VWCE & chill pabaiga? Kaip elgtis šiais neramiais laikais?

Eina metai, tu ne jaunyn. Teorijoje supranti, kad reikia kažką keisti gyvensenoje. Reikia pradėti sveikiau maitintis, sportuoti, duoti kūnui pailsėti. Pradedi domėtis, skaityti. Atrandi ištisas internetines bendruomenes kalbančias apie sveiką gyvenseną. Jautiesi pakylėtas. Va dabar tai viskas bus kitaip.
Bet gyveni ne vienas, su antra puse, tai, supranti, kad į šią sveikatingumo kelionę būtina leistis dviese. Antrą pusę kelis mėnesius įtraukinėji ir minkštai verbuoji – pirmiausia siuntinėji patikusius blog’o įrašus, po to jau žiū daliniesi moksliniai tyrimais. Kartu žiūrit Youtube’o vidosikus kaip reikia sveikai gyventi, įtrauki į bendruomenę, kartais atsiunti sportinį reels’iuką instragrame.
Na, bandai nušviesti ir paprasčiausiai vykdai pozityvios propagandos kampaniją, nes tiesiog žinai, kad kartu bus lengviau.
Opa, pagalvoji, kaip tik tuoj nauji metai, puiki proga įspirti sau į subinę. Gal ir lėkšta, bet davai kaip visi – nuo naujųjų būsiu ir naujas aš. Nauji mes.
Su antra puse abu nusiperkate sporto narystes, prisisakot pilna kašiką daržovių iš Barboros, užsirašote pas kinezį, pradedate vaikščioti į darbą pėstute, nenaktinėti iki 2 su serijinių žudikų serialais ir visaip kitaip gerinti kasdienybę vardan geresnės savijautos.
Viskas klostosi puikiai. Jaučiatės pakylėti, dalinatės kaip čia viskas gerai ir koks dabar bus saldus gyvenimas.
Viskas pagal planą pirmadienį. Viskas pagal planą antradienį.
Bet trečiadienį iškrenta darbai ir leki į trumpą komandiruotę iki Rygos. Kur per sukąstus dantis nevalgai šlamšto, atsisakai to ketvirto, penkto ir potencialiai šešto puodelio kavos, pietums nenoromis, bet sukaupęs visą valią užsisakai žuvies su salotomis ir atsisakai kolos, kai padavėja pasako, kad čia įskaičiuota į dienos pietų kainą. Tu kitoks, tu pasiryžai iššūkiui ir negali nuvilti savo antros pusės paslydimu trečią iššūkio dieną. Juk pasiryžote kartu.
Nors ir žiauriai nusikalęs, bet pilnas pasitenkinimo grįžinėji namo į Vilnių. Against all odds, atlaikei visas gyvenimo mestas pagundas. Tu laimėtojas. Nekantrauji apie tai papasakoti savo antrai pusei.
Ir, pagaliau, pirmą valandą nakties viduryje savaitės pargrįžti namo, galvodamas, kad na miegas gal ir nukentės, bet toks jau kartais tas gyvenimas. Visko tobulai neįgyvendinsi, bet svarbu balansas.
Ir svetainėje randi savo žmoną, prie teliko binge’watch’inančią jau septintą black mirror seriją. Tuščia picos dėžė, Ben&Jerry’s kibirėlis ir palaidoti sveikos gyvensenos principai jau trečiąją susitarimo dieną.
“Sorry, kažkaip buvo liūdna vienai”, sako ji.
Iš laimėtojo, per sekundę tampi pralaimėtoju. Nes manei, kad turite susitarimą ir bendrą supratimą. Bet viena liūdnesnė diena ir visas įdirbis nueina šuniui ant uodegos.
Analogija kiek pritempta ir suprantu, kad istorija su skylėmis, bet labai panašiai kartais jaučiuosi ir aš, šešiNuliai, rašydamas apie investavimą.
VWCE & chill.
VWCE & chill kilo iš tikėjimo efektyvios rinkos principais. Iš šimto metų modernios finansų istorijos, per kurią ilguoju laikotarpiu beveik niekas nesugeba aplenkti rinkos, nuspėti krizių, pasirinkti geresnių ar perspektyvesnių sektorių, nes efektyvioje rinkoje visa ši informacija jau būna priced in.
