Ačiū, didesnės algos nereikia. Kaip aš atsisakiau +500 Eur.

Ėjo gūdūs 2019-ieji. Dirbau mažame startupe su didelėmis ambicijomis. Po dar vieno minimalaus įmonės reorg’o iš specialisto tapau vadovu, atsakingu už kelis per skirtingas atsakomybes išsibarščiusius kolegas. Nei planavau, nei norėjau, bet nu kodėl gi ne, pagalvojau. Iššūkius aš mėgstu.

Kaip ir pridera startupams be realių procesų, pirma paskelbėm pokyčius, jau ir į darbus kibau, o apie naujas sąlygas niekas nešneka. Planuota buvo paderint kažkada prabėgom, tik tarp kitko. Move quick and break things, kaip sakė Zuckerberg’as. Kontraktai kažkada ten vėliau. Na okey, pamaniau, mano derybinė galia nuo to tik sustiprėja. As you wish, miela valdyba.

Po kelių savaičių prabėgom užsimenu dėl kontrakto ir email’u atgal gaunu naująjį, su nauju pareigų pavadinimu ir +500 Eur prie algos.

Sąlygos logiškos, visai atitinka rinką, nelabai prisiknisi. Neabejoju, valdyba sėdi ir laukia mano atsakymo su prisegtu pasirašytu kontraktu. Bet juk apie tokią istoriją blog’o įrašo nerašyčiau ir tuo pat metu žinau savo derybinę poziciją. Jiems manęs reikia. Labai labai. Tai traukiu rankinį stabdį ir išsiunčiu baisiausią email’ą bet kokiam žmonių vadovui:

Dear X,

We need to talk.

Žmonių vadyba sucks, tad noriu kiek daugiau

Aš nesu asshole. Žinau, kad situaciją galėčiau išnaudoti dar labiau, bet man labai svarbu ir tarpusavio santykiai, ir asmeninės vertybės. Nes ne trumparegiškai pasipinigauti aš keičiu darbovietes. Visur dirbti planuoju labai long-termu, priešingu atveju, kokio velnio net pradėti?

Tai įjungti asshole-mode su rinkos standartų neatitinkančiais lūkesčiais net neplanavau. Juolab, kad jau ir tada gaudavau daugiau pinigų nei spėdavau išleisti, likutį nukreipiant į tuo metu Swedbank’o fondus. Tai papildomi pinigai buvo labiau pripažinimo paieška nei realus poreikis mano gyvensenoje.

Tačiau lygiai taip pat aš jau tada žinojau – žmonių vadyba tai čia tau ne exceliukus karpyt. Exceliuk’as apie savo problemas nesibėdavoja, exceliuk’o papildomai motyvuoti nereikia. Exceliuk’as tyliai ir ramiai dirba savo darbą. Priešingai nei žmonės, kaip žinote.

Tad mano puikus gyvenimas ir work-life balansas keisis. Ir vat būtent už tai aš turiu gaut didesnę pyrago dalį. Ypač – jeigu verslas seksis.

Bet tuo pat metu labai gerai žinau įmonės finansinę situaciją. Nors ir ambicijos didelės, bet pinigų jie neturi. Manau, kad ateityje tikrai turės, bet tiesiog dabar augimas augimas augimas ir pinigų srautai nėra labai pozityvūs.

Tai reikia rasti tiek man, tiek įmonei patrauklų sprendimą.

Mano kontr-pasiūlymas

Į pokalbį nuėjau super pasiruošęs. Paaiškinau ką nuveikiau iki šiol, paaiškinau ką ketinu nuveikti. Pasidalinau išpūstais rinkos standartais panašioms pozicijoms. Visą dirvą paklojau, kad čia, mielieji, žinokite, +500 Eur yra vos ne įžeidimas ir nežinau ką jūs čia sau mąstėte.

Neabejoju, kad vadovas galvoje jau kontepliavo kiek čia papildomų euriukų ant manęs reikės išleisti.

Bet tada skėliau tikrai jam netikėtą jab’ą:

Davai paliekam algą kaip yra„, sakau jam ir stebiu sumišusį žvilgsnį.

Bet noriu įmonės akcijų„, pratęsiau.

