Tiesiog tinginys ar investavimo minimalistas?

Kaip rašiau jau praėjusią savaitę – reikalų realiame gyvenime aš turiu per akis. Lygiai taip pat kaip jūs – nėra man kada įsigilinti į visas įmones, į visus trend’us, į visus naujus brokerius ar dar velniai žino ką.

Todėl, kuriant savo reguliarių investicijų planą, pasirenkant brokerius, sprendžiant į ką investuoti – aš viską vertinu per tinginio prizmę. Buna periodų, kai aš visas hype’d up ir galiu lįsti ir gilintis į sutartis, žiūrėti youtuberius ar skaityti internetus – čia toks edukacinis periodas. Jis ateina ir praeina.

Bet, o ką daryti, kai įvyksta gyvenimas?

Aš, nujausdamas, kad tas gyvenimas tikrai gal įvykti – savo finansų portfelį stačiau ir toliau statau kaip visiškas investavimo tinginys. Paprastai, su minimaliu įsikišimu ir taip, kad prireikus, viską sutvarkyti sugebėčiau per 5 minutes ar max 3 prisėdimus per mėnesį.

Esu automatizavimo superfanas, dievinu pasikartojančius pirkimus ir tiesiog paprastą finansų estetiką.

Sakykime, esu – investavimo minimalistas. Na, arba tiesiog tinginys.

Niekada nesirinkau investuoti į kažką, nes gausiu 0.01% didesnę grąžą, nors ir garantuotą. Niekada nesirinkau brokerio tik todėl, kad dabar ten 10% mažesni mokesčiai, neįvertinant ilgaamžiškumo ar būsimo galvos skausmo pastarąjį keičiant.

Nuolat ieškau tvarių ir ilgalaikių sprendimų. Tebūnie ir ne pačių optimaliausių, bet tokių, kurie man nekelia papildomo streso ir leidžia ramiai miegoti naktimis.

Todėl visus savo instrumentus rinkausi su mintimi, kad jie būtų ilgalaikiai, pasikartojantys, o ne šių metų hit’as. Tiesa, turėjau ir etapų su vienmečiais hit’ais, bet įvyko išsivalymas ir dabar vyksta nuosekli nuobodi kelionė.

Nes tiek paskyrą atsidaryti, tiek priemones susipirkti, tiek galiausiai suprasti ar čia sekasi ar ne – reikalauja laiko.

O mano laiko investicija geresnę grąža generuoja realiame gyvenime. Skiriant papildomą dėmesį  karjerai, darbui ar asmeniniam tobulėjimui aš galiu savąsias pajamas pasididinti tikrai daugiau nei 1%, kurį sugebėčiau surinkti šokinėjant tarp brokerių, tarp finansinių priemonių ar tarp trendų.

Čia tuo pačiu ir toks abstraktus atssakymas į nuolat bepasikartojantį klausimą: „šeši nuliai, ką manai apie <insert new random broker here>?“. Nieko nemanau, nes nesidomiu ir neplanuoju kol kas domėtis. Kam taisyti tai, kas nesulūžę?

Minimalisto portfelis

Dar vienas disclaimeris – mano investicinis portfelis nėra geriausias. Jis tikrai neneša didžiausios grąžos bei tikrai neturi mažiausiai rizikos. Bet jis yra labai paprastas ir ilguoju laikotarpiu, istoriškai, pilnai atitinka mano lūkesčius. Man to visiškai gana pakeliui į šešis nulius.

Čia toks priminimas naujai atradusiems mano blogą.

Kaip mitybos specialistai sako, kad geriausia dieta yra ta, kurios tikrai pavyks laikytis:

„A diverse body of research supports the idea that dietary adherence—the degree to which an individual ‘sticks’ to a diet—is a more important factor in weight loss success that the ‘type’ of diet an individual is prescribed.“

Tai mano finansų portfelis buvo kurtas panašiai – su adherence galvoje. Taip, kad reikalingus žingsnius galėčiau atlikti per 2 prisėdimus per mėnesį, skiriant 3 minutes tarp darbų tais periodais, kai ištinka gyvenimas. Ir nereikėtų kasmet laužyti galvą kaip čia rebalansuoti ar ką čia dar pridėjus.