Aš nesirenku VWCE & chill tik dėl to, nes tai lengva ir paprasta. Aš pilnai tikiu per 30 metų tai man atneš didžiausią įmanomą grąžą.
Apie vienintelį ETF’ą portfelyje rašiau ir nuolat po to kartojau tik pradėjęs rašyti blog’ą, apie vidurkių galią priminiau atsigaunant po covid’o, po to viską pakartojau 2022-aisiais po ruzzijos invazijos, kai rinkos krito arti 20%, įskaitant ir maniškį VWCE.
Ties kiekvienu rimtesniu įvykiu jaučiau mini finansinę paniką. Tiek facebook grupėse, tiek reddit’uose, tiek net mano įrašų komentaruose.
Bet, dabar žiūrint retrospektyviai, visi tie minusai jau pasimiršo, užsimaskavo grafikuose, nes visuomet viskas grįžta į savas vėžes. Visada.
Bet toks pats panikos ciklas pasikartoja kas keletą metų.
2025-ųjų pradžia ir geopolitika
Na ir atėjo 2025-ieji su naujuoju prezidentu JAV. Rašo man Mykolas.
Reddit’ai šėlsta nuo amerikietiškas akcijas išsiparduodančių anonimų.
Ir žinoma, kaip gi be klasikos – “Bet dabar viskas kitaip!!!”, sakote jūs.
Ar tikrai viskas jau taip kitaip?
Jau finansinės tautosakos klasika tampantis ir vis atnaujinamas grafikas – kaip keitėsi S&P500 vertė per įvairius pasaulio įvykius.
Jeigu dot com burbulas, 9/11, pasaulinė pandemija ar net filmų apstatyta (nes atsitinka retai!) 2008 krizė sugeba pranykti 35 metų grafike ir atrodo kaip maža duobelė, tai ko mes panikuojame dabar?
Taip, įlipus į jūrą iki bambos, bangos gali pasirodyti penkiametrinės. Bet išlipi ant kranto ir galvoji, kad hmmm, jūra vos banguoja.
Dabar sekant naujienų srautą, baugu ir man. Baugu dėl pasaulio tvarkos, kylančių diktatūrų, prie pat sienos vykstančio karo ir šis didelis neapibrėžtumas gąsdina.
Bet finansinius sprendimus aš padariau ramioje būsenoje, trisdešimčiai metų į priekį. Kodėl dabar turėčiau kažką keisti?
Atėjus pavieniai liūdnesnei dienai neskubu visko mesti ir atsisakyti. Tiesiog toliau laikausi disciplinos ir dariau ką dariau visuomet.
Gavęs algą, pervedu lėšas į IBKR ir perku tą patį vieną ETF’ą, kurį perku jau šeštus metus.
Kodėl man patinka VWCE net ir neramiais laikais?
VWCE nėra fiksuotas, tai yra virš 3500 skirtingų įmonių akcijų ir tos įmonės nuolat keičiasi. Mažėjančios iškrenta, augančios patenka.
Taip, VWCE dabar, kaip ir visuose global ETF’uose, yra istoriškai didelė koncentracija technologijų sektoriuje ir būtent JAV.
Top10 akcijų sudaro 24% viso VWCE ir vien Apple akcijų mes visi turime labai daug, nes net ir tokiam plačiam indekse kaip VWCE jis sudaro virš 4% dėl kosminės rinkos kapitalizacijos.
Bet tokia ir yra šio indekso esmė!!
Jeigu rinkos lūkesčiai vis dar nukreipti į Technologijų augimą ir nieks nežino kas čia bus laimėtojas su AI, tai natūralu, kad technologijų įmonių įverčiai artėja prie kosmoso.
VWCE seka 95% viešai kotiruojamos rinkos vertės ir, jeigu pradės augti Europos įmonės, pradės plėstis Defence sektorius, VWCE pradės užsipirkinėti šių įmonių akcijas.
Visa VWCE kompozicija keisis ir rebalansuosis, man nedarant jokių veiksmų.
