimtaja kalba. Gal čia toks nusiteikimas, reikia bandyti, juk anglu kalba daug didesnis pasirinkimas visko.
Taip, tik anglų. Manau įpročio reikalas ir bent verslo knygos skaitosi dar ir lengviau dėl terminų. O jeigu ką – ant naujų kindle yra super funkcija, kur skaitant gali tiesiog su touchscreenu pažymėti žodį, ir išmeta jo apibrėžimą bei paaiškinimą. Tai šiokia tokia ir kalbos edukacija gaunasi, praturtinant savo žodyną.
Iš verslo pusės unscripted by mj de marco rekomenduoju.
Pačio reading listas: arturaz.net/reading-list
Ačiū, noted! Rimtas reading list’as – panaudosiu įkvėpimui 🙂
6 nuliai turėtų griebti The Bogleheads’ Guide to Investing
https://www.amazon.com/Bogleheads-Guide-Investing-Taylor-Larimore/dp/1118921283/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=The+Bogleheads%27+Guide+to+Investing&qid=1610699504&s=books&sr=1-1
Turiu sąraše. 🙂 Šiek tiek atidėlioju, nes nujaučiu, kad ne kaži ką naujo sužinosiu. Bloga seka rinkausi knygas pradžioje, šita viena pirmųjų turėjo būti. Bet perskaitysiu, dėkui!
Gaila negalima nureitinguoti žemyn knygų tame sąraše.
The Little Book of Common Sense Investing knyga yra laiko švaistymas, kiekviename skyriuje sakanti tą patį pezalą: „Vienintelis teisingas būdas investuoti yra indeksiniai fondai.“
Man atrodo iš šito tinklaraščio žmonės sužinos daugiau apie investavimą nei iš tos knygos.
Labas, Ernesta!
Kad galima nureitinguoti. Tiesiog suvesk knygas kurios yra geresnės, ir automatiškai ši tavo nemėgstama važiuos žemyn 🙂
Man būtent po šios knygos dingo noras skaityti kažką daugiau apie investavimą, nes viskas tapo aišku. 🙂
Ernesta, tie pezalai yra esmių esmė. Dauguma klaidingai mano, kad pasirinks geras akcijas ir praturtės, nereikės dirbti, Fire ir pan. Taip, tačiau tik nedaugeliui taip pasisex. Sėkmingas investavimas turi būti nuobodus.
Pirma buvo Pinigų srauto kvadrantas iš Kijosakio. Praktiškai ji įgarsino mano nesurištas mintis apie tai. Praktiškai gyvenimą nugyvenau tarp 3-4 kvadranto.
Iš kur perkate el. Knygas?
Jei patinka verslo istorijos, man žiauriai patiko ir labai lengvai persiskaitė Batų vilkas apie NIKE įkūrimą 🙂
Dėkui už sąrašą, jau seku 🙂
Man palikusios įspūdį ir ka rekomenduočiau prie šeši nuliai bibliotekos:
1. Pinigu Triumfas Niall Fergusion – truputis istorijos.
2. Jusu kaimynas milijonierius – apie turtingųjų psichologija. Nesakau kad reikia viska daryti taip bet praplėsti suvokimui gera.
3. NT paslaptys Jurijus Clavas – Čia mini įžanginė enciklopedia pradedant su NT.
Kolkas atsimenu tiek.
Aš perskaitau taip pat daug knygų, tačiau imu iš bibliotekos, nes jei pirkčiau visas, tai reikšmingos išlaidos gautųsi. El.knygos kartais net brangesnės už popierines, todėl kindle gali ir nepadėti finansiniu klausimu, nebent jūs nelegaliai jas gaunat. Gal ateityje bus galima pasiimti el.knyga iš bibliotekos, bet šiuo metu tai praktiškai be šansų.
Knygų neparekomenduosiu, nebent ką nors domina mokslinė fantastika arba vaikų auklėjimas:)