Mėnesiniai papildymai

Šiuo metu turiu 3 reguliaraus investavimo kryptis:

  1. VWCE ETF’o pirkimas per Interactive Brokers. Suma = 2000 Eur/mėn.
  2. INVL III pakopos papildymas per darbdavį. Suma = 400 Eur/mėn.
  3. Swedbank REIT/Revolut #wallstreebets ir kita. Suma = 300 Eur/mėn.

Tiesa, trečias jau kaip ir sustabdytas, nors į investicinę sąskaitą pavedimai ir krenta. Tiesiog Revolut’ą mečiau, Swedbank’e jau ir taip per daug turiu Baltic Horizon’o, tai ieškau papildomos krypties ką nuveikti su tais 300 Eur/mėn. Mažu crypto laikas? 🤨

Na, dar labai norint, galima 4) žymėti tai būsto paskolos įmoką. Suma = 500 Eur/mėn.

Ten kaip ir investicija, ypač su šuoliuojančiomis NT kainomis, bet sąmoningai pastarosios į finansus netraukiu. Bet pavedimas vyksta automatu, nieko su tuo daryt nereikia.

Be abejo, yra dar papildomų investicijų, kurios reguliariai kabo nejudinamos. Niekur nedingo Kredito Unijos indėlis, laikau šiek tiek ir cash’o, bet visa tai apžvelgsiu metų pabaigoje, o dabar portfeliui suprasti galite užmesti akį į paskutinę darytą apžvalgą.

Reguliaraus investavimo kalendorius

Visas mano investavimo procesas, nenorint gilintis ar apžvelgti rezultatų, yra realios 5mins darbo. Dažniausiai skiriu šiek tiek daugiau vien iš smalsumo. Kadangi finansinės smegenys jau aktyvuotos, tai kažką paskaitau, pasižiūriu trend’ą, atnaujinu savąjį exceliuką – viskas kol išgeriu kavos puodelį kokį random rytą prieš darbus.

Bet mėnesio seka atrodo daugmaž taip:

Mėnesio dienaVeiksmasSugaištas laikasTiekėjas
5-8d.Gaunu algą0 minSwedbank
5-8.Darbdavys papildo mano INVL pensijų pakopą0 minINVL
8d.Suvaikšto automatiniai pavedimai tarp sąskaitų (foto apačioje)0 minSwedbank
10-12d.Rankiniai pavedimai į brokerius pagal nustatytus ruošinius.1minSwedbank
13-15d.Vertybinių popierių pirkimas pagal market order  3minInteractive Brokers/ Swedbank
13-15d.Asmeninio Exceliuk’o supildymas naujais orderiais5minsExcel’iukas.

Periodiniai pavedimai Swedbank’e atrodo taip:

šeši nuliai periodiniai pavedimai

Nežinojau kodėl tai pasakoju. Pagrindinė priežastis, turbūt, kad priminčiau skaitytojams, kad investavimas nebūtinai privalo būti sudėtingas. Mes, smalsūs žmonės, dažnai jį tokių paverčiame neaišku kodėl.

Bet aš savo visus finansus sugebu sumėtyti per 5mins. Tikrai galite sugebėti ir jūs.

Genialus paprastume, ar kaip ten sako?

O minimalistas manyje ir toliau svajos apie katino dienas, kai automatiniai galės būti ir tarptautiniai pavedimai. O į brokerio sąskaitą įkritusios lėšos bus automatiškai išleistos naujiems ETF’ams (žinoma – pagal iš anksto nustatytas proporcijas) už rinkos kainą įsigyti.

❗️ O kiek užtrunka jūsų investicijos mieli skaitytojai?

Kiti šeši nuliai įrašai ČIA.

Įdomu sekti toliau?

Prenumeruok naujus įrašus el. paštu arba Facebook’e.

Įraše pateikta informacija nėra rekomendacija finansinėms paslaugoms įsigyti. Tai yra tik autoriaus nuomonė ir asmeninė patirtis. Už investicinius sprendimus atsakote jūs patys, tad būtinai įsigilinkite į produktą ar tiekėją prieš priimdami sprendimą investuoti.