Kiekvienais metais atrodo – va dabar tai nuspėsiu, gi akivaizdu, kad Technologijos/Medicina/Gynyba tikrai augs. Ir kasmet labiausiai auga kažkas kitkas, o tie laimėtojai nuolat keičiasi.
Toks pats grafikas egzistuoja ir kalbant apie perspektyviausias šalis, geografijas.
Taip, VWCE sudaro virš 60% JAV įmonių akcijų, bet nu ir kas? Šioms pradėjus kristi dėl tarifų ar dar ko – ta proporcija tiesiog mažės ir VWCE pradės užpirkinėti Europos ar kokių kitų akcijų.
Jeigu esate užtikrinti, prašau, galite šiuos veiksmus daryti patys. Tiesiog istorinė statistika nėra jūsų pusėje. Ilguoju laikotarpiu, 99% tikimybė, kad jūsų grąža bus mažesnė nei visos rinkos.
Sunkiausia investavimo dalis
VWCE & chill strategijoje sunkiausia dalis yra chill.
Ši strategija veikia ne metams, ne trims, bet pasiryžus jos laikytis 20+ metų.
Mano trumpoje investuotojo istorijoje, čia jau koks trečias mini-ciklas, kai atrodo pasaulis eina šaibom.
Ir taip, kiekvieną kartą ir man yra tas jausmas, kad “blem gal tikrai šį kartą viskas kitaip”.
Bet nu ne, nebus kitaip. Aplinkui nuolat vyks grandioziniai pasauliniai dalykai, bet negali per juos kiekvieną kartą keisti savo investavimo strategijos.
Juk buvome susitarę ir turėjome planą. Kartu plaukti rinkose pasroviui, nebandant nuspėti krizių, sektorių, regionų, o kolektyviai mėgautis vidutine pozityvia grąža, gyvenant savo gyvenimus.
Kas dabar nutiko? Kodėl vat būtent dabar nusprendei, kad gali outperforminti rinką ir paneigti jau šitiek metų nusistovėjusią smulkių investuotojų statistiką?

Reziumė
Taip, trumpuoju laikotarpiu (nuo žodžio Trump) – neaišku kas čia bus. Kažkas kris, kažkas kils. Visuomet taip buvo. Nuspėti tiksliai neįmanoma, jaudindamasis irgi nieko nepakeisi.
Aš renkuosi nieko nedaryti. Ir tą darau ne iš „ai tyngiu”, ar „ai, nežinau”, o vat būtent – iš žinančio ir edukuoto pozicijos.
VWCE & chill kartais tiesiog atrodo per paprasta, kad juo tikėtum. Kad verstųsi liežuvis tai vadinti planu. Aišku, kad jaustumeisi geriau, dabar nuėjęs ir prispaudinėjęs mygtukų bei prisipirkęs 10+ skirtingų akcijų, ETF’ų, finansinių įrankių. Jaustumeis, kad atlikai kažkokį aktyvų veiksmą ir esi kontrolėje.
Norint, kad mažėtų svoris, reikia, kad sudegintum daugiau kalorijų negu suvalgai. Viskas. Ant tiek paprasta, bet ar dažnas tai daro? Ne, dažniausiai bėga prisipirkti proteinų, aminų, burnerių ir kreatinų ir viso kito (šiaip situacijose naudingo), bet pradžiai nereikalingo chlamo.
Su investavimu labai panašiai. VWCE & chill veikia ir veiks, bet žinau, kad jaučiasi per kvaila, kad būtų tiesa.
Aš lieku savo rogėse ir jaučiuosi kontrolėje, nes turiu, kad ir labai paprastą, bet finansinį planą. Kurį sumečiau ne vakar paskaitęs naujienas, o išsikėliau ramioje/taikos būsenoje, planuojant ilguoju laikotarpiu. Jį toliau ir vykdau, kodėl gi ne?
Pabaigai, leisiu sau panaudot dar vieną legendinę citatą.
Turėjai planą, jis (tikėtina) buvo ir vis dar yra geras ir optimalus planas ilguoju laikotarpiu. Kodėl šis planas turi keistis net ir matant kas vyksta Baltuosiuose Rūmuose?
