Kaip pagauti akcijas dugne?

šeši nuliai blogas apie asmeninius finansus
Isaac Smith photo from Unsplash

Ne retas šiomis dienomis galvoja – akcijos pervertintos, įmonių P/E rodikliai sukilę, ateina antras karantinas. Koks beprotis galėtų investuoti dabar? Juk geriau pralaukti ir įmonių prisipirkti per išpardavimą – kai rinkos nukris į dugną.

Na, juk logiška – jeigu dabar turiu 10,000 Eur investavimui, o akcijos kaina 100 Eur/vnt, tai galiu nusipirkti 100 akcijos vienetų dabar. ARBA – palaukti kol akcija nukris iki 90 Eur/vnt ir nusipirkti 111 vienetų. Juk vistiek visi žinome, kad bus antra karantino banga, užsidarys daug verslų ir juk negalime išlįsti iš šios COVID krizės ant tiek sausi.

Taigi, mielieji, šiandien jums laiminga diena. Pasidalinsiu savo paslaptimi – kaip aš gaudau dugną. Ištikimi skaitytojai turbūt jau kraipo galvas – what the actual fuck. Kas nulaužė šeši nuliai paskyrą? Bet prašau – skaitykite toliau.

Dugnų gaudymo reiškinys globaliame pasaulyje vadinamas market timing ir nors ir skamba paprastai – jis labai labai retai baigiasi taip kaip ir buvo planuota investuotojo.

Kaip pagauti dugną?

Trūksta šiek tiek žodžių norint išreikšti šios minties stiprumą, bet į kurią pusę judės Volstrytas su 100% užtikrintumu nežino niekas.

Taip, yra ekspertų prognozės, ekonomistų grafikai, institucijų statistikos, bet šią informaciją ir taip turi visi finansų rinkos dalyviai. Pagal efficient-market hypothesis, rinkos šiais laikais yra efektyvios ir greitai įvertina naują informaciją, tad bet koks naujas informacinis vienetas labai greitai būna jau įtrauktas į jūsų norimos akcijos kainą. Kaip sako reddito ekspertai apie viską – it’s priced in arba įskaičiuota į akijos kainą.

The efficient market hypothesis (EMH), alternatively known as the efficient market theory, is a hypothesis that states that share prices reflect all information and consistent alpha generation is impossible. According to the EMH, stocks always trade at their fair value on exchanges, making it impossible for investors to purchase undervalued stocks or sell stocks for inflated prices. Therefore, it should be impossible to outperform the overall market through expert stock selection or market timing, and the only way an investor can obtain higher returns is by purchasing riskier investments.

Investopedia

Tačiau, net jei ir pilnai netikite šia teorija, na realiai užduokite sau klausimą. Kokia tikimybė, kad kažkas ką perskaitėte antraštėje, kažkas ką išgirdote iš draugo ar pamatėte forume kaip ateinantį didelį įvyki – dar nebuvo apkalbėta kabinetuose žmonių, kurių visa karjera priklauso nuo šių įvykių? Man atrodo, kad finansų analitikai @ JP Morgan, valdantys milijardinius fondus, tos informacijos turi bent jau šiek tiek daugiau nei toks aš pilypas iš kanapių, tiesiog paskaitantis Maurico bei Mačiulio įžvalgas facebook’e.

Maža to, kad sėkmingam market timing’ui reikia pagauti akcijas viršuje ir išsiparduoti. Paskui lygiai taip pat reikia pagauti jas apačioje ir susipirkti atgal. Šią lygtį visuomet sudaro du įvykiai ir jeigu jau sakau, kad vienam kartui pataikyti reikia daug sėkmės, tai du kartai, mano nuomone, jau yra misija neįmanoma. Ne veltui ir tautosaka sako, kad „ir lazda vieną kartą iššauna“. Ne kelis kartus, o tik kartą. O kaip tikiuosi supratote – vieno šūvio jums Volstryte nepakanka.

COVID19 dugno gaudytojas

Na, paimkime dabar COVID19 kontekstą. Gerai, tarkime jūs laimės kūdikis ir sugebėjote išsiparduoti visas savo investicijas vasario 19d., kai SP500 buvo to meto visų laikų pike.

