Kaip pildyti VMI pajamų deklaraciją 2025? Esminės lengvatos bei pamokos sutaupymui

Taip taip, jau ir vėl tas metų laikas. Kai žodis deklaracija pasėja mini panikos ataką kiekvieno investuojančiojo galvoje.

Niekur jūs nepabėgsite, kaip sako klasikai.

Bet veltui pergyvenate, nes deklaracijos vis išmanėja, vis paprastėja ir su vedliu, turint patirties, jos manęs jau net nebegąsdina. 

Prireikė kokių 10 deklaravimo ciklų išgaudant visus nišinius atvejus ir va prašau – dar vasario mėnesį pats savo noru prisėdu ir susipildau deklaraciją. Iš anksto!!

Malonumu to nepavadinčiau, bet po visko jausmas, kaip pasidarius namų kapitalinį valymą – ant dūšios ramiau žinant, kad kurį laiką neprireiks kartoti. 

Tad leiskite pasidalinti keletu minčių ir sisteminta informacija. Čia bus tik esmė, pradinukų dalykų jau neaiškinsiu, nes esu aiškinęs anksčiau.

Pvz., mano įrašas apie VMI Deklaracija. Terminai, lengvatos ir DUK (ką tik visą perskaičiau), vis dar 100% aktualus ir viskas ten galioja. Kaip ir 6 pamokos pildant deklaraciją. Jei jūs vertybinių popierių pajamas deklaruosite pirmą kartą, labai rekomenduoju perskaityti tuos įrašus.

Ten dalinuosi kaip apskaityti prisipirktas nesąmones Revolut’e, kaip deklaruoti pelną doleriais, ką kur spausti ir iš kur kokią ataskaitą išsitraukti. Na, kaip sakiau, pradinukų nesąmonės, kur ne kasmet prireikia.

Okay, atgal prie 2025-ųjų deklaracijos.

Esminė informacija apie deklaraciją 2025

  • Deklaravimo terminas yra iki 2025 metų gegužės 2d., bet jau galite deklaruoti ir dabar.
  • Deklaruojate per oficialų VMI portalą – https://deklaravimas.vmi.lt/
  • Kilus klausimams, pirmiausia žiūrite VMI video Youtube, kurių prikepta daug įvairiausioms situacijoms. Turėjau vieną, radau išsamų paaiškinimą. Neradus, nebijokite skambinti VMI telefonu. 
  • Investicinė sąskaita šioje deklaracijoje dar niekur nepasirodo. Ji įvesta tik 2025 01 01, tai pasirodys deklaruojant turtą už 2025 metus (iki 2026m. gegužės).

Privalote deklaruoti pajamas, jei:

  • per 2024-uosius pardavėte akcijų, ETF’ų ar kitų VP sugeneruojant daugiau nei 500 Eur pajamų. Jei nieko nepardavėte, deklaruoti nereikia.
  • per 2024-uosius gavote dividendų. Nors ir kelis centus. 
  • per 2024-uosius gavote palūkanų iš padėto indėlio virš 500 Eur. Neviršijant 500, deklaruoti neprivalu.

Jei dividendų neturėjote, palūkanų negavote ir nieko per metus nepardavėte – jums nieko susijusio su VP deklaruoti nereikia (bet darbo pajamas vistiek reik sutikrinti!).

Aktualūs skaičiai:

  • Pardavus akcijas ar ETF, 15% mokestis pelnui virš 500 Eur.
  • Gavus palūkanų iš indėlio, 15% mokestis palūkanoms virš 500 Eur.

Lengvatas plačiau jau esu aprašęs ir ta informacija šiai dienai išliko nepakitusi, tai per naują nieko papildomai nerašysiu ir nesiplėsiu aiškindamas. 

Automatiškai į deklaraciją sukrenta informacija iš lietuviškų finansų įstaigų, tad ten rasite ir tradicinių bankų SEB, Swed, Luminor, ir visų tarpusavio skolinimo platformų bei pvz. kredito unijų informaciją. Tik labai labai prašau – ją atidžiai tikrinkite. Kartais bankai pateikia visišką nonsensą, kaip dalinosi internete bičiukas apie Revolut Flexible Cash funds.