Pas mane, VWCE & chill iki mėnulio. 🚀 Bet komentaruose laukiu ir alternatyvių nuomonių 👇
Įdomu sekti toliau?
Prenumeruok naujus įrašus el. paštu arba Facebook’e.
Įraše pateikta informacija nėra rekomendacija finansinėms paslaugoms įsigyti. Tai yra tik autoriaus nuomonė ir asmeninė patirtis. Už investicinius sprendimus atsakote jūs patys, tad būtinai įsigilinkite į produktą ar tiekėją prieš priimdami sprendimą investuoti.
Sveiki,
Įdomūs kaip visada pamąstymai. Vieną dalyką, kurį norėčiau pasidalinti apie pokalbį, kurį turėjau. Negaliu atskleisti, kas tai buvo, nes tas žmogus nedavė man tokios teisės, bet tai žmogus, turintis didelę patirtį ir milžinišką atsakomybę investavimo srityje globaliu mastu. Aš konkrečiai klausiau, ar VWCE kaip vienintelė investicija yra gera strategija. Aš pats ją taikau. Gavau stiprų atsakymą, kad tai nėra geriausias planas. Šis žmogus man patarė, kad obligacijų ir aukso ETF portfelis yra labai svarbi dalis norint turėti stabilesnį ilgalaikį portfelį, ypač laikais kaip dabar, kitaip tariant, turėti hedžą. Aš asmeniškai esu visomis keturiomis už VWCE and chill, bet galbūt VWCE 80- bond+gold ETF 20 būtų nebloga idėja. Dar neapsisprendžiau, ar tai darysiu, noriu tik pasidalinti įžvalgomis.
Sutinku, kad 100% tik VWCE yra rizikinga iš savęs, nes 100% akcijose. Iš ko kombinuoti atsvarą aš nežinau, pats tiesiog turiu indėlį su lengvai pasiekiamomis lėšomis.
Jonai, Vwce niekada nebus geriausia strategija, bet čia kaip su demokratija – tai blogiausia valdymo forma, bet geresnės nėra. Visada backtestuose galėsi susidėlioti portfelį, kuris tam tikru laikotarpiu turės didesnę grąžą nei 100 pasaulio akcijų. Gali ir pats pabandyti pažaisti https://portfoliocharts.com/
Dabar apie „to žmogaus” patarimą. Jis gali būti ir geras, ir blogas vienu metu, priklausomai nuo to, kas to patarimo klauso. Jei 25 metis, kurio investavimo horizontas 40 metų, tai jam kažkiek aukso ir kažkiek obligacijų per ilgą laikotarpį grąžą tik sumažins. Jei tai patarimas asmeniui, kuris jau galvoja apie pensiją, why not. Bet jei „tas žmogus” įsivaizduoja, kad pasauliui grimstant į pragarą auksas ir obligacijos bus išsigelbėjimas, tai tikrai ne – ginklai ir koncervuotas maistas bus naujoji valiuta.
neturiu ką pridėti, tik – labas, laurizai!! pasiilgtas :)) 🫶
Labas, tavo komentarų skiltis turbūt arčiau to, kas buvo BM forume, kuriuo aš vis dar ilgiuosi, tai stengiuos pasekti ir į įdomesnius kometarus atsakyti čia.
yep, man irgi trūksta. Čia turiu sukurti įrašą, apie jį kažką pasakyti ir tik tuomet gaunu atgalinį ryšį. O kartais norisi tiesiog padiskutuoti peer-to-peer, nes visokiausių klausimų turiu ir pats. Dabar, prireikus, sukuosi angliškai reddit’uose, bet kai kurie dalykai būtų smagu apkalbėti specifiškai apie Lietuvą. 🙂
nėr kokio slapto mustachian reddit’o lietuviškai? Man vis kirba pakurti kokį mažą, tiesiog atstatymui ką turėjome BM, bet bijau užsikraut administravimą. ;D
Yra šitas, bet jis negyvas.