Sveikinu, turbūt praleidote visą kovo mėnesį džiūgaudami kiek potencialiai prarastų euriukų tai padėjo jums sutaupyti. Balandžio mėnesį jau sunerimote, nes kaip čia viskas taip greit kilt pradėjo. Gegužę, vis dar sėdint užsidarius namuose, sakėte, kad ,oiii brangi Amerika, palauk, tu dar nematei pilno lockdown’o. Liepos mėnesį jau sakėte sau, kad FED daro nesąmonęs, kai pinigų spausdintuvas sako brrrr. O dabar, spalio mėnesį, sėdite su savo viršūnėje išsiimtais euriukais, bet jau pusmetį nedalyvaujate finansų rinkoje, kuri per tą laiką ne tik atsigavo, bet pasiekė ir naują all-time high.

S&P 500 Index INDEXSP: .INX during COVID19

Jeigu manote, kad paistau nesąmones ir juk akivaizdu – kovo gale būtumėte sugrįžęs į rinką, tai įdedu grafikiuką su to meto pasaulio nuotaikomis. Leiskite priminti, gerbiamieji, kad kovo mėnesį mes kartu su visa tauta šlavėme grikius ir tualetinį popierių iš parduotuvių lentynų, visi laukdami zombių apokalipsės. Apie kokį sugrįžimą į rinką jūs kalbate?

COVID-19 Infects U.S. Financial Markets | CSBS

Nesakau, kad prognozės yra nieko vertos, tiesiog su piniginiais sprendimais ateina ir psichologinis aspektas, kurio dažnai neįvertiname. Kaip ir aišku, dabar žiūrint į kovo mėnesį, kad na negali rinkos tiek kristi amžinai, bet moderniuose laikuose tokio lygio pandemijos dar neturėjome, tai nori nenori lenda į galvą – this time it is different.

Prisipažinsiu. Net aš, žinodamas visą teoriją ir būdamas didysis „investuok automatu nesvarbu kas“ pranašas, balandžio pradžioje susilaikiau nuo reguliaraus investavimo ir mėnesiuką praleidau, nes sunerimau dėl savo darbo stabilumo, likvidumo ir šiaip pasaulio. Atvirai sakau, kad buvau pradėjęs galvoti, kad gal reikia įsigyti kelis aukso luitus ir įsirengti seifą namuose – tegu būna bent kažkas, kas nenuvertėja.

Tai kokio didumo turi būti jūsų kiaušai, kad vasario viduryje viską išsiparduotumėte, o kovo gale viską atgal susipirktumėte? Turint galvoje viską, kas tuo metu dėjosi pasaulyje.

Kodėl neverta gaudyti dugno?

Tai ką, tiesiog stebėti kaip mažėja mano investicijos, šešių nulių mielai paklaustumėte jūs?

Taip, ramiai stebėti ir ramiai toliau investuoti po savo numatytą sumą, nes niekas niekada nežino, bent jau trumpuoju laikotarpiu (0-6 mėnesiai), ar rinkos kils ar kris. O net viena praleista diena gali jums brangiai kainuoti.

„Time in the market beats timing the market.“

Finansų tautosaka
SIP or Lump sum? The right way to invest in the current market scenario. - Nivesh Mitr

Čia galima braižyti daug grafikiukų ir visi jie parodo tą patį – jeigu praleisite bent kelias rinkų augimo dienas, nubrauksite tūkstančius eurų potencialios grąžos per eilę metų.

Pavyzdžiui, per 30 metų pakaktų tiesiog 25 kalendorines dienas būti „ne rinkoje“, visas kitas dienas būnant rinkoje, kad investicinė grąža prilygtų paprastam nulinės rizikos indėliui. Čia kalbame apie 25 kartus per 30 metų, tai yra rečiau nei kartą per metus, kai pirmadienį išsiparduodate, antradienį rinkose įvyksta fejerverkai, o trečiadienį vėl susiperkate.

Miss the Worst Days, Miss the Best Days - The Irrelevant Investor

Tas pats efektas labai ryškus ir per trumpą 10 metų periodą, kurio viduryje vyko finansinė krizė. Labai tikėtina, daug žmonių ir tada norėjo išsiparduoti ir pagaudyti dugnus, bet praleidus vos 10 gerų augimo dienų, jūs po 10 metų būsite tik ant savų, nepaisant to, kad rinkos augo. O praleidus 20 ar 30 gerų dienų, investicija tampa net labai stipriai minusinė.

