2025 Q1 investicijų apžvalga

Prisėdau šiek tiek apžvelgti investicijas. Šiaip nedaryčiau ir niekada ketvirčio nedarydavau, nes niekas pas mane ten jau tokio nevyksta. Bet dabar įdomūs laikai, kai viskas krenta, tai tiesiog noriu užfiksuoti portfelį ir būsimiems istorijos vadovėliams šiek tiek išsakyti nuomonę apie investicijų keitimą (arba nekeitimą), EU fokusą, išpūstas US vertes bei atsiradusius pigesnius nei VWCE ETF’us.
Ne tai, kad aš kažką apie tai suprantu, žinoma. Tiesiog noriu užfiksuoti kaip į šiuos dalykus reaguoju pats. Ir ką darau su investicijomis.
šešiNuliai investicijų portfelis
Kadangi jau susivedžiau viską į programėlę, tai screenshot’ai bus iš jos. Nieko aišku naujo – tiesiog 70%+ VWCE ir keli kiti užėjimai.
Portfelį seku getquin pagalba, jei norit galite užsiregistruoti per čia ir nemokamai sekti visą mano portfelio veiksmą gyvai, bei jau šiek tiek mokamai šitokiu būdu sekti savo asmeninį portfelį, visas funkcijas aprašiau čia.
O apie mano portfelį – viskas kaip ir fiksuota ir judu link tokio split’o:
- 80% VWCE arba bendrai ETF’ai
- 10% cash arba panašūs įrankiai (taupomas indėlis unijoje šiuo metu)
- 5% crypto
- Likutis bus pensija, jis tiesiog mažės, nes daugiau pildymų niekada nenumatyta.
Šiek tiek iš konteksto iškrenta Robur ir nesijaučiu pilnai gerai su juo, ypač paskaitęs buliaus anatomija įrašą ir supratęs, kad mokesčiai tai viena, bet dar ir nuo pasirinko indekso stipriai atsilieka.
Kam jį turiu? Realiai, kad nebūtų beveik visi kiaušiniai vienoje Interactive Brokers pintinėje. Brokeriu pasitikiu, bet mažą ką. Tai va noriu turėti kažkiek portfelio ar tai Swedbank’e, ar tai kažkur kitur. Gali būti, kad ištęstuosiu kitus būdus pirkti tą patį VWCE vietoj Robur’o HODL’inimo.
2025 Q1 rezultatai
Kaip žinome, Q1 rinkos nežibėjo. Užuojauta tiems, kurie pradėjo investuoti nuo naujų. Aš turiu -7% nuo naujako ir raudoną spalvą per visas pozicijas, bet mat jį galas.
Ne pirmasis mano rodeo, tai žinau, kad tai tiesiog dalis proceso.
Įkvėpimui galiu tik pasakyti, kad paskutinių 12 mėnėsių rezultatas vis dar pozityvus su +4%
O nepamirškime ir 2024-ųjų, kai pasidžiaugęs cielais +25%, turi kažkada ir pakristi.
Pamėnesiui kol kas 2025-ieji raudoni, bet dar turime 9/12 likusių. Ar jau dugnas, klausiate? Tai aišku, kad… NIEKAS NEŽINO. Nuleidžiame galvą ir toliau reguliariai investuojame.
Trust the process, toliau reguliariai merkiant į ETF’us ir neabejojant, kad ilguoju laikotarpiu vistiek viskas augs.
O toliau, šiek tiek apie aktualijas.
Ar pasaulis griūva? Ar verta toliau investuoti?
Plačiau apie tai jau rašiau atskirą įrašą, o dabar tik pasakysiu gana akivaizdų dalyką – uraganas stipriausias kai esi jo epicentre.
Nežinau, gal įkvėps, gal prajuokins, bet susiradau savo 2020-ųjų įrašą (kai, primenu, viskas griuvo, bankai spausdino pinigus, žmonės nėjo į darbus ir gyveno iš pašalpų. Laukiniai covid’iniai laikai) ir pranašai jau tuomet sakė:
Per tuos 5 metus VWCE beveik padvigubėjo, o komentatorius, galimai, vis dar laukia kada akcijų rinka subyrės, kad galėtų suinvestuoti lyčną cash’ą. 💸
6nuliai reddit’e neseniai buvo iškeltas panašus klausimas, tai tiesiog per naują susiradau šį grafiką 👇
Praleisti vieną ar dvi gerąsias rinkos dienas gali nežmoniškai pakeisti viso ilgalaikio investavimo grąžą.