https://www.reddit.com/r/LithuaniaFIRE/
Ehhh, tikrai negyvas. ;(
Gal jau teko girdėti gandų, kad Trump’o aplinką supa labai daug turtingų žmonių. Neva toks ir yra Trump planas. Savo veiksmais ir kalbomis sucrashinti market’ą, kad jo turtingoji aplinka galėtų užsipirkti su gerom nuolaidom, na o jau po Trump, kad ir “tvanas”. Vėl viskas kils, bus kaip buvę ir turtingieji taps dar turtingesniais. 🤔 O dėl naujo įrašo – kaip visuomet lauktas, nuteikiantis pozityviai ir daugumai pradedančiųjų, kurie panikuoja, tikrai bus kaip piliulė raminamųjų 🙂 Ačiū, kad rašai ir daliniesi!
Amen 🙏
Pradėjau kas mėnesį pirkti VWCE 2020-aisiais, vienintelis dalykas, ko gailiuosi, karts nuo karto užmesdamas akį ir matydamas +50% unrealized P/L kai metiniai tikslai buvo 2% po infliacijos, kad nustojau pirkti ~2022-aisiais.
tai maloniai kviečiasi sugrįžti. ;D turėjau ir aš pertraukų dėl asmeninių priežasčių, bet dalykams nusistovėjus visuomet grįždavau prie finansinės rutinos
Šiek tiek off topic klausimas dėl GPM deklaravimo ir taupomojo indėlio Šeimos unijoj.
Kadangi jie palūkanas kas mėnesį kapitalizuoja, bet ale palūkanų išmokėjimas yra indėlio pabaigoje (pvz, po 3 metų) – ar deklaruojant pajamas, jie jum prareportina per metus prikapitalizuotas palūkanas (mažesnė suma in total) ar laukia kol indėlis pasibaigs ir tada į vienus metus „įkrenta” į deklaraciją už visus tris metus?
Kadangi taupomąjį indėlį kaip suprantu ne vienus metus turit, galvoju pasikonsultuot dėl praktinių niuansų 🙂
Aha, pareportina kasmet, sukrenta automatiškai į deklaraciją, tai išsiskaido šiek tiek kas metus per lengvatą ir nėra, kad užkrenta viskas per kartą.
Super, ačiū!
Na ne visai taip. Jie pareportina, jei palūkanos realiai išmokėtos, t.y. taupomojo indėlio atveju išmokamos į tą pačią indėlio sąskaitą kas mėnesį. Čia žmogus rašo, kad palūkanas „kapitalizuoja”, tai suprantu tiesiog rodo savitarnoje kiek jų priskaičiuota, bet terminuoto indėlio atveju išmokės tik periodo pabaigoje. Tai va kai išmokės, tada ir trauks į deklaraciją. Jei indėlis 3 metų – visos 3 metų palūkanos sukris į tuos metus kada išmokėjo.
Sunku pasakyt. ŠU sutartyje apie kapitalizavimą nieko neparašyta, tik, kad palūkanos išmokėtos bus termino pabaigoj. Visgi, kiekvieno mėn. pirmom dienom prie indėlio sumos prikapitalizuoja palūkanas. Galima išsiimt 90% indėlio 2 kartus/mėn neprarandant palūkanų už 6 mėn. laikotarpį (tai de facto, 99% indėlio galima išsiimt, įskaitant ir „prikapitalizuotas” palūkanas).
Tai sounds more like kaip šešinuliai rašo, nors faktinis išmokėjimas kažkaip ir nelabai kur figuruoja.
Turiu tokį patį ŠU taupomajį indėlį su 5 metų terminu ir ties 3.9% fiksuotomis palūkanomis (taupomasis, kur palūkanos kaip ir reinvestuojamos, bet gali išsiimti 99% per mėnesį), tai prieš atsakant patikrinau VMI deklaraciją. Info už 2024m. sukritusi automatiškai ir turiu tik vieną indėlį, reiškias kapitalizuoja.
Jeigu indėlis ne taupomasis ir terminuotas fiksuotiems 3 metams, tuomet gal kažkas kitaip, bet būtent Taupomajame palūkanos yra pateikiamos kasmet.
VWCE valdomas Vanguard – USA įmonė.
Interactive Brokers taip yra USA įmonė.