Market timing tricky ever | šeši nuliai

Dugnų gaudymas per portfelio rebalansavimą

Mano, nuomone, vienintelis „legalus“ ir leidžiamas dugnų gaudymas naujokui yra per portfelio rebalansavimą.

Na, turiu galvoje, jeigu nusprendėte savo portfelį padalinti į rizikingas/saugias investicijas ir laikyti 80%/20% padalinimą, tai rebalansuojant jūs būtent tokiu būdu ir pagausite tuos dugnus ar išsiparduosite viršunėse.

Pavyzdžiui, turite 10,000 Eur investavimui ir norite 80% paleisti į akcijas, 20% skiriant obligacijoms ar indėliams. Tai viso bus 8,000 Eur į rizikingas ir 2,000 Eur į saugias investicines priemones.

Metų eigoje vyksta daug dalykų – rinkos tai kyla, tai krinta. Jūsų investicinių priemonių vertė kinta. Bet jums tas nesvarbu, nes jūs ilgalaikis investuotojas ir trumpalaikiai svyravimai jums nerūpi.

Tačiau, metų gale susiskaičiuojate savo viščiukus ir pasirodo buvo prasti metai. Bendra portfelio vertė iš 10,000 Eur krito į 8,430 Eur – rizikingos investicijos nuo 8,000 Eur nukrito iki 6,300 Eur, o saugios investicijos augo ir dabar yra vertos 2,130 Eur.

Tad metų gale jūsų norimas portfelio padalinimas jau nebe 80%/20%, bet 75%/25%, nors jūs nieko ir nedarėte. Tad reikia rebalansuoti.

Imate bendrą portfelio vertę (8,430 Eur) ir sudauginate iš 80% ir 20%, taip gaudami savo norimą turto alokaciją, kas parodo, kad trūksta 444 Eur rizikingoms investicijoms ir tais pačiais 444 Eur yra per daug saugiose investicijose. Ką darote? Parduodate vieną ir perkate kitą, atstatydami metų pradžioje užsibrėžtą balansą.

Viskas pavaizduota exceliuke.

10000 
Month 1 
Month 2 
Month 3 
Month 4 
Month 5 
Month 6 
Month 7 
Month 8 
Month 9 
Month 10 
Month 11 
Month 12 
8430 
Rizikingos 
Saugios 
Rizikingos 
Saugios 
Suma 
Rizikingos 
7900 
7700 
7300 
7400 
7150 
6900 
6800 
6700 
6500 
6800 
6400 
6300 
Rizikingos 
Saugios 
Suma 
80% 
20% 
8 000 
Eur 
2 000 
Eur 
10 000 
Eur 
Saugios 
Suma 
2000 
2050 
9750 
2020 
9320 
2100 
9500 
2080 
9230 
2070 
8970 
2030 
8830 
1950 
8650 
2020 
8520 
2080 
2100 
8500 
2130 
8430 
6 744 
1 686 - 
8 430 
Rizikingos % Saugios % 
80% 
79% 
78% 
78% 
77% 
77% 
77% 
77% 
76% 
77% 
75% 
75% 
buy 
sell 
20% 
21% 
22% 
22% 
23% 
23% 
23% 
23% 
24% 
23% 
25% 
25%

Tokiu būdu, jūs parduodate pabrangusias saugias investicijas ir nusiperkate atpigusių rizikingų. Tad vieną parduodate viršuje, kitą nusiperkate to meto dugne.

Kuo ne market timing, klausiate jūs? O tuo, kad tai darote sistemingai, be emocijų, pagal iš anksto nuspręstas taisykles, o ne paskaitę DELFI antraštes apie ateinantį armegedoną.

Reziumė

Dugno gaudyti neverta, ypač jei esate ilgalaikis investuotojas. Žinau aš tą norą, pats tą patį jaučiu. Juk sunku susitaikyti su faktu, kad darai taip kaip visi ir tiesiog gausi vidutinę grąžą. Sunku būti vidutinybe.

Bet, mielieji, kai visi jaučiasi taip pat, tai ta šiaip vidutinė grąža nebus tokia jau ir vidutinė. Na, turiu omenyje, jeigu jūsų kolega Darius ir draugė Rima bandys gaudyti dugnus, išsiparduoti ir vėl pirkti, prisidarys sau papildomų transakcijos mokesčių, tai galiausiai jie uždirbs toli gražu ne tuos standartinius 5-8%. O jūs, savo ruožtu, laimėsite absoliučiai nieko nepadaręs. Tiesiog investavęs ir pamiršęs.