Tai reziumė – neįmanoma time’inti rinkos, tai kam vargintis?
Visada investavau tik gavęs pajamų, net ir labai didelių arti rinkos piko, o šiaip investuoju kiekvieną mėnesį be klausimų. Ar dangus, ar dugnas, kai investuoji labai ilgam laikotarpiui, koks realiai skirtumas tu įeisi į VWCE ties 122 ar 129 Eur už vienetą?
Ar VWCE ne per daug dėmesio JAV akcijoms?
66% VWCE šiuo metu yra vien tik JAV. Labai daug, jei paklausite manęs, tačiau tokia yra rinka. Todėl žmonės pradeda bijoti ir rankiniu būdu didinti investicijas į EU, dažniausiai per kokį STOX600 ETF’ą. Ar tai kvaila? Nemanau.
Bet aš taip nedarau ir nedarysiu, nes VWCE iš principo yra efektyvus ir save rebalansuojantis finansinis vienetas. Jeigu jau augs Europa ir turėsime EU pakilimą, VWCE rebalansuosis. Taip buvo visuomet.
Mes tik įpratome prie JAV dominavimo, bet buvo laikai, kai US sudarė 32% pasaulio indekso. 👇
Pasirinkti daugiau Europos yra okay, jeigu norite morališkai paremti EU įmones, turėti didesnį exposure į savo vietinę namų rinką. Bet kaip investicinis sprendimas – tai lygiai toks pats stock pick’inimas ir bandymas pagauti bangą.
Suprantu, aš irgi noriu palaikyti Europą, bet stengiuosi atskirti moralę nuo finansinių sprendimų. Nes ar aš džiaugiuosi, per VWCE turėdamas šitiek daug Teslos akcijų? Arba tabako pramonės? Arba fossil fuels? Nelabai, bet jeigu pasaulio rinka sako, kad jie tiek verti – tebūnie.
Jeigu norisi bandyti, tai prašau, bet mano pareiga pasakyti, kad bet koks toks sprendimas (didinti/mažinti exposure) yra aktyvus fondo valdymas, o aktyvūs fondo valdytojai 99% underperformina index’ą ilguoju laikotarpiu. Net ir pataikęs šį gamble, vėliau kažkada vistiek prašausi.
VWCE vs. WEBN ar kiti pigesni ETF’ai
Atsirado už VWCE pigesnių ETF’ų ir realiai darančių tą patį – sekančių platų pasaulio indeksą už pavyzdžiui 0.07% kaip WEBN.
Tačiau fondai nauji, istorijos nėra, o kaip matome iš Robur pavyzdžio – fondai nebūtinai daro tai ką žada padaryti ir nebūtinai gerai sugeba sekti indeksą. Kol nėra nei vieno paskelbti trackin difference (kiek ETF’as atsiliko nuo pasirinko palyginamojo indekso), tol neaišku ar nemetame kelio dėl takelio.
Viskas okay investuoti į bet ką panašų į VWCE, jeigu jums norisi – prašau. Manau pasiteisins ir man, ir jums, o skirtumas gale proceso bus minimalus.
Tik aš kol kas susilaikau nuo pokyčių. Laurizas reddit’e pasidalino geru anglišku blog’u apie VWCE. Išvada – VWCE valdymo mokestis turėtų mažėti. Ar šį pusmetį, ar po metų niekas nežino, bet Vanguard’o produktai kultūriškai sukurti taip, kad būtų pigūs, tai atsiradus konkurentams jiems neliks kitos išeities.
Tai trumpai – kol kas VWCE & chill ir jokių pokyčių iš manęs nesulauksite. Stebiu rinką ir jei jau ką – informuosiu.
Pabaigai
Dabar pas mane bręsta kraustymaisi, naujo būsto apstatymas, tad investicijoms neišgaliu skirti tiek kiek norėčiau. Psichologiškai nesigraužiu, nes išlaidos vistiek eina „turto didinimui” į NT. Plius, matau gana didelį portfelį ir, prireikus, galima būtų apskritai nuimti pedalą nuo gazo keliems metams.