Dalis šitos isterijos yra dėl to, kad Trump’as yra neprognozuojamas ir gali vieną rytą susišviest, kad reikia užšaldyti visas EU investuotojų lėšas. Tokiu atveju turint visus kiaušinius viename krepšyje (VWCE etf’as IBKR brokeryje) gali sukelti nemažai streso.
Šansai, kad toks paliepimas būtų turbūt labai menkas, bet natūralu, kad žmonės savo turtą nori apsaugoti.
Ar USA prezidentui paliepus tokios investicijos būtų galima užšaldyti taip pat nežinau, nes neturiu pakankamai žinių.
Neturiu ir aš pakankamai žinių, bet paskaitinėjus šita rizika iš viso atrodo konspiracinių teorijų lygio, nes čia reikštų pasaulio finansų kolapsą.
Pamirškime VWCE per IBKR sekundei. Pusė pasaulio pensijinių fondų yra vienaip ar kitaip investavę į US rinką. Ar aš perku VWCE per IBKR, ar tu perki Amazon akcijas per Revolut’ą, ar mano mama kaupia II pakopai per SEB’ą, ar mano žmona perka Robur fondą per Swedbank’ą – visi mes toje pačioje rizikos zonoje, nes visur dominuoja US turtas.
Nelabai svarbu kur registruotas brokeris ar tavo bankas, svarbu kur HQ turi underlying asset, kas US įmonėms visuomet bus US location.
Nesakau, kad ta rizika nulinė, bet on what grounds demokratijos lyderė US paimtų ir užšaldytų pusės pasaulio net worth’ą? ;D Tuomet jau tik panika, hunder games ir pasaulinis karas. Europietiškoms akcijoms automatiškai irgi būtų adjos iki nulio.
Taip, sutinku. Logikos mažai tokiam scenarijui, vien dėl to, kad nelabai būtų laiminčios pusės. Tiesiog pastebėjau ir tokius apmastymus šiuo metu interneto platybėse. Trumpai tariant sutinku su viskuo ir pats tęsiu VWCE & chill.
O kokia tavo nuomonė dėl IWDA? Man nelabai patinka augančios rinkos, dėl jų korupcijos lygio, kaip tie pinigai naudojami ir panašiai. Aš pradėjau savo kelionę etfuose dėl tavęs ir į vwce, bet vėliau pradėjau pirkti tik IWDA.
Specialiai rinkausi IWDA, o ne VWCE, nes nenorėjau pirkti kinų akcijų. Grąžos panašios.
Pačiam pasidarė įdomu, tai:
– Kinijos įmonių akcijos sudaro 2.91% visos VWCE sudėties. Kaip ir mažoka kaip antrai pasaulio ekonomikai pagal BVP. Bet aišku, į komunistus investuot nelabai noris.
– Viso hold’inamos 54 Kinijos įmonių akcijos.
Kas per įmonės, įdomu? Na aš ir dabar pagalvojau kas čia per komunistiniai verslai.
– Top7 holding’ai: Nestle SA, Roche Holding AG, Novartis AG, UBS Group AG, Cie Financiere Richemont SA, ABB Ltd, Zurich Insurance Group AG
Ir visas toliau sąrašas yra tiesiog global įmonių atstovybės Kinijoje. Išvadų iš to jokių neturiu, tiesiog pasirodė įdomu, nes pats nelabai žinojau.
O dėl moralės – jeigu neinvestuot į Kiniją, tai tuomet aš asmeniškai nenorėčiau investuot ir į naftos žaliavas, ir į tabako kompanijas, ir į tą pačia Musk’o Teslą, kuri dabar sudaro gal 2% viso VWCE, beveik kaip visa Kinija.
Bet tuomet čia jau stock pick’inimas.
Apie kitus ETF’us nelabai turiu nuomonės, yra jų prikepta visokių ir visi 100% yra geriau nei nieko nedaryti. IWDA, VWCE ar dar kažkas, tai tiesiog skonio reikalas. Aš imu VWCE, nes jis yra pilniausia rinkos reprezentacija ir mažiausiai reikalauja turėti kažkokią nuomonę. Jeigu ją ar kokius įsitikinimus turi, prašau, rinkis kas prie širdies, kol tai pakankamai plačiai diversifikuota, neabejoju, kad labai rezultatas nesikeis.