Juk pripažinkite – pinigų didelėms algoms dabar nėra, bet aš tikiu įmone ir galiu šitą reward’ą atidėti ateičiai. Aš noriu auginti žmones, noriu būti čia long-term’u, tad manęs prisirišimas yra netgi naudingesnis įmonės gerovei.

Juk žmonės natūraliai vienaip elgiasi su valdišku turtu, kitaip su nuosavu.

Nesakau, kad tą valdišką turtą laužyčiau. Tiesiog dirbant išskirtinai samdomą darbą be jokios nuosavybės teisės, bent man pvz. visada kirbėdavo mintys mesti ir kurti kažką savo. Visuomet šiek tiek viena akimi stebėdavau rinką dėl kitų, geresnių pasiūlymų ar perspektyvesnių įmonių.

Tapus akcininku, kad ir smulkiuoju, požiūris apsiverstų kardinaliai.

Dabar jau žiūrint retrospektyviai, taip ir atsitiko.

Tai ką gavau atgalios?

Žinoma, tada buvau naivus , nes akcijų lengva ranka taip niekas nedalina. Tačiau tam yra opcionai – įvairiomis sąlygomis apsiųti finansiniai įrankiai, pavirstantys įmonės akcijomis tik prie tam tikrų scenarijų. Dažniausiai – išdirbus 3-4 metus šie opcionai tampa akcijomis. Taip įmonė užsitikrina, kad iš jos nepabėgsi kai shit hits the fan, o tu esi tikras, kad užauginus unicorn’ą dalis pyrago nubyrės ir tau. Kaip ir Win/Win.

Mano atveju, taip jei trumpai – tuo metu likau ant visiškai tos pačios algos, bet pasiėmiau kažkiek įmonės opcionų.

Kažkiek sakau specialiai, nes vertė visiškai nežinoma. Įmonė, kaip beveik visos dalinančios opcionus, buvo labai maža ir jauna, be istorijos parduodant akcijas.

Ekstrapoliuojant istorines transakcijas pagal dabartines apyvartas galima buvo primesti, kad gaunu apie +2000 Eur/mėn papildomų.

Tai teoriškai, vietoj siūlytų +500 Eur, kaip ir gavau +2000 Eur, tad derybos sėkmingos. Bet ne viskas taip paprasta.

Šiek tiek apie opcionų vertę

Už opcionus duonos nenusipirksi. Kaip ir į kelionę neišvažiuosi.

Jie yra niekas, kol nevirsta į akcijas. Tai čia man dar minimum 3 metai.

Bet, net ir tada, opcionai virtę į akcijas gali būti visiškas niekas. Nes akcijos gali būti bevertės arba tiesiog nelikvidžios. Ir gali tekti laukti dar n metų.

O kur dar neapibrėžtumas ar pats tiek išdirbsiu vienoje darbovietėje, ar manęs neatleis, ar nesugalvosiu kur kraustytis ir panašiai.

Tad taip, vietoj garantuotų 500 Eurų aš pasirinkau svajonę ir ambiciją. Su didesne teorine verte, bet visgi kol kas nieką. Tikėjimą, kad pavyks užauginti kažką padoraus.

Gera žinia ta, kad pats asmeniškai ir galiu prisidėti prie tos sėkmės, savo geru darbu. Priešingai nuo pasyvaus investavimo į volstrytą.

Kodėl apie tai rašau dabar?

Nes praėjo jau beveik 4 metai ir tik dabar galiu retrospektyviai pasidalinti, kad ši avantiūra pasiteisino.

Aš atsilaikiau, įmonė nenusibankrotino. Net priešingai – turėjo išorinį investicinį round’ą, per kurį atsirakino dalis mano turimų opcionų.

Ko pasekoje aš turėjau netikėtą problemą – gavau daug pinigų ir klausiau jūsų ką daryti.

Pasiūlymų jau nebepriimu, nes pinigai išleisti, prisėdau ir per dieną ištaškiau 130k Eur bei tuo pasidalinau su visais.

Investicinę grąžą paskaičiuoti labai sunku, nes per tuos kelerius metus sekė dar keletas naujų kontraktų. Turėjau pasirinkimą ir iki dabar sėdėti tik su akcijomis, bet panorau šiek tiek išsicash’inti dėl rizikos.

Turėti 70% Net Worth, kasmėnesinę algą ir visą karjerą susietą su viena maža ir nediversifikuota įmone nėra labai gudru finansų blogeriui.