Common sense is not so common, kaip sako klasikai.

Tad, mieli skaitytojai, investuokite atsakingai ir sistemingai, o ne pagal pranašiškas antraštes. Aš pats to dar mokausi ir emocijas paleisti sunku. Bet, kaip rodo istorija, tą padaryti būtina kelyje į šešis nulius.

Įdomu sekti toliau?

Prenumeruok naujus įrašus el. paštu arba Facebook’e.

Įraše pateikta informacija nėra rekomendacija finansinėms paslaugoms įsigyti. Tai yra tik autoriaus nuomonė ir asmeninė patirtis. Už investicinius sprendimus atsakote jūs patys, tad būtinai įsigilinkite į produktą ar tiekėją prieš priimdami sprendimą investuoti.

14 Replies to “Kaip pagauti akcijas dugne?”

 1. Labas, o jeigu nepardavus investiciju, kuri laika vis uzsipirkineti atpigusiu vp, per tam tikrus laiko intervalus. Nes kritimas gali testis ir menesi ir puse metu ir t.t. Tai skaitau, nieko blogo, jeigu savo portfeliuka vidurkini savo naudai. Tik butina salyga, tureti pakankamai casho 🙂

  1. O kaip galima turėti papildomo cash’o? Nes jeigu galvoje turi, kad dabar kurį laiką nepirksiu VP ir pakaupsiu cash’o, kad užsipirkčiau paskui atpigusių VP – tai ir yra market timing ir tiesiog tavo bandymas būti gudresniu nei kiti 🙂

   Pagavau aš save šitoje vietoje, kai balandį nusprendžiau skipinti perkant VWCE už 65/vnt. Tipo palauksiu kol bus 60 ar 55. Net pinigai permesti į IB buvo ir limit orderiai nustatyti. Bet kaip kilo, taip kyla. Galiausiai susipirkau po 72/vnt. ir sau pasakiau niekada daugiau neužsiimti tokiais marazmais.

   Jau ne kiek finansinė, bet psichologinė įtampa – nuolat turi stebėti rinkas ir galvoti GAL JAU DABAR.

   1. Labas, puikus įrašas. Ačiū.

    Aš asmeniškai irgi kelis kartus esu visiškai prašovęs su timing.
    Laukiau kol kris, nesulaukiau – nusipirkau brangiau, tada parkrito likau minuse.
    „Laimėti“ galima tik su diversifikacija ir rebalansavimu. Vieninteliai daug nekainuojantys dalykai, kurie leidžia truputį sumažinti risk/reward.

    Ir tai svarbu suvokti, kad nebūtinai grąža bus didesnė. Tiesiog daugiau šansų nesudegt 🙂

    1. Ai, Giem, bet čia juk pamokos. Susimoki kažkiek už tą naivumą, kad kažką gali pa’time’inti ir kitą kartą žinosi. Geriau dabar nei vėliau su penkiaženkliu portfeliu. Dėl to džiugiai seku tavo nuolatinis portfelio strategijos pokyčius. O kada dar, jei ne dabar išmokti ir išsibandyti? 🙂

 2. Man pasisekė kovo 16 už 42 IWDA įsigyti, dabar 55 Eur, bet čia kaip aklai vištai grūdas. Įdedu linką, kur neblogų iliustracijų apie trijų draugių investavimo taktiką, viena iš jų gaudė dugnus
  https://militarymoneymanual.com/how-to-time-the-market/

  Dėl tų „if you miss the best 20 days then …“, yra niuansas, kad geriausios dienos labai dažnai būna šalia pačių blogiausių dienų, kas reiškia, kad jei miss best days, tai kartu miss ir worst days.

  1. O aš kovo mėnesį visame tame įkarštyje keičiau brokerį. Išsipardavinėjau IWDA’s Luminor’e ir pirkau VWCE IB. Labai nesididžiuoju savo timing’u, nes pralošiau kokią štukę lygioj vietoj kol viskas suvaikščiojo ir atsidariau account’us naujai.