Seku Tavo blogą. Labai įdomu ir naudinga. Kaip tik pats šiuo metu svarstau ar priimti sprendimą Swed Robur fondus parduoti (vertė 10 k) ir sumesti viską į VWCE per IBKR ir toliau kas mėnesį dėti po 1000 Eur. Žinoma, galėčiau dar pakaupti ir su Robur, bet kaupiant didesnėmis sumomis ir valdymo mokestis susidaro šioks toks. Man 40 metų, tai dirbant normalesnį darbą iki kokių 50-ies, turėčiau sukaupti pakankamai.
Šių dienų politinė situacija neramina, bet tikiu kad paslaulis atsilaikys 🙂
Taip pat idomu, nes kolkas iki 30k eur kaupiu Swed Robur edge global fonde (kadangi kiek žinau vieni mažiausių komisinių). Tai planas ten ir kaupti iki 30k eur – po to galbūt keliauti į VWCE per IBKR. Bet būtų įdomu išgirsti nuomonę
Dėl komisinių esat neteisus. Swedbank VP saugojimo mokesčius portfeliui perkopus 30k taiko neįskaičiuojant swedbank fondų ir LR Vyriausybės obligacijų… skaitykit kas prie žvaigždučių kainyne parašyta, o ne „girdėjimais” vadovaukitės. Jūs galit nors ir už milijoną Robur’o turėt – išskaičiuos valdymo ir admin kaštus (kaip ir nuo 100 eur). Jei pirksit VWCE per Swed, tai on top mokėsit ir VP saugojimą Swedbank AB (lietuviškam swedui) kai vertė pasieks 30k (nesakau, kad jūs pirksit jį per Swed, tiesiog supratimui ir palyginimui brokerio kainodaros)
Apie Robur vis paklausia, tai užvakar plačiau atsakiau šiam komentare, paskaitykit abu. 🙂
Jei trumpai – viskas su tuo Robur kaip ir gerai, bet privatus fondas nėra pasyvus ETF’as ir Robur nėra lygu VWCE.
Niekada nėra būtina visko paimti ir išsiparduoti. Galima tiesiog pradėti kaupimą IBKR nuo nulio. Aš taip ir padariau ir net dabar vis dar turiu Robur’ą, bet jis yra labiau kaip emergency fondas mano emergency fondui, kadangi yra lietuviškame banke ir maskatuojasi sąskaitose, tai lengvesne ranka parduočiau prireikus. VWCE pačiame IBKR tai užkonservuotas jau ilgam kaupimui. 🙂
Tik padiskutavome atrodo, o kiek visko rinkose įvyko. Šiuo metu turbūt neapsimoka parduoti robur ir pereit prie etf? Ar geriau tiesiog pradėti pirkti etf ibkr, o robur palikti kaip yra – žemumose.
Teisingai, parduot neverta – kam pardavinėt į minusą? Jeigu vistiek kaupsi 20+ metų.
O geresnio laiko pirkti VWCE nebus, tokie išpardavimai ilgai neužsibūna, bent per mano trumpą patirtį.
Atsidariau IBKR!
Paieškoje rašiau VWCE, randu vienintelį – VWCE VANG FTSE AW USDA IBIS2. Ar tai ir yra tas reikiamas Acumulating ETF ? 🙂
Aha, tas pats. Sveikas įstojęs į klubą. 🤝
Tavo postu ikveptas pradejau kelia su Vwrp(vwce uk versija).Man 40 ir tikslas 20 metu .10% algos kiekviena men keliaus i Ibkr.Vienas etf ir chill
puikiai!
Paklausiau Grok, siūlo vietoj vwce Amundi Prime All Country World UCITS ETF Acc, nes mažesni mokesčiai 0,22 vs 0,07. Ar didelis skirtumas nuo Vwce?
Nežinau, paklausk grok. 😜
Nepirk amundi, jie dažnai jungia, keičia etf. Pvz gali staiga nebepirkti visų įmonių, o tas kurios draugiškos aplinkai tik ir pan. Arba pakeičia domicile etf’o. Amundi prastas valdytojas.