35 Replies to “Tiesiog tinginys ar investavimo minimalistas?”

  1. Turiu automatinį pasikartojantį 2x mėnesyje pavedimą po 100 eur į ETFmatic iš Paysera. Tarptautinis SEPA pavedimas, po pradinio setup’o nieko daugiau daryti nereikia.
    ETFmatic, labai smagu, viską padaro pats, gaunu emailu ataskaitas, kiek ko nupirkokokie mokesčiai nurašyti.

    Analogiškai pasidarysiu pavedimus su Trading212, tik ten VWCE pirkimą reikia padaryti pačiam. Norėčiau, kad tai jis darytų automatiškai 😉

    Gal verta pagalvoti apie Paysera sąskaitą (nemokami 50 pavedimų per mėn), į kurią iš Swed automatiškai įkrenta nustatyta suma, o po to iš ten jie automatiškai sukrenta pas brokerius.

    1. Nelabai suprantu Payseros naudos šioje vietoje. SEPA nėra tarptautinis pavedimas, tai pavedimas Eurais Euro erdvėje. Tai jie visi būna nemokami su įprastiniais bankų planais. IBKR naudoja vokišką sąskaitą, kiti brokeriai irgi paprastai turi sąskaitas Eur papildymams.

      1. Payserą pradėjau naudoti dar tada, kai bankai planų neturėjo, o kas mėnesį už už dviejų butų mokesčius pavedimų susidarydavo pakankamai. Taip atsirado įprotis dalį pinigų laikyti Payseroje ir patogiai atlikti pavedimus, ypač pasikartojančius automatinius.

  2. Ačiū už postą.
    Aš irgi palaikau“tinginio“ taktiką ir investuoju į VWCE.
    Labiau asmeninis klausimas: kiek % jūsų pajamų sudaro jūsų investuojamos sumos, bei kokią yra pagrindinė jūsų pajamų šaltinio veikla, kuri leidžia tiek investuoti?
    Gan įspūdingos sumos kaip LT.
    Dėkui. 🙂

  3. Labas. Kai darai periodinius pavedimus i IB. Pirmas zingsnis paciame IB suformuoti uzklausa, kad planuoji daryti pavedima is X saskaitos Y suma. Tada gauni rekvizitus ir pagal juos darai pavedima. Ar sita zingsni skipini? Is sito iraso supratau kad swedbanke turi ruosini ir pagal ji iskarto darai automatines imokas?

    1. Aha, teisingai – esu susikūręs recurring papildymą pačiame IB. Tiesiog papildomą varnelę reikia užmesti formuojant užklausą, o kadangi pas mane suma ta pati, tai tiesiog turiu ruošinį swedbank’e ir pagal jį atlieku pavedimą kiekvieną mėnesį. Į IB jau apsijungiu tik apsipirkti.

      1. Aš neturiu reccuring, nes tiek sumos, tiek periodiškumas svyruoja, bet gal teko girdėti, kaip būna, jei IB neformuočiau užklausos apie ateinančius pinigus? Turbūt vistiek nueitų, tik ilgiau truktų? Nes tas papildomas žingsnis užknisantis.

        1. Aš esu tik ant seno recurring siuntęs didesnę sumą, tai viskas buvo okay, net ilgiau neužtruko. Negarantuoju, bet manau, kad išvengtum papildomo žingsnio, jei pasikurtum recurring kokiai nors sumai ir tiesiog pervedinėtum kiek nori, kada nori. Pas juos turbūt kažkur sistemose būtų tick’as, kad iš va šitos lietuviškos sąskaitos reguliariai įkris papildymai tiek ir tiek Eurų ribose. Pasibandyk 😉

        2. Nebutina is IB puses inicijuoti papildymo. Anksciau inicijuodavau, viena karta pabandziau tiesiog pervesti pinigus – ikrito tos pacios dienos vakare. Dabar visada vedu be iniciavimo is IB puses.

  4. panašiai vyksta ir pas mane, pirmą mėn. savaitę fiksuota suma nukeliauja į trading212 ir būna išdalinti per du pyragus. visas darbas tėra suvest t212 emailų reportus į ekselį ir stėbėt pokyčius. šiaip einant į crypto, coinbase automatizavimas toks pat lengvas.

  5. Sveiki. Butu idomu suzinoti kodel sustabdete periodini investavima i Baltic Horizon? Kiek matau is jusu Q1 apzvalgos, BHF sudare 8%, o su dabartinem periodinem investicijom sis procentas turbut greitai nuvaziuos zemyn.