Bet… tiek jau realių įmonės akcijų, tiek opcionų turiu dar ir dabar. Jie niekur nefiguruoja šešių nulių ataskaitose, nes pastrųjų vertę apskaičiuoti ir įsivertinti labai sunku. Nulis likvidumo, nulis vertės.

Iki kol neįvyksta finansavimo round’as ar exit’as ir prasideda masinės bonusų dalybos.

O moralas?

O moralas turėtų būti toks – stebuklai neįvyksta netikėtai kai jų neplanuoji. Gyvenimas yra apie trade-off’us. Finance 101 pamokėlė: low risk = low reward. High risk = high reward.

Taip, 130k bonusas man nukrito netikėtai ir mačiau komentaruose rašančių, kad nu nieko sau darbdaviai ir iškreipta rinka jeigu tokios sumos vaikšto. „Greičiau ta krizė, patvarkys bent šitus startupėlius“, mačiau rašantį.

Bet, mielieji, čia tik instagraminė vieša ir graži istorijos pusė.

Dirbau už mažai, bet dirbau daug. Keliavau be pribumbasų ir auginau verslą lyg jis būtų nuosavas. Atsisakiau algos kėlimo, kad tik gaučiau kažkokią akcininko svajonę. Ir tokių kompromisų per metus buvo daug.

Kol draugai Tesonetuose su dideliais fix’ais varė į apmokėtus workationus Turkijose bei gėrė alų kiekvieną penktadienį Vilniaus ofisuose, aš liūdnai ir nuobodžiai hustle’inau savo namų kamputyje, remote taip vadinamam ofise ant valgomojo stalo. Be nemokamų pusryčiu darbe ar FIFA turnyro per pietus. Be tikrai svarbių dalykų tuo metu dvam-kažkelių ambicingam ir energingam jaunuoliui.

Visa tai galėjo ir nepasiteisinti.

Bet net ir nepasiteisinus – no biggie iš mano pusės. Nes visą šitą gamble aš galiu sau leisti tik todėl, kad turiu paprastą ir neišpūstą lifestyle’ą. Trys auto lizingai, per didelė būsto paskola ir neegzistuojanti finansinė higiena ir aš net nemirktelėjęs būčiau ėmęs +500 Eur prie algos.

Tik tuomet jau nebe aš valdau savo gyvenimą, o gyvenimas valdo mane. To aš nenoriu.

Tad neįkliūkite į šį žiurkių ratą ir jūs, mieli skaitytojai. Ir kartais galėsite sau leisti surizikuoti. Tai yra bene svarbiausia tvariai finansinei kelionei.

Ačiū, kad skaitote!

Įdomu sekti toliau?

Prenumeruok naujus įrašus el. paštu arba Facebook’e.

Įraše pateikta informacija nėra rekomendacija finansinėms paslaugoms įsigyti. Tai yra tik autoriaus nuomonė ir asmeninė patirtis. Už investicinius sprendimus atsakote jūs patys, tad būtinai įsigilinkite į produktą ar tiekėją prieš priimdami sprendimą investuoti.

20 Replies to “Ačiū, didesnės algos nereikia. Kaip aš atsisakiau +500 Eur.”

 1. Nuostabus moralas ir palinkėjimas. Manau, čia labiausiai turi įsidėmėti paskutinį sakinį, o visa kita tik background’as vedantis iki jo. Ačiū, kad daliniesi ir tikiuosi nenustosi niekada :).

  1. EDIT: nors retai rašai ir žinau, kad pareis notification į email’ą, bet vis tiek kas dieną tikrinu ar nėra naujo pranešimo :D.