Kelios kasmetinės pamokos sutaupymui

  1. Tikrink automatiškai bankų pateiktą informaciją. 

Pvz., prekiaujant per lietuviškus bankus, visi duomenys į deklaraciją sukris automatiškai, tačiau jie turbūt sukris:

  1. Tik pajamos, jokių išlaidų. Tad jeigu už 1,000 Eur pirkote akcijų, kurias pardavėte už 1,300 Eur, į deklaraciją įkris visi 1,300 ir teks susimokėti 15% mokesčių nuo visos sumos (1300×0.15 = 195 Eur), kai išties pelnas yra tik 300 Eur (būtų 45 Eur mokesčiams), bet apskritai, kadangi pelno mažiau nei 500 per metus, galiausiai mokama 0 Eur mokesčių. Tik reikia pasirinkti teisingą koduką, bet apie jį žemiau.

Dar blogiau gausis jei buvo daug pirkta ir daug parduota, nes sukris tik pardavimai ir, suspaudžiojus aklai per žingsnius, liksite skolingi inspekcijai savo inkstą ir dar šiek tiek. Tad labai svarbu (!!!) – pertikrinkite net automatiškai sukritusią informaciją. 

  1. Informacija įkris blogu koduku. Bankai pateikia info po pajamų kodu (12), kuris neduoda lengvatos. Reikia tiesiog pakeisti į kodą (11), kuris suteikia 500 Eur lengvatą.

2. Pasinaudok žmonos lengvatomis. 

Visos lengvatos galioja kiekvienam sutuoktiniui, tad tiek VP pardavimo pajamas, tiek palūkanas, tiek P2P pajamas galima paskirstyti ir permesti pusę ant žmonos.

Skaičiau visokių rekomendacijų, kad reikia ir pusę pajamų ir pusę išlaidų pildyti ant žmonos. Aš, jei atvirai, to nedarau.

Tiesiog prie žmonos įvedu 500 pajamų, 0 išlaidų ir deklaruoju. O pas mane ant tų 500 pamažinu, kažkur įrašęs laisva forma informaciją, kad 500 Eur pelno perkėliau ant žmonos.

Aišku, negalvokite, kad aš ekspertas. Tai viso labo dariau tik 1 kartą, nes ir žmoną ne amžinai turiu, ir parduotų VP pas mane labai retai pasitaiko. 

Kaip deklaruoti iš investicijų gautas pajamas?

Kiekvienais metais taip pat. Sudedi savo ataskaitoje matomą pelną, atminusuoji išlaidas (komisinius, valdymo mokesčius, dar kažką) ir pateiki po (11) koduku kaip finansinio turto prieaugį.

Viskas.

Su kiekviena platforma taip pat, su kiekviena akcija vienodai.

Tiesiog, jeigu apyvarta buvo sukama kaip pas Lidlo kasininkę, tai tų eilučių pas tave bus daugiau, ir skaičiuoti ką bus irgi daugiau.

Bet principas vienodas. Nesvarbu ar tai IBKR, Revolut, T212 ar koks absoliučiai hipotetinis shady exchange’as iš F raidės ir su keliais skaičiais pavadinime, registruotas Kipre. ;D 

Bet, kadangi klausiama nuolat ir kadangi aš jaučiuosi dosnus, kaip pildyti IBKR deklaraciją surašiau atskiru įrašu tam, kad kiekvieną kartą paklaustas, turėčiau tiesioginį link’ą nusiuntimui. Čia toks malonesnis bus, vietoj siuntimo paskui ruskių laivą.

O jei ir tavęs klaus koks draugelis ar kolega per slack’ą – nesisarmatyk, gali irgi siųsti mano link’ą.

Pabaigai

Žinau, kad deklaracija gali kelti stresą jeigu turėjai kokių neįprastų finansinių įvykių.

Antai aš, pardavęs įmonės opcionus, šiek tiek pergyvenau kaip ką reikės deklaruoti, tai, kadangi sumos didesnės, pasisamdžiau teisininką ir greitai išaiškinau.