    Pats bandau BHF balansuoti ties 10% portfelio.

    1. Labas! Sustabdžiau tik periodinius, bet dividendus vis dar reinvestuoju. Taip, procentas sumažės natūraliai, nes daugiau nukreipiu kitur, bet šiuo metu vis dar yra apie 6.5% viso portfelio vertės. Nuvažiuos iki 5% ir tuomet žiūrėsime.

  6. Labas, labai ačiū už dalinimąsi. Jau kuris laikas stebiu kelis LT blogus investicijų tema. Jau kuris laikas laukiu, kada bent vieno iš Jūsų situacija taps tiek gera, kad pradės gąsdinti krepšelio dydis ir atsiras didesnio privatumo noras (privatumo nuo pavyduolių ir šiaip piktų žmonių).
    Pats susidūriau net nerašydamas, o tik diskutuodamas draugų būrelyje apie kiekvieno pasiekimus investicijų srityje, ir jei vieni gali sau leisti pasigirti padidinę savo kasmėnesinį investicijų flow nuo 200 iki 500 eur, tai kiti jau pradeda nutylėti apie jų 2-5k per mėnesį, skiriamus investicijoms. Nes gi pavydas gajus, o viešoji politika ir balsų surinkimas yra pas „mušk buržujų“ partijas.
    Iš tiesų pasiekus tokį ar didesnį investavimo lygį per mėnesį atsiranda tam tikras informacijos vakumas – nėra dar milijonų, kuomet jau investiciniai bankai ar vip pasiūlymai tave pasiektų, kur yra visai kitos maržos ir galimybės. Tačiau atidedi jau daugiau, nei keli šimteliai per mėnesį. Kiek žinau Vilniuje jau yra keli tūkstančiai tokių žmonių, kuriems aktualu būtent ta vidutinio dydžio investuotojo informacija. Mano nuomone toks švarus minimalistinis mažai laiko sąnaudų reikalaujantis stilius turėtų būti šiek tiek koreguojamas – bent jau stipriau diversifikuojant rizikas, tame tarpe net ir brokerio riziką, fondo riziką (kad ir kokio dydžio jis bebūtų).
    Būtų labai įdomu išgirsti pafilosofavimų ta tema – užaugau kaip investuotojas, jau galiu kartais nusipirkti uždarų fondų vienetų (nuo 125k informuotiesiems skirti). Bet neužaugau virš jų (kol kas).
    Nežinau, gal nelabai rišliai čia prirašiau, todėl ir nerašau blogų 😉

    1. Problema ta, kad investiciniai bankai ar vip pasiūlymai yra naudingi ne juos gaunantiems, o juos teikiantiems, kad galėtų iš tavęs numelžti pinigų pardavinėjant market beating fondus ar strategijas.

      1. Turbūt visaip būna, bet esu linkęs tikėti abiejų pusių win/win interesu.
        Kalbant apie uždarus fondus – tarkim INVL asortimente, ar Lords is LT prieinamu. Ne visos investicijos sekmingos – tame ir rizika. Bet interesas sekmingiems rezultatams yra per motyvacine sekmes premija.
        Galu gale ziurint long term neverta daryti prastu fondu, nes tiesiog kita karta is taves ju niekas nebepirks.
        As neginu ju interesu ir ziuriu itariai pats, bet o kuo tada tiketi? Indeksiniu fondu kuris toli, del to tiki?
        Indeksas yra geriausias variantas iki tol, kol ten neprades investuoti visi pasaulio investuotojai.

          1. A winner of the Nobel Prize in Economics, Paul Krugman wrote in 1998, “The growth of the Internet will slow drastically, as the flaw in ‘Metcalfe’s law’—which states that the number of potential connections in a network is proportional to the square of the number of participants—becomes apparent: most people have nothing to say to each other! By 2005 or so, it will become clear that the Internet’s impact on the economy has been no greater than the fax machine’s.”
            Tai čia apie Nobelio premijos laureatus – nėra tai panacėja.
            Iš ekonominės filosofijos pusės – jei visi investuotų į indeksus, tuomet indekse nesančios kompanijos neturėtų šansų pritraukti investicijų. Indeksas iškreipia akcijų vertę, kuomet pagal tam tikrą formulę tiesiog robotiškai perka indeksą sudarančias akcijas nepriklausomai nuo to, kaip jos performina. Tad klausimas, ar tapus superdideliais indeksiniai fondai neiškreipia akcijų vertės, o tuo pačiu ir pačio indekso? Iš įmonės pusės žiūrint užtenka patekti į indeksą ir tavo akcijos visuomet kils, nes bus nuolat perkamos į indeksą investuojančių robotų.
            Man ir kitiems smulkiems pasyviems investuotojams tinkamiausias kelias yra indeksas, neabejoju. Bet abejoju, kad tai būtų tinkamas investavimas Deutsche bank, JP Morgan, ar UBS..