Tačiau nenoriu iškristi iš rutinos ir todėl kaip turėjau, taip palieku automatinius pavedimus ir automatinius pirkimus IBKR’e, rekomenduoju ir jums susikurti tokį set up & forget variantą. Tegu sukasi.
Dabartinis tikslas – uždirbti kažkiek daugiau iš aktyvios veiklos. Vystau side hustle, auginu ir normalų pagrindinį verslą.
Labai daug mano investicinio portfelio potencialo yra tokiuose reikaluose – kur šiai dienai net niekur nieko įrašyti negaliu, bet kažkada gali iššauti. Dirbu ir stengiuosi užmesti tokių meškerių kiek įmanoma daugiau, nes nebūtinai visuomet aišku kur tas kliovas. 😜
Lekiam dirbti, uždirbti, o uždirbtus investuoti.
Reddit’e susirinko jau virš 500 narių ir užkūrė 25 skirtingas temas per kelias dienas, tad žinutę supratau – pakeliui į 6nulius aš čia toks jau ne vienas. Keliaujame kartu. 🚀
Įdomu sekti toliau?
Prenumeruok naujus įrašus el. paštu arba Facebook’e.
Įraše pateikta informacija nėra rekomendacija finansinėms paslaugoms įsigyti. Tai yra tik autoriaus nuomonė ir asmeninė patirtis. Už investicinius sprendimus atsakote jūs patys, tad būtinai įsigilinkite į produktą ar tiekėją prieš priimdami sprendimą investuoti.
Ką mums parodo tas Timing The Market grafikas? Logiška, kad išėmus geriausias dienas grąža bus mažesnė 😀
10 praleistų dienų per 20 metų yra 0.13% visų dienų, bet per jas prarandi 211% potencialaus prieaugio. Tą skirtumą ir tenorėjau akcentuoti, ypač tiems sėdintiems ant cash’o ir laukiantiems, kada bus dugnas. Labai džiaugiuosi, kad mano įmestas grafikas logiškas. 🫶
Bet juk investuoji tai ne kasdien? Standartiniu atveju 12 kartu per metus. Ar as kazkaip ne taip surpantu ta grafika?
man atrodo, kad čia akcentuojama labiau tai jog svarbu būti pozicijoje ilgą laiko tarpą, jog būtent pajausti tą grąžą sugeneruotą geriausiomis istoriškai dienomis; bandant pagauti dugną ir neatsidarius/išėjus iš pozicijos apskritai prieš geriausias dienas rinkoje prarandama grafike nurodyta suma. Vienu žodžiu DCA long-term praktiškai eliminuoja šitą riziką
Ką atsakė Anonimas + čia apeliuojant į tuos, kur sėdi su ekstra cash’u ir laukia dugno ar KAŽKO. Pvz.: https://www.reddit.com/r/6nuliai/comments/1jndi14/galimybi%C5%B3_rezervo_panaudojimas_kada_bus_metas/
Nžn, gal ne iki galo kol kas sutinku su Buliaus anatomija dėl Swed Robur. Esu backtestinęs 2 metų rezultatus su Swed robur access edge global vs. VWCE, investuojant po 200 eur/mėn kiekvieno mėn pirmą dieną. Tai nors laikotarpis trumpas, bet rezultatai buvo identiški (Robur’as minimaliai geriau, bet realiai, nereikškingai). Tai nebūčiau toks griežtas kaip buliaus anatomija jiems 🙂
Gal kas žinote ar galima laikyti IBKR investicine sąskaita, tokia kaip Swedbank pavyzdžiui? Dėkoju.
Galima. Išleido VMI guideance’ą jau, kad bus galima deklaruoti FMĮ turimus accountus kaip IS. Niuansas tik tas, kad reiks pranešt ne omnibus account’o (į kur pervedat lėšas) IBAN’ą, o savo turimą unikalų nr.
https://www.vmi.lt/evmi/documents/20142/737112/R-1332.pdf/053e2de5-44e7-48b2-1984-e2b0882cad15?t=1743162263090