   Istorija smagi, skaitęs kitą versiją, ačiū už pasidalinimą 🙂

 3. Per ir po kriziu niekam lengva nebuna, nepriklausomai ka nuo sprendimu:)

  Per sia krize sukandes dantis dvigubinau savo monotoniska investicija, kaip ir kiekviena eilini menesi (lengava tikrai nebuvo).
  Atorodytu viskas ok, nesupanikavau, bet vos viskas pakilo iki buvosiu lygiu, tokia kancia apime del to kad TIK dvigubinau:) Juk reikejo juk 10x daryti, sako mano ismintingasis as.

  kaip kazkuris is klasiku yra sakes, investavime svarbiausia „strong gut“, LT vertimas butu tikriausiai – geleziniai kiausai:)

  1. Bet tai iš ko dvigubinti ar dešimtgubinti, kai pajamos tos pačios? Reiškias paprastais mėnesiais per mažai atsidedi 🙂

   Kita kalba jei pajamos priklauso nuo įdedamo laiko. Tuomet nėra kalbos, kad per krizes reikia kaip tik arti, nes valandinis įkainis išauga. Na, aišku, jeigu valandinį skaičiuosime įsigijamais investiciniais vienetais.

   Žinoma, suprantu vieną mėnesį pasispausti, ar atidėti tą pirkinį, ar investuoti vietoj sutaupytų atostogų, bet dešimtgubinti? Teach me how :))

 4. Pažįstamas jajsmas. Na paprastai laisvų turiu metiniam pragyvenimui. Bet kai viskas krito iš gobšumo visus sustūmiau į bh ir tel. Galvoju kaip nors, žmona tuoj algą gaus ir pramisim. Va taip gaudžiau dugnus. Visada galvoju – reikėjo pirkti, bet pamirštu, kad neturėjau už ką, nes jau buvau prapirkęs

 5. Geras požiūris.
  Vis dėlto turėt atsargoj ar turėt iš ko pasiskolint greitai yra puiku, kai išanalizuota akcija, kartu su rinka sminga. Nepralošiau dar nei karto tokiais atvejais.

  Matau esi pagavęs teisingą požiūrį, turėtų rezultatai būti geri po 20-30 m.
  Man tenka kiek rizikingiau lošti, bet rezultate žadu su laiku pilnai į indeksą įvažiuoti (dabar apie 20 proc portfelio, bet žadu apie 95 sudėt, net ir butus parduosiu kažkada tam tikslui) ir emocijas su skaičiais palikti plaukti pasroviui.

 6. dar patarsiu pasidėt šalia indekso skaičius ir savo aktyvaus portfelio. Kol permuši rinką, kvaila nepaimt papildomų pinigų, bet kai matai, kad tave rinka tvarko, nėra prasmės aktyviai valdyt ir reikia pereit pilnai į indeksą. Jei ne 2008 m. ir 2020 covid, sakyčiau nėra ko iš to indekso nosies kišti, bet mano minėti laikotarpiai buvo progos ir pasididint portfeliuką buvo itin smagu (tiesa 2008 nei cento atliekamo neturėjau ir tik stebėjau viską išsigandęs). Taip pat jau Giem sakiau neimt nuostolio bereikalo dėl valiutų svyravimų ir turėt portfelius tiek Eur, tiek USD ir užpirkimus daryt, priklausomai nuo kurso palankumo. O jis gerokai įtakoja grąžą. Aišku indekso bendro atveju tas negroja. Čia atskirų akcijų portfeliams labiau.

 7. Nieko nebus.. čia kaip bandyti aiškinti, kad nei kazino nei lažybų kontorose dar niekas nelaimėjo… kas patikės..

 8. Atsakant į tavo parašymą

  Nekorektiškai rašai, kad niekas taip nesugeba investuoti. Aš pradėjau pardavinėti kovo pradžioje, natūralu su tam tikru nuostoliu, tada jau kovo gale pradėjau atpirkinėti ir balandį, gegužę toliau supirkinėjau. dabar džiausgiuosiu puikia grąža. Aš jau sugebu tai investuoti, nes man tai jau antra krizė po 2008 m. Tai žinai, nesakyk, kad niekas nesugeba 🙂

  1. Viskas cia korektiska. Pasiseke tau. Neturejai jokiu rimtu ziniu nei kada prades kristi nei kada bus dugnas nei kada atsigaus. O jei as klystu ir tu turi tokio talento tai sesi nuliai tau yra nulis 🙂 jau pasiekei tai seniausiai ir ilsiesi nuosavoj jachtoj kol kiti skaiciuoja dugnus. Puiku

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.