 2. Aciu uz idomia ir pamokancia istorija! Tikrai vercia susimastyti.

  PS. Negi tesonete gerai moka? Kaip tik girdejau pinigu syksti, o maitina tik baliais ir workationais 🙂

 3. Ačiū už postą. Kaip visad malonus gaivaus finansinės laisvės vėjo gurkšnis. Būtų liuks, jei kada pasamprotautumėt, kaip galima būtų ištrūkti iš to „trijų auto lizingų, per didelės būsto paskolos ir neegzistuojančios finansinės higienos“ rato :/

  1. ačiū jums! Pamėginsiu pasamprotaut, bet kiekviena situacija labai individuali, sunku generalizuoti patarimus, ypač kai pats nelabai ir buvau įstrigęs į šį ratą, kažkaip šį malonumą tiesiog praleidau 😬

  2. Yra toks JAV veikėjas Ramsey, jis turi 7 baby steps programa, mums kaip europieciams ji ne visai tinka, taciau ten apie tai ko klausi. As ne visais klausimais su jo nuomone sutinku, bet jo patarimai tinkamai daugeliui.
   Dar gali paskaityti “Turtingiausias babilono zmogus”, maza ten knygute, per diena perskaiciau, joje paprastas ir jau tukstanmecius veikiantis principas kaip istrukti.

 4. Stebina kiek mažai žmonių pagalvoja apie tokią galimybę. Man tik pradėjus profesinę karjerą kirbėjo ši mintis. Mano darbas akivaizdžiai neša įmonei naudą, o aš toliau gaunu savo fiksuotą algą. Kodėl? Antra įmonė jau buvo startupas su opcionais (pavirto į $0), o trečia įmonė pranoko lūkesčius. Alga tapo tik priedu prie akcijų vertės. Tesonetiečiai dar nesuprato, kad galima ir kitaip 🙂

  1. Na jau tik nereikia. Tesonetiečiai irgi turi opcionus 🙂 nekalbėkite ko nežinote.

   1. Tesonete founderis per įmonės renginį viešai pasakė, kad opcionai tik artimam ratui, o kiti darbuotojai nėra svarbūs ir negaila, kad išeis. 🤷

    1. Tikrai nėra tik artimam ratui, tačiau tie opcionai nėra labai reikšmingi, kaip kad blogo autoriui. Kalbam apie 10-20K geriausiu atveju, po 4 ar daugiau metų.

     Prajuokino autoriaus komentaras apie Teso. Visi tie vorkeišenai ir kiti dalykai per kitą galą lenda, o kai nori „pasiderinti“ sąlygas tai daug trypčiojimo, gumos tempimo. Manau daugelis iš vidaus norėtų, kad būtų vice versa.

  2. Manau finansinio raštingumo klausimas, nes mažai kas net žino kas tie opcionai. Reikia išlaukti visą ciklą kai kelios įmonės duos opcionus, kelios exitins ir ekosistemoj užsikurs kalbos apie ženkliai praturtėjusius samdomus darbuotojus. Dabar mes ne silicio slėnis ir net ne estai, neturime savo Skype’o istorijos ir šimtus beveik milijonieriais tapusių jaunuolių, tai kol kas dauguma ir dirba tik už algą, nes nežino kitaip. Todėl ir sumaniau parašyti!

 5. Man vis knietėjo, kur, ką, kuo reikia dirbti kad taip bum ir virš 100k bonusą gauti, kai esi eilinis mirtingas, nekalbu apie CEO ar kitus aukštas pareigas užimančius asmenis – dabar aišku.

  Žiurkių ratas, oi koks taiklus zombiškos rutinos apibūdinimas, kai sužinai apie jį ir supranti kad jame esi, iš karto norisi ištrūkti.

  Žinoma nėra aiškios sėkmės formulės kaip „išaut“ nuo lygios vietos, nes jei tik apie tai sužino dauguma – viskas išsikreipia ir eina šuniui ant uodegos, ima grietinėlę tik pirmi.

  Nors bandau šeimai paaiškinti kas kaip, bet iki dabar niekaip nepriverčiu perskaityti knygos „Turtingas tėtis – Vargšas tėtis“ , jiems tai atrodo kvaila nors tu ką 🙂 .

  Aišku ten dauguma pavyzdžių tiko tik tam laikotarpiui ir dabar nei per kur nepaeitų, bet minčių pasirinkti ir kaip žiūrėti į tam tikrus dalykus oi kaip puikiai pamoko.

  Puikūs straipsniai „keep going“ motyvuoji puikiai…

  1. ačiū už išsamų komentarą! Na, ištrūkimui būtinai pirma turi tapti šiek tiek nepatogu, sklandaus perėjimo čia neverta tikėtis. O tas nepatogumas dažnai ir atgraso.

 6. Labas, gal butu galima placiau apie kai kuriu imoniu siulomus opcionus, kas jie – kaip ji veikia ?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.