Bet ankstesniais metais esu skambinęs į patį VMI ir tiesiog atviriausiu tekstu klausęs, nupasakojant situaciją.

Esu aišku ir senais gerais laikais BM forumuose klausinėjęs ir labai daug išmokau iš kolegų anonimų.

Todėl noriu paskatinti klausti apačioje. Aš tai turbūt nežinosiu, bet, labai daug šansų, kad jūsų komentarą skaitys kažkas kas jau yra susidūręs su platforma X, situacija X ar pajamomis X ir galės bent jau nukreipti tinkama linkme.

Tebūnie tai 2025 VMI deklaracijos pildymo klausimų ir atsakymų HQ. 👇

Įdomu sekti toliau?

Prenumeruok naujus įrašus el. paštu arba Facebook’e.

Įraše pateikta informacija nėra rekomendacija finansinėms paslaugoms įsigyti. Tai yra tik autoriaus nuomonė ir asmeninė patirtis. Už investicinius sprendimus atsakote jūs patys, tad būtinai įsigilinkite į produktą ar tiekėją prieš priimdami sprendimą investuoti.

41 Replies to “Kaip pildyti VMI pajamų deklaraciją 2025? Esminės lengvatos bei pamokos sutaupymui”

  1. Iš kur ištraukta šitas -privaloma deklaruoti jei per 2024-uosius gavote palūkanų iš padėto indėlio. Nors ir kelis centus. ?
    Nes panašu kažkieno pramanas…

    1. Kodėl taip sakai? gal ir suklydau, bet vadovaujuosi praeitais deklaravimais ir VMI pateikta informacija.

      Juk gavus, kad ir 20 Eur palūkanų iš indėlio padėto lietuviškame banke, ta suma automatiškai įkris į deklaraciją (tačiau mokesčių mokėti nereikės, nes mažiau 500 Eur). Bet jeigu tuo pačius 20 Eur palūkanų gavai, tarkime, iš indėlio užsienio banke (Wise, N26 ar pnš.), tuomet sumas turi suvesti pats. Ar ne?

      1. Dėl palūkanų iš užsienio bankų neteko susidurti, tačiau gavus iš lietuviškų iki 500Eur nėra prievolės deklaruotis. 🙂

        1. tai paklausiu atgal to paties – iš kur ištraukta šitas?

          Nes, mano supratimu, deklaruoti privaloma, tiesiog iki 500 Eur nebus apmokestinama. Juk 20 Eur palūkanos iš indėlio lietuviškame banke automatiškai sukris į VMI deklaraciją, tai ką tada? Tą sukritusią informaciją ištrinti?

          1. Man dabar atrodo kad automatinį užpildymą 6nuliai traktuoja kaip prievolė užpildyti. Kas neskamba kaip patikimas faktas.

          2. Okei okei, sutikrinau ir suskaičiau viską ką radau. Jūs teisūs, įrašą pakeičiau, deklaruoti iki 500 Eur neprivalu.

            Tiesiog pats VMI visur rašo:

            3.2. Kai 3.1. punkte išvardyti ne nuosavybės vertybiniai popieriai įsigyti ir/ar indėlių sutartys sudarytos nuo 2014-01-01, nuolatinio gyventojo gautos palūkanos pajamų mokesčiu neapmokestinamos, kai bendra per mokestinį laikotarpį gauta palūkanų suma už ne nuosavybės vertybinius popierius ir už indėlius neviršija 500 Eur (GPMĮ 17 str. 1 d. 20 p.).

            Tai primečiau, kad reikia sudeklaruoti ir tiesiog bus neapmokestinta, kas man yra įvykę ankstesniose deklaracijose. Bet klydau, ačiū už pastabą.

        2. O kur parasyta, kad nera prievoles deklaruotis palukanu? Nes pildant turto pajamas parasyta aiskiai, kad „Turi būti deklaruojamos, kai tokių pajamų suma viršija 500 eurų per metus.”

          Pildant palukanas, to neparasyta, todel assumptionas, kad reikia deklaruoti viska – teisingas

  2. Ačiū už aktualų straipsnį. Visada naudinga prisiminti.
    Gal esat turėję reikalų su P2P (Finbee) „antrinės rinkos pelno” apskaitymu ir deklaravimu?