Ačiū
Robertai, paskaityk čia
https://www.bankeronwheels.com/world-etfs/
Sveiki,
Ką manote apie SCWX (ISIN: LU2903252349), kuris seka MSCI All Country World (ACWI) index, ir pirmais metais TER 0.00%, po to 0.17%.
Norėčiau išgirsti jusų nuomones, ar toki naujai iškepti ETF turi papildomos rizikos lyginant su VWCE? TER atžvilgiu, šis vilioja labiau 🙂
Aš savo nuomonę geriausiai išreiškiu eurais, ką galima pamatyti mano portfelyje.
Ar jūsų numestas variantas blogas? Žinoma ne. Tačiau yra fondo valdytojo reputacija, valdymo istorija, fondo likvidumas, mažo fondo sujungimo su kitu fondu tikimybė (iššaukianti tax event), istorinis trakcing difference nuo pasirinkto palyginamojo indekso ir kt. aspektai.
Visa tai įvertinus, man su VWCE tiesiog ramu, o ramybės aš noriu 50-čiai metų, o ne tik pirmiems be TER’o.
Jis ikurtas gruodi, pora menesiu veikia. 0 istorijos apie performance trackinga, spread’ai bus dideli, apyvartos mažos. Nesakau, kad vwce vienintelis variantas, yra kitu, bet 3mėn veikiantis? Leiskit kitiems jį „bandyti”, jei po poros ar kelių metų jei užaugs iki padoraus dydžio tada ir pirkit. TER žiūrėti reikia, bet ne tik
Sveiki,
Turiu toki klausima. Kai dar per daug nesidomejau visom investicijom, jauna vaika ikalbino pasirasyti tuo metu Aviva (dabar Allianz) investicini gyvybes draudima. Tai gyvebea draudimas plius 3 pakopa pensijai.
Viskas atrode puiku, juk rupinuosi savo ateitimi, bet tik siais metais pasidare smalsu kas ten vyksta ir kaip viskas vaiksto.
Finale per 6 metus metant po 100+ eur per menesi turiu vos kelis EUR grazos. Nais. Mokesciais viska suvalgo. na, cia aisku neiskaiciuoju GPM lengvatos kuria kas met susigrazinu. 🙂
Tad, nusprendziau pereit i SEB 3 pakopa. (Investuoju ir atskirai per IBKR, tad visgi noriu megint laime su 3 pakopa).
Bet cia ir yra klausimas, kaip man nenutraukus visu 3 pakopu pereit graziai is allianz i SEB?
Allianz teigia nutrauksiu sutarti, pinigus perves i banka, grazinsiu visas GPM lengvatas.
SEB ar sako, kad negali perkelt. Turiu nauja sutarti daryt 3 pakopai kas reiskia prarandu ateinanciu 10 metu GPM lengvata.
Gal kas zino, ar tikrai cia taip salalam kaput, neina nieko grazaus padaryt?
Žinau tą skausmą, nes pats turėjau kažkokį Compensos IGD, kurį man pradėjusiam uždirbti jaunuoliui įsiūlė pažįstamas, pakvietęs „kavos ir pašnekėt apie investavimą”. 😀 Tai po 4 metų kaupimo, susigaudęs kur papuoliau, viską nutraukiau, grąžinau lengvatą valstybei ir baigta.
Tavo atveju, deja, iš IGD neperkelsi į SEB. Avivoj ten nėra 3 pakopa, tai yra „Investicinis gyvybės draudimas”, kiek kitas produktas, kuriam jau nuo 2025.01.01 irgi lengvata panaikinta.
3 pakopa vis dar galioja kaupiant per darbdavį (ji dar geresnė), gal pavyktų susitarti su savuoju? Plačiau dalinausi čia: https://sesinuliai.lt/pensija-3pakopa/
Kaip dabar sako “people went from VWCE and chill to VWCE and panic real quick!”
Šaunus post’as, šeši nuliai, ačiū!
pamačiau ir aš šitą citatą reditt’e, labai patiko 😀