  7. Gyvenu iš įmonės dividendų.
    Kas mėnesį gaunų algą į Swed.
    Kiekvieną mėnesio pirmą savaitę perku už 2k IWDA per IBKR market order. Tai darau jau du metus.
    Kitus pinigus taupau NT turtui, kurį paleisiu nuomai.

    Tokia trumpa ir nuobodi mano strategija.

  8. Ar gali būti, kad IBKR nebetaiko (IN)Activity Fee?

    Tiek jų puslapyje šitas fee rodomas kaip $0.00 (https://www.interactivebrokers.hu/en/index.php?f=38234), tiek parašius jiems žinutę gavau atsakymą:

    „Please note that there is no monthly activity fee charged to IBKR accounts for maintaining an account with IBKR.“

    Ar aš kažkur pasiklydau ir ne ten žiūriu?

      1. Sveiki. Ar galite paskubėti su tuo įrašu apie pasikeitusią IB kainodarą, nes noriu atsidaryti accountą per IB :))

        1. Labas, Tomai. Atsidarinėkite, viskas ten gerai. 🙂 O jei skubu – juk vieša info, galite ir pats pasiskaityti kainodarą jų web’e.

          1. Sveiki,

            gal kvailas klausimas, bet atsidarinėjant ką rinktis šioje vietoje norint pirkti tik ETF? Nes pgal realias pajamas ir turimą turtą čia nieko man neleidžia 🙂

            Financial Information
            Annual Net Income in EUR
            150,000 – 199,999
            Net Worth in EUR
            200,000 – 399,999
            Liquid Net Worth in EUR
            100,000 – 199,999
            Investment Objectives
            Growth
            Stocks
            3 Years of Experience
            1 – 10 Trades per Year
            Good Knowledge
            CFDs
            3 Years of Experience
            1 – 10 Trades per Year
            Good Knowledge

          2. Dėl pajamų tikrai nebloguos, juolab, kad jos didelės. Dažniausiai girdėta problema, kai neleidžia pirkti ko nori – geografiniai ribojimai. Visi ETF yra denominuoti Europoje, tad reikia Germany, Netherland, UK permission’ų, o ne US.

  9. Sveiki, 6nuliai, aciu uz tai kad dalinates savo kelione bei ziniomis. Tai labai padeda. 🙂
    Pries kelis menesius uzsiregistravau IBKR (suzinojes kad jie panaikino inactivity fee) ir pradejau po biskeli investuoti i VWCE. Klausimas jums – kazkur skaiciau kad IBKR suteikia galimybe investuoti ir dalimis (fractional shares).

    Ar tai veikia Europieciams? Gal teko su tuo susidurti?
    Dekoju.

    1. VWCE in factions nenusipirksi, kaip ir kokio kito Europoje denominuoto ETF’o. Fractional shares, mano žiniomis, galioja tik pavienėms US akcijoms

      „U.S. stocks listed on NYSE, AMEX, NASDAQ, ARCA, or BATS, as well as OTC Pink U.S. penny stocks with average daily volume above $10 million and market cap above $400 million are available for fractional shares trading. Non-U.S. stocks are not available for fractional shares trading at this time.“

      Šaltinis: https://ibkr.info/article/3416

  10. 2-2.5kEUR kas mėnesį į IBKR.
    10-15 kEUR bonusas kas metus į IBRK.
    2-5 kUSD kas mėnesį trading profit tame pačiame IBKR (per metus kažkas apie 40 kUSD pastaruosius metus). Shorting mostly, retai opcionai (90 proc. atvejų long put’ai/call’ai).

    Laikui imlu, kasdien apie 2-3 val.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.