    Nes pvz nusipirkus iš antrinės rinkos bankrutuojančio asmens paskolą su 70% nuolaida, tu neatgauni ne tik tų pinigų kuriuos sumokėjai, bet ir dar 20% nuostolį turi (nes statistiškai atgaunama tik 10%). Jau nekalbant apie pelną.

    Ar gaunasi, kad už savo kvailą galvą dar ir susimokėti „pelno” mokestį turi?

    1. Dar syki perskaičiau senus straipsnius ir radau analogiją su VP, kai apmokestinamos gaunamos pajamos kada parduodama, ty kai pinigai įkrenta į sąskaitą.

      Taigi gaunasi, kad reiktu ignoruoti Finbee suskaičiuota „Antrinės rinkos pelnas / nuostolis:” sumą ir išsitraukti sąskaitos išrašą, naujai atsiradusi „Nupirktos/parduotos paskolos nuolaida/premija”. Tą sumą ir deklaruoti. Deja tai bus galima padaryti tik šių metų pirktoms/parduotoms paskoloms.

      Už praeitus, 2024 metus reiks rankomis eiti Portfelis>Gražintos paskolos> Antrinės rinkos P/N is susiskaičiuoti.

      1. Dar pažaidžiau su „Nupirktos/parduotos paskolos nuolaida/premija” ataskaita ir matau, kad tai bevertis dalykas deklaravimui nes jame hėra atskirai nupirktos ir atskirai parduotos eilutės. Viskas suplakta į vieną. Taigi gaunasi tas pats, ty kai nuperki blogą paskolą su 70 proc nuolaidą, tai tą 70 proc rodo kaip jau gautas pajamas (nors tu realiai nei cento negauni).
        Taigi viską ir toliau reiks tik rankom skaičiuoti.

        1. Po „pamiegojimo” su šiuo klausimu išvada – nekreipkite dėmesio į ką anksčiau parašiau. Tai nėra 100 proc tikslu. Nes tai neapima visų pajamų iš pirktos paskolos o tik antrinės rinkos pelną/nuostolius.
          Jei tokia paskola gavo įmokas iš skolininko ar antstolio tada paprastos palūkanos apmokestinamos įprastai kaip ir kitų, procesinės palūkanos nors ir neturėtų irgi apmokestinamos kaip paprastos. Tačiau pagrindinė problema su gražinta paskolos dalimi – kadangi pirkta su nuolaida, bet nėra atskirai apskaitoma tai nėra aišku kiek ir kada mokėti.
          Žodžiu aiškinsiuos VMI. Bet spėju, kad teks mokėti mokesčius nuo pirkimo „pelno”, o ne nuo gautų pajamų. Bes tiesiog nėra kaip kitaip apskaičiuoti.

          1. Sorry, bet šiuo klausimu bent aš nepadėsiu, tačiau situacija neskamba labai unikali, nes net aš kažkada esu pirkęs paskolų per antrinę p2p rinką, tai vilkimės, kad ateis kažlas jau praėjęs tavąjį kelią ir pakomentuos plačiau.

  3. Turiu klausimą – kaip konkrečiai deklaruoti indėlių palūkanas per pusę su žmona, jei mano 1000Eur palūkanos yra gautos iš 3 įstaigų, o žmona turi tik vieną iš jų (Swed). Man dalinti bendrą sumą per pusę VMI vedlys neduoda – galiu dalinti tik konkrečios įstaigos sumą. Aš padariau taip – pats viską padalinau per pusę, o žmona kitą pusę pridėjo prie savo Swedbanko palūkanų. Plius abu prisegėm raštą, kad indėlių palūkanos dalintos pusiau. Ar teisingai viskas čia?

    1. O kodėl žmonos pusėje negali pridėti kitų įstaigų? Aš palūkanas turiu tik iš vieno šaltinio – ŠKU, tai tiesiog jį kaip tiekėją pridedu prie žmonos deklaracijos ir įrašau 500 prie pajamų, o pas save -500.

      Neskamba gerai, jeigu realiai iš Swedbank per abu gavote 300 palūkanų, o deklaracijose rodys, kad 600. Kažkas kažkur nesueis tiekėjo lygyje ir gali prašyti patikslinti.

      1. Kaip ir kur įrašyti naują tiekėją? Vedlio pasirinkime „Pridėti naujus duomenis” nėra galimybės įrašyti naujos įstaigos pavadinimo🤔

        1. Gal ne taip išsireiškiau, bet kalbame apie tą patį – pridėti naują įrašą apie palūkanas ir supildau už žmoną be įstaigos pavadinimo. Tai ką tu iš savo pusės nori „pakišti” po žmonos deklracija, aš įvesčiau kaip Naujus duomenis, neredaguojant jau dabar jos pusėje esančių ir faktiškai teisingų duomenų.

          1. Mega didelis ačiū tau už super detalius, aiškius straipsnius, nuomonę, įžvalgas. 6nuliai no.1!👍😎

          2. Skambinausi į VMI šiuo klausimu, tai man pasakė, jog bendrai įgytu turtu kai investuojama į p2p ar dedamas indėlis į banką, tai norint pasinaudoti lengvata reikia deklaracijoje pildyti pusė žmonos pusė savo sumos. Keistai skamba, bendrai įgytos pajamos, na bet jeigu jau esi santuokoje, tai visos tos pajamos yra bendrai įgytos 😀 anyway, kaip pasakė, taip ir padariau. Kaip pvz:
            Gavau 1000eur palūkanų iš p2p ir 200eur iš indelio kredito unijoje. Žmona gavo 100eur iš indėlio kredito unijoje. Tai ką aš padariau (tik nežinojau vieno fakto, kad p2p ir indėlio palūkanos atskirai turi 500eur lengvatą – maniau, kad jos sumuojasi…):
            Tai pas save pakeičiau gautų palūkanų sumą iš p2p į 500eur, iš palūkanų pakeičiau į 150eur (nes total gavom abu 300eur). Tai kaip rašiau aukščiau, keist palūkanų iš idėlių net nereikėjo kaip suprantu, bet jei jau perpusę dalinau, tai mat jį velnias.
            Tuo tarpu pas žmoną pridėjau naujus duomenis, be pavadinimo, tiesiog pagal kodą kad gauta 500eur palūkanų iš p2p. Ir pakeičiau palūkanų iš indelio sumą į 150eur. Nežinau, ar čia gerai padariau ar ne, bet pagal VMI konsultaciją taip supratau. Gal kažkas anais metais pildė ir papasakos ar čia viskas OK.

          3. O kažkokį TXT failiuką ar kažką kažin reikia pridėti, jog atlikti tokie veiksmai? Nes gali ten jie nesusigaudyt, kodėl tos sumos ir kaip pakeistos.

          4. O kur tai reikia pridėti? Čia jau po pačio pildymo kai nueini į EDS ir yra papildomi dokumentai pridėti?

      2. Ačiū – radau. Prisidėjau. Puikus straipsnis, jau ne vienam draugui rekomendavau šį blogą. Keep going 😉

    2. VMI siūlo per puse, bet per puse neapsimoka, jeigu pas kažką skaičiuojasi NPD dar ir bus ne nulinis. Geriau tik neapmokestinamąji deklaruoti. Jei duoda 500 lengvatą ja deklaruoji, tai pusei kuri dar atgauti gali NPD, o kitam viską likusį. Skirtumo ar per pusę ar ne nėra, nes bendras turtas vistiek, bet mokesčių prasme skaičiuotis būtina.

      1. Super, kitais metais taip ir darysiu, 🙂 ir paprasčiau bus. Ir kaip supratau, lengvatos yra atskiros p2p, palūkanoms iš indėlių ir ETF?

  4. absoliučiai kiekvienais metais deklaruodamas, naudojuosi tavo įrašu kaip „manualu” 😀
    o čia dar papildei, džiugu.

  5. Aktuali vieta apie parduotus įmonės opcionus, ar dabar samdytumeisi teisininką dėl mokesčių? Ar tiesiog darytum per VMI su jų telefoninėmis konsultacijom ir to pilnai pakaktų?

    1. Jei atvirai, tai viską taip pat buvau ir pats supratęs bei susidėliojęs, teisininkas tik patvirtino. Tai nežinau kaip vertinti, turbūt konsultacija „neatsipirko”, bet išlaidos negaila, nes tiesiog kažkaip ramiau, o sumos didelės. Turint identišką situaciją antrą kartą, jau aišku nesamdyčiau, bet bėda turbūt tame, kad kiekviena situacija gaunasi kažkuo unikali.

      1. Bet o kuo cia ta situacija gali buti unikali? Sumos turbut tik skirtingos, bet pats deklaravimo procesas atrodo turetu buti tas pats. Gal gali glaustai aprasyti jeigu pameni, kaip deklaruoti parduotus opcionus? Nes automatiskai nera suvaziave.

        1. Unikalumo daug – opciono išlaikymo terminas, pasirašymo data (prieš/po) 2020, opciono strike price, tada visoks vestinimas lygiais ar liquidation preference. Gali skirtis net jeigu opcionus išpirko ta pati jūsų įmonė vs. visą įmonę įsigijo koks fondas. Net įmonės viduj gali būti komunikuojama, kad išperkame opcionus, o ištikro uždaromi opcionai, bet išmokami bonusai ar panašiai.

          Šiaip deklravimas kaip pardavus bet kokį finansinį turtą – įvedi ką gavai kaip Pajamas, įvedi ką sumokėjai įgydamas opcioną (if anything) kaip išlaidas. Ir automatiškai pasiskaičiuoja 15/20% mokesčiai pagal sumas.

  6. Kaip yra su akcijų pirkimais ir pardavimais, jei parduodi akciją su kažkokiu pelnu, o vietoj to perki iškart kitą akciją? Aišku, bendroj sumoj matosi gautas pelnas ar nuostolis, tačiau ar reikia registruoti kiekvieną tokį sanderį? Taip pat jei negryninai tų gautų pajamų, tiesiog reinstavai, vistiek turi mokėti pelno mokestį?

  7. Labai nesijuokit, nes pirmi kartai….

    Situacija tokia:
    Realiai pinigụ išěmimų nebuvo daryta, o viskas palikta ‘pencijai’. Viskas vyko tik *brokerių katile*.
    Kalba eina apie IB. Pirmi veiklos metai. Realiai tik metu gale (TAIGI 2024)
    Ar reikia deklaruoti?

    1. Ne pinigų išėmimas lemia deklaravimo būtinumą, o ar buvo atlikta pardavimų. Jeigu tik pirkai ir nieko nepardavei, deklaruoti nereikia.

    2. Oficialiai, jei IBKR puslapyje kažkas pirkta, parduota ir iš to buvo pelnas – deklaruoti reikia. Ir nesvarbu, ar pinigai buvo išsiųsti atgal į banką, ar ne. Už 2025 metus šito daryti nebereikės – IBKR sąskaitą bus galima laikyti investicine sąskaita.

  8. Sveiki,
    Noriu pasitikslint. Parašysiu apvalesniais skaičiais, kad būtų paprasčiau. Nuo 2021 metų pirkau robur fondus, ir pirmą pardavimą dariau pernai pelno užfiksavimui, naujas pirkimas buvo jau 2025. Parsisiuntus pelno ataskaitą iš swed matau, kad per laikotarpį pelnas yra 600€. Swedbank pateikė pajamas 3700€ tai gaunasi taip, kad išlaidos yra 3100€. Kadangi dar yra 100€ pelno iš p2p, tai bendras pelnas už 2024 gaunasi 700€. Kaip teisingai pas žmoną deklaracijoje pateikti 300€ pelno ir ar reikia nurodyti bendras išlaidas, ir kur savo deklaracijoje nurodyt, kad perkeliu 300€ pelno į žmonos deklaraciją, ar šiuo atveju apskritai nereikia nieko deklaruoti, nes bendras pelnas už 2024 metus nesiekia 1000€? Būčiau dėkingas jeigu galėtumėt kas nors pakomentuot.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *