Kur investuoju? Vienintelis ETF visam gyvenimui
Pasipasakojus kodėl aš investuoju į ETF’us, natūralus klausimas kyla – į kokius? Skaitytojas komentaruose teisingai pastebėjo, kad esant šitokiai galybei skirtingų ETF’ų, pastarąjį pasirinkti gali būti taip pat sunku kaip ir sėkmingą akciją. Vistiek yra ką analizuoti, skaityti, domėtis, tai kuo tai skiriasi nuo akcijų?
Na, mano nuomonė šiuo klausimu gana kategoriška. Tikrai yra ką analizuoti net ir įsigijant ETF’us, bet pradedant – visiškai neverta. Pradžių pradžiai, kurią aš vadinu pirmus 5-10 investavimo metų, o daugeliui žmonių ir visam gyvenimui, pakanka vieno vienintelio ETF’o. Visa kita ateis savaime. Jeigu augant portfeliui domėsitės finansais, skaitysite knygas, ieškosite mažesnių svyravimų ar stabilesnės grąžos savo portfeliui, kažkada atsiras poreikis ir papildomiems ETF’ams. Bet, tik pradėjus investuoti, nepasiduokite FOMO (Fear of missing out), scrollinant ETF’ų sąrašus lyg tai būtų ledų skyrius parduotuvėje, ieškant ką čia naujo, dar neragauto išbandžius.
Aš savo finansinę kelionę pradedu su vienu vieninteliu ETF’u ir šiame įraše pasidalinsiu kodėl pasirinkau tokį kelią.
ETF’ų džiunglės
Pirmiausia – grįžtant prie teiginio, jog išsirinkti ETF’ą yra lyg išsirinkti akciją. Be abejo, ETF’ams, kaip ir bet kam populiarėjant, atsiranda išsigimimų ir bereikalingos egzotikos. Kaip dalinausi savo praeitame įraše, šiais laikais yra net marichuanos ETF’as tickeriu YOLO, bet net ir ignoruojant egzotiką, skirtingų ETF skaičius auga kosminiu greičiu. Bet man, mielieji, užtenka vieno vienintelio.
VWCE – Vanguard FTSE All-World ETF (Acc.)
Aš investuoju į VWCE. Pastarasis seka visą pasaulio rinką, savo sudėtyje turėdamas tiek išsivysčiusį pasaulį, tiek besivystančias rinkas. Faktiškai jis investuoja į daugiau nei 3,500-ų įmonių akcijas per 50 skirtingų šalių ir padengia virš 95% absoliučiai viso investuojamo pasaulio. Taip pat, šis fondas yra accumulating ir neišmoka dividendų. Jis yra denominuotas eurais ir prekiaujamas Europos biržose su labai mažu 0.22% valdymo mokesčiu. Bet apie viską šiek tiek plačiau sekančiose pastraipose.
Valdytojas | Vanguard |
Expense ratio | 0.22% |
No. of holdings | 3500+ |
Dividends | Accumulating |
Coverage | 95% world market |
Markets | Germany & Italy for EUR |
Inception date | 2019 07 23 |
Apie FTSE All-World indeksą
Pats indeksas, kaip jau išsiaiškinome, seka visą pasaulį, paskirstant proporciškai įmones pagal market cap, tad šiuo indeksu gaunamas svertinis reprezentavimas kiekvieno sektoriaus, šalies ar įmonės. Čia galite rasti visą indekso fact sheet su augimo rezultatais, šalių ar sektorių paskirtymu.
Šiuo metu Top10 įmonių šiame indekse atrodo taip. Tad, mieli millenialsai, net ir įsigije šį indeksą sekantį ETF’ą, jūs jau galėsite pasakoti draugams kaip investuojate ir į Facebook, ir į Apple, ir į Google ar kokią kitą sexy-skambančią įmonę. Dar geriau – jūs galėsite sakyti, kad investuojate į jas visas.
Kodėl aš investuoju į All-World indeksą?
Nes suprasti ir pasirinkti kuri šalis augs labiausiai ilguoju laikotarpiu yra velniškai sunku, o aš ir nenoriu to daryti. Mane tenkina faktas, kad rinkos visą laiką auga ir aš noriu augti su jomis. Taip, šiandien gali atrodyti, kad Kinija, ar Indija, ar Brazilija ar dar kokia kita X šalis augs sparčiausiai, bet pirmiausia, ar nuomonė pagrįsta? O antra, ar tikrai nuomonė nepasikeis po 5, 10, 15 metų?
Aš investuoju 30-imčiai metų, tad noriu, kad skirtingų šalių svoris mano investicijose būtų proporcingas rinkos kapitalizacijai, o tą puikiai pasiekia All-World ETF’as. Jeigu ta Kinija ir augs kaip ant mielių per ateinančius 30 metų, šios šalies viešai kotiruojamų įmonių akcijų vis daugės mano portfelyje ir man pačiam asmeniškai dėl to nereikės pakrutinti nė piršto.
Beje, su tuo vyšnaičių rankiojimu jūs atsargiai, nes rinkų augimo lyderiai nuolat keičiasi lyg pasiutę, tad ar tikrai turite žinių bei laiko nuolatinei analizei?
„Bet juk labiausiai auga tai IT!!!“
Na, jeigu jau neplanuojate rankiotis šalių, garantuoju, kad kiekvienas yra pagalvojęs, kad ar AI, ar Fintech, ar elektromobiliai nu tai tikrai augs sparčiau nei rinka ateinančius X metų. Taip, gal ir augs, o gal ir neaugs 🙂 Net ir rankiojant vyšnaites tarp sektorių, jeigu ir įmanoma išlošti, tai tik ne mano galvai ir valiai. Kaip millenial vaikis aš nuolatos exposed į IT įmones ir tikrai asmeniškai atrodo, kad nu va tie Google’ai ir Teslos tai visą laiką augs, o po n metų turbūt atsiras ir kitų naujų už’hype’intų įmonių.
Bet užtenka pažiūrėti į ne tokią ir seną 20 metų istoriją ir mano akys grįžta prie apdainuotojo VWCE ETF’o, kuris seka visą rinką ir nuima man galvos skausmą sekant aktualijas, kuri čia įmonė ar sektorius bus the next big thing.
Microsoft’as, kaip ir visas IT augo per visus tuos 20 metų, sakysite jūs man. Taip, augo, bet net per paskutinius 10 IT-aukso-amžiaus metus, technologijų kategorija buvo akcijų rinkos lyderis tik 2017 ir 2019 metais. O čia net nėra dot com burbulo ar 2008 krizės efekto.
Taip, kad, aš esu įsitikinęs, jog teisingai pasirinkti ETF’o regioną ar sektorių reikia nemažai laiko ir žinių bei nuolatinio domėjimosi rinka, o aš turiu šiek tiek paprastesnius fetišus gyvenime, todėl renkuosi augti su visa rinka ramiu bei pastoviu 6-8% metiniu ritmu. Tuo labiau, kad tokio augimo man pilnai pakanka pakeliui į šešis nulius.
Beje, pirkdamas VWCE, aš jau ir taip labai agresyviai investuoju į IT. Na, bent jau šiuo metu, kol technologijų įmonės sudaro tokį svarų gabalų pasaulio ekonomikoje. Kas nors pasikeis ir pasaulis už’hype’ins akmens rūdos kasimą – mano sektorių split’as automatiškai pasikeis augant Basic Materials kategorijos kapitalizacijai.
Kodėl accumulating ETF’as?
Juk mes, lietuviai, dievinam dividendus. Kodėl neivestuoju į dividendus mokantį ETF’ą ir kas ketvirtį nesimėgauju investavimo holy-grail ir kiekvieno išsvajotomis pasyviomis pajamomis?
Jei trumpai, tai pagrinde dėl mokestinės aplinkos Lietuvoje. Dividendai apmokestinami nuo pirmo uždirbto cento, o aš esu savo turto-auginimo-stadijoje, tad kokio velnio man gauti dividendus, susimokėti mokesčius ir tuomet vistiek reinvestuoti 85% sumos atgal į tą patį ETF’ą, kai visą 100% už mane atgal į fondą gali sukišti pats ETF’o valdytojas?
Aš žmogus paprastas ir dalykus mėgstu optimizuoti. O savo požiūrį į dividendus dar prižadu išreikšti ir atskirame įraše.
Kodėl tik vienas ETF’as?
Na, okey, šeši nuliai, regionų ar šalių gali nesirankioti, bet juk galima diversifikuoti ir bent jau valdyti savo ETF’ų svorius investuojant į kelis plačius indeksus, sakysite jūs man. Galima, bet kaip ir visą šį tekstą paklausiu jūsų – ar verta?
VWCE jau iš savęs yra optimaliai diversifikuotas, jau ir taip reguliariai užperka augančių rinkų ar sektorių įmonių akcijų, nes automatiškai jų kapitalizacija išauga. Fondas visą rebalansavimą ir užpirkimą daro be mano įsikišimo.
Aš gal toks vienas keistas, bet man visišką peace of mind duoda faktas, kad mano vienintelis darbas kiekvieną mėnesį – persivesti santaupas į Interactive Brokers (kaip ir jums investuoti pigiai aprašiau ČIA) ir užpirkti vieno vienintelio ETF’o už tiek, kiek išeina. Neturiu sukti galvos – šį mėnesį pirkti WORLD ETF’ą ar Emerging Markets. Nerūpi man ką apie Kiniją pasakė Trumpas ar ką patweetino Musk’as. Jeigu šie įvykiai ir turės įtakos akcijų rinkai, viskas galiausiai suvaikščios ir mano fonde.
Beje, pilnai suprantu norą „būti gudresniu už kitus“. Aš ir pats nuolat spurdu ir save valdau, būdamas irgi žmogus su jausmais. Norėtųsi ir į AI daugiau įdėti, ir kokį įdomesnį ETF’ą nusipirkti. Bet viena jau supratau – kuo nuobodžiau, tuo ilgalaikėje perspektyvoje mano investicijoms geriau. Nes jeigu spurdate jūs, tikėtina, spurda dar ir dalis viso pasaulio millenials’ų, taip užvarydami sexy įmonių akcijas iki perdėtos vertės. Todėl geriau ramiai ir užtikrintai.
Kodėl Vanguard?
Yra ir kitų tiekėjų, sekančių FTSE All-World, tačiau, be to, kad po kelių perskaitytų knygų iš karto tapau Vanguard fan-boy’jus, šio valdytojo ETF’ą pasirinkau dar ir todėl, kad jų tikslas yra nuolat mažinti expense ratio. Jeigu valdymas taps paprastesnis ir pigesnis, neabejoju, kad VWCE expense ratio ateityje gali ir nukristi. Argumentas, sutinku, toks minkštokas, ką retai pamatysite šiame blog’e. Bet viena iš pamatinių pamokų investavime, kad savo portfelį turėtumėte susikurti taip, kad galėtumėte ramiai miegoti naktį. O su Vanguard’u aš miegu labai ramiai.
Kodėl ne iShares?
Populiarus pasirinkimas tarp ETF’inių FIRE investuotojų yra 2 iShares fondų portfelis, kuris sukuria All-World efektą:
88% iShares World + 12% iShares Emerging Markets.
Na, kaip tikiuosi supratote jau iš mano tekstų, aš mėgstu paprastumą ir noriu kuo labiau automatinio proceso. Su dviejų fondų ETF’u man reikėtų nuolat investuojant ‘rebalansuoti’, pasirenkant į kurį fondą investuoti atitinkamą mėnesį, kad išlaikyčiau 88%/12% split’ą. No, thanks.
Taip, gautųsi šiek tiek mažesnis expense ratio, bet tikėtina atsirastų ir papildomų transakcijų, kurios, kaip žinote, kainuoja. Tai nors ir neskaičiavau, sutaupyti papildomi 0.0x% manęs nesuviliojo.
„Bet juk VWCE visiškai naujas ETF’as!“
Taip, VWCE buvo paleistas neseniai. Iš tiesų, kai dėliojausiu portfelį 2019 gale, accumulating pasirinkimo lietuviams dar net nebuvo, todėl investavau į kitokius ETF’us, kaip matėte mano 2019 uždarymo apžvalgoje.
Bet tik neseniai buvo paleista ši europinė accumulating versija. Dividendus mokanti versija Europoje jau veikia nuo 2012 metų, tickeriu VWRL, o US versija VT veikia dar ilgiau.
Todėl neišsigąskite skaitydami apie VWCE neradę info apie ankstesnius rezulatatus. Tai tiesiog gana nauja, europiečiams pritaikyta ir dividendus akumuliuojanti, seno fondo versija.
Aš manau, kad laiko klausimas kada šis ETF’as taps pagrindiniu pasirinkimu ir rekomendacija tarp visų europiečių blogerių. Tiesiog VWCE dar net nebuvo kai daugelis rašė savas rekomendacijas ir pradėjo investavimo keliones, todėl net googlinant, labai daug informacijos forumuose nerasite. Bet, labai tikėtina, duokit šiek tiek laiko ir visi reddit’ai bus pilni patarimų pradžioje investuoti būtent į VWCE.
Pabaigai
Tikrai nesakau, kad this is it ir VWCE yra mano gyvenimo strategija. Tiesiog su dabar turimomis žiniomis, norimu skirti laiku ir portfelio dydžiu, nemanau, kad verta net pradėt svarstyti apie kitas alternatyvas. Paprasčiausiai apsisunkinčiau sau procesą ir finale labai gali būti dar ir praloščiau.
Tikėtina, kad ateityje pirksiu obligacijų, aukso ar dar kokio kito velnio ETF’us, norėdamas diversifikuoti portfelį ar sumažinti jo svyravimus, bet ateinančius kokius 5 metus, kol trūksta žinių ir portfelis toks myzernas, nėra ko išsikalinėti.
Kol kas – investuosiu paprastai, nuobodžiai ir į vieną vienintelį ETF’ą, tad fejerverkų mano portfelyje, deja, nesitikėkite.
Įdomu sekti toliau?
Prenumeruok naujus įrašus el. paštu arba Facebook’e.
Įraše pateikta informacija nėra rekomendacija finansinėms paslaugoms įsigyti. Tai yra tik autoriaus nuomonė ir asmeninė patirtis. Už investicinius sprendimus atsakote jūs patys, tad būtinai įsigilinkite į produktą ar tiekėją prieš priimdami sprendimą investuoti.
Yo! Kaip visada aciu uz straipsni. Jau pradedu laukti, kol pasirodys naujas! 🙂 Skaitosi lengvai, paprastai, suprantamai tūlam lietuvaiciui.
Bet vistiek dar laukiu pamastymu ir apie ETF ‘us generuojancius didesnius % dividendu.
Ačiū labai, Loidai! Man svarbu gauti kažkiek grįžtamojo ryšio, turint omenyje, jog rašyti pradėjau visai neseniai.
Dėl dividendų pasidalinsiu sava, investavimo naujoko, nuomone kitą savaitę 🙂
Įdomus postas. Įdomu būtų palyginti excelyje ishares tuos 2 fondus su šiuo vanguardo kas gautųsi sumokėtų mokesčių per tuos 30 metų.
P.S nemanau kad yra toks dalykas kaip akmens rūda 🙂
IWDA expense 0.20%, EMIM 0.18% , tai su 88%/12% split’u, vidurkis gaunasi 0.1976%, kai VWCE expense 0.22%.
Taip, iShares šiek tiek pigiau, bet perkant kas mėnesį po 100 Eur, čia susitaupo 500 Eur nuo 120k portfelio jeigu darome prielaida, kad abejais atvejais perkama po 1 kartą kas mėnesį.
Jeigu bukai skaičiuosime, kad iShares atveju kas mėnesį perkame už 12% EMIM ir už 88% IWDA, tai transakcijos mokesčiai suėda visą sutaupytą expense ratio. Bet, investuotojai ne buki, tai matyt investuotų kas antrą mėnesį į vieną iš fondų ar EMIM užsipirktų kartą metuose, o IWDA kas mėnesį ar panačiai. Na, atsiranda kompleksikos, kurią sunku įvilkti į exceliuką, o man asmeniškai ji nėra verta potencialios grąžos.
Čia net nevertinant, kad po 20 metų kažkada šių ETF’ų grąža ženkliai išsiskirs ir nebepakaks „atgroti“ reguliariais papildymais, o iš tiesų reikės vieno fondo šiek tiek parduoti (o pardavimas iššaukia tiek transakcinius, tiek VMI mokesčius) bei nusipirkti ne taip gerai augančio ETF’o.
Man paprasčiau, kai visa tai suvaikšto automatu ir neturiu sukti galvos dėl procentinio split’o. Taip, šis faktas investavimą padaro labai nuobodžiu, nes nuolat perkamas tik vienas fonas, bet ai… pakentėsiu :))
Sveiki, galite paaiškinti kodėl pasirinkote VWCE vietoje IUSQ? IUSQ expense 0.20%, paleistas 2011m, ir Fund size 5.8mln EUR. Mano manymu, visi rodikliai geresni už VWCE, ar kažką praleidau? 🙂
Skirtingus indexus trackina. VWCE FTSE o iShares MSCI.
Siaip labai didelio skirtumo nera, o ir TER nieko labai nereiskia tos kelios procento simtosios. Rinkausi Vanguard del pacios kompanijos filosofijos.
https://www.justetf.com/uk/news/etf/msci-vs-ftse-which-etf-provider-is-the-best-index-provider.html
geras straipsnis ir kaip visada keletas klausimu:
– kokios alternatyvos buvo svarstytos?
– ka reiskia „denominuotas eurais“? manau mano mamai butu idomu suzinoti:)
– 0.22 nera pats maziausias net Vanguard’o berniukams. velgi svarstytos alternatyvos su skirtingais mokesciais yra idomu.
– o db del dividendu: Ar Tikrai accum. grantuoja mokesciu sutaupyma?? tarkim Apple ismoka div, kas moka mokescius- apple ar brokeris ar retail investuotojas? dar mes EU, o mokesciai mokami US greiciausia? mano galva, per didele ir per sudetinga grandine dalyviu ir skirtingu saliu su skirtingomis geografijomis. todel man accum ETF po klaustuku bet jau mano galvoje. Todel ar tikrai negeriau susmoketi tuos 15% ir reinvestuoti nes kitur tas mokestis gali buti didesnis.
nepaisant to visi megsta div, tik klausimai kaip su jais tvarkytis efektyviausiai gyvenant LT:)
Labas, MR 🙂 Ačiū, kad aktyviai įsijungei į blogo komentatorius! Man patinka gauti klausimus, juolab, kad esu tik pradinukas ir pats mokausi investuoti, tad net neabejoju, kad ir dabar darau klaidų, todėl sudėtingesnius klausimus gerai ir pačiam sau atsakyti.
– pagrindinė alternatyva buvo iShares IWDA + EMIM du ETF’ai, kurie sukuria pasaulio indekso efektą. Kodėl neimiau jų, atsakiau kitam komentare.
– denominuotas eurais, tai mano supratimu, kai gali persivesti eurus ir pirkti už eurus be konvertavimo kaštų. Bei, kalbant apie US ETF’us, legaliai juos gali įsigyti dėl PRIIPS reikalavimų. Vanguard’o orginalių VT ar VEU mes, europiečiai, deja, pirkti negalime. Tam ir yra sukurti eurais Airijoje denominuoti copy-paste ETF’ai.
– už 0.05% ir panašius vienženklius TER’us ETF’ų pirkti lietuviai neturi galimybės, tad 0.22% vis dar yra on the low end. Palyginimui Swedbank’o fondas turi 2.06% valdymo mokestį 🙂
– O va paskutinius klausimas sudėtingesnis ir reikalauja ilgesnio mano prisėdimo. Žinok aš irgi iki galo nesuprantu ir suku šią dilemą galvoj, nes mokesčius kažkur kažkokius tikrai sumoka ir Accumulating fondas, bet man atrodo, kad su Distributing yra dar blogiau – nes mokesčius sumoka ir ETF’o valdytojas, gavęs tarkim Apple dividendus, ir tuomet mokesčius dar sumoki tu, gavęs dividendus iš ETF’o. Gal ir klystu, tad prie šito klausimo prisėsiu atskiru įrašu. Gana įdomu atrodo plačiau panagrinėti, tad į komentarą nelabai tilpsiu. Ačiū už kritinius klausimus 🙂
Labas, ar jau turi kokių žinių dėl accumulating vs distributing mokescčių klausimo?
Sveikas,
Gal kokiu nauju izvalgu del accumulative VS Divident ETF?
Isskaiciau LP straipsni gal bus aktualu (https://letaspelnas.lt/2020/08/18/aciu-pinigu-neimsiu/#more-347). Pagal ji skirtumas gaunasi labai minimalus tarp siu dvieju ETF tipu, tikriausiai kazka panasaus ir MR turi omenyje.
Matęs Tautvydo tekstą ir net diskusijoje kažkur apie tai dalyvavęs, bet jis mano nuomonės nepakeitė. Nu nereikia man to keliasdešimt eurų srauto dabar ir nereikės dar ateinančius 10 metų kaip minimum, tai tegu tas „nest egg“ ramiai sau auga automatu ant Accumulating ETF’o. Čia mano nuomonė ir asmeninis požiūris. Tautvydas yra finansų ekspertas ir turi daug didesnį know-how, tai kur nuomonės nesutampa, po-default’u rekomenduočiau klausyti Tautvydo. 🙂 Bet pats renkuosi ignoruoti šią jo pastabą, nes savo asmeninėje situacijoje daugiau pliusų matau Acc. fondo pusėje.
Pirmas to VWCE minusas kuris iskart krenta i akis – vieneto kaina. Jei esi tulas lietuvis ir investuoji po kelis simtus ka menesi, gaunasi kad nemazai pinigu liks guleti saskaitoje iki sekancio menesio. Pvz investuoji kas menesi po 200 eur, o vieneto kaina siuo metu 72 eur. Gaunasi kad uzsipirksi tik uz 144eur, 56 eur liks guleti saskaitoje. Ir taip kas menesi gali likti nemazos sumos. Mano manymu kuo pigesnis vienas vienetas tuo geriau, nes gali daugiau pinigu suinvestuoti.
Labas, Barzdočiau. Ačiū už komentarą!
Be abejo, geriau būtų jeigu vienetas kainuotų po 30 centų kaip pensijos fonduose, bet čia efektas labai myzernas. Vieną mėnesį įsigysi 1vnt, kitą mėnesį 2vnt, tai praradimas max vieno mėnesio prieaugis ant tų 50 Eur. Šiek tiek darau mental accounting, bet su 5% metiniu prieaugiu čia yra 20 centų per mėnesį.
Suprantu norą viską optimizuoti, bet šiuo atveju reikėtų rinktis fondą pagal poreikį, o ne pagal jo vieneto kainą. Ta prasme, nebūtinai VWCE, bet jeigu turi 2 identiškus fondus, reikia rinktis pagal kažką kitą (expense ratio, patikimumą, tracking difference), o vieneto kaina neturėtų daryti įtakos pasirinkimui.
Labas, koki brokeri naudoji šitam ETF isigyjimui (arba koki rekomenduotum)? Ačiū už straipsnį 🙂
Labas, Airidai.
Naudoju Interactive Brokers per TradeStation Global. Kodėl pasirinkau būtent šį brokerį jau aprašiau čia: https://sesinuliai.lt/tradestation-global/
O ar nėra didesnės rizikos, kad šis VWCE naujas? Senesni visgi turi istoriją, o naujokas juk gali būti valdomas aplaidžiai ar nekompetetingai 😊 Draugeliai po Harvardo sumano pabandyti versliuką, jei nesigaus tai dzin. P.S. jei komentaras praeis, reiškia sutvarkė problemas 😊
Jeigu būtų naujas valdytojas – tuomet svarbu. Bet, kad čia senasis Vanguard’as su net senu fondu, tik, kad pritaikytu europiečiams. Sekamas FTSE All-World irgi jiems ne naujiena, tai rizikos jokios nematau. Su nauju fondu teorinė rizika egzistuoja tik instituciniams investuotojams – jeigu dabar koks nors vokiečių pensijos fondas sumanytų priparkuoti daug milijonų būtent į VWCE, tai įsivaizduoju gali automatiškai užkilti kaina dėl mažos pardavėjų pasiūlos ir gali neturėti tokio greito likvidumo kai dingsta paklausa. Bet mes, biedniakai, tikrai to nepajausime su savo keliasdešimt tūkstančių.
Sveiki,visu pirma noriu padėkoti už šiuos straipsnius.
Naudingi,išsamūs,lengvai skaitomi,taip ir toliau,palaikau!
Ir norėčiau paklausti tokio dalyko,kokie butu mokami dividendai ( VWCE )jei nebūtų jie reinvestuojami atgal?
Labas, Rolandai! Ačiū už pagyras 🙂
Dėl dividendų gali pasitikrinti VWCE dividendus mokantį atitikmenį – VWRL. Pagal paskutinį ketvirtį – dividend yield 2.10%.
Tai reiškia, kad VWCE atveju lygiai tiek pat buvo reinvestuota atgal į fondą, nes šie ETF’ai identiški savo sudėtimi, tik vienas moka dididendus, kitas reinvestuoja.
o ar nebūtų logiškiau/geriau investuoti į akcijas mokančia dividendus kas mėnesi/ketvirti ( geras pavyzdys kompanija: O kuri moka dividendus ( 4.59% ) kas mėnesi ir yra mano akimis viena iš stabiliausiu kompanijų) tiesiog gauti dividendus,susimokėti tuos 15% pelno ir atgal investuoti nei tiesiog gauti/re-investuoti 2.10% iš ETF .Pagal matematika tokiu atveju ir turėtum pastovu pinigu srautą ( jei prireiktu, o jei nereikia kompaudingas greičiau veiktu ir galutiniame rezultate užtruktum iki 6 nuliu greičiau 🙂 čia tiesiog apmąstymai garsiai išsakyti. 🙂
Jeigu žinočiau kokie yra rytojaus loterijos laimingi skaičiai, nusipirkčiau loterijos bilietą. Faktas, kad vakar laimingi skaičiai buvo 13 6 8 24 visiškai nereiškia, kad jie tokie bus ir rytoj.
Taip yra ir su pavienėmis akcijomis. Aišku, kad matematika teisinga, jog 4.59% yra daugiau už 2.10%, bet čia nesąmoningas lyginimas. Kur pilnai diversifikuotas visų pasaulio įmonių portfelis, kur viena vienintelė akcija.
Praeities rezultatai negarantuoja ateities sėkmės, o padedant visą savo portfelį į vieną akciją, yra labai didelė rizika likti su visųku apskritu nuliu.
galiu pasakyt paprastai, buy Bitcoin.
Ar etfmatic.com yra accumulating dividend tipas? Ten gauni dividendus, jie tavo saskaitoje iskart reinvestuojami, bet visur kur domėjausi, mokescius moket reikia nuo pirmo cento, ta ir padariau tik nzn ar teisingai
ETFmatic nesu naudojęs, bet accumulating ETF’ai tikrai pas juos yra. Jeigu dividendai įkrenta į tavo sąskaitą ir tik paskui pats brokeris už tave juos reinvestuoja – tuomet teisingai, mokesčius turi sumokėti nuo pirmo cento. Accumulating ETF atveju, tu dividendų net nepamatai, tiesiog pačio ETF’o vertė nuolat kyla, todėl tau asmeniškai gautų pajamų deklaruoti nereikia.
Nėra pas ETFMatic acc etf’ų, deja, visi tik mokantys dividendus.
Kaip suprantu, jų tokia politika, kad galėtų iš tų divų nuskaičiuoti savo aptarnavimo mokestį.
Labas, gal gali pasakyti, kuriuos Trading Experience & Permissions reikia aktyvuoti, kad galėtum šį ETF’ą pirkti? Nes acc atsidariau prieš 6 dienas, tačiau bandant pirkti šį ETF’a vis rašo, kad „you currently do not have trading permission for this instrument type. Update…“.
Labas, Tomai,
Turiu tik Stocks (beveik visų Europos šalių) ir Bonds. Screenshot’o į komentarus įkelti negaliu, o klausimas geras, tai papildžiau įraše apie TSG: http://sesinuliai.lt/tradestation-global/
Sveikas,
Ar tikrai Lietuvoje „accumulating“ ETF’ai padeda isvengt apmokestinimo?
As pats gyvenu Sveicarijoje, kur dividendai apmokestinami, bet nera jokio kapitalo prieaugio mokesciu, tad teoriskai „acc“ ETF’s butu geresnis irankis.
Taciau mokesciu inspekcija sugeba paskaiciuoti virtualius dividendus ir „acc“ ETF’ams.
Tomas
Labas, Tomai.
Taip, tikrai. Lietuvoje įstatymas paprastas: jeigu lėšos įkrito į tavo banko sąskaita = gavai pajamas. Accumulating ETF’o atveju jokie div’ai man niekada į sąskaitą tiesiogiai neįkrenta = pajamų negaunu. Auga tik ETF’o vertė, tad kol jo neparduodu, tol pelnas nerealizuotas ir apmokestinimo neiššaukia.
O kaip su pelno mokesciu? Anksciau lyg ir 1 metus reikedavo islaikyti, kad nebutu apskaitytas kaip trumpalaikis pelnas?
Nežinau kaip anksčiau, bet dabar nėra tokio dalyko.
Nusipirkai už 10 Eur, pardavei už 15 Eur – nuo 5 Eur moki 15% GPM’ą nepaisant to ar vienetą laikei 1 valandą ar 10 metų. Čia grynai kalbant apie vertybinius popierius.
Ar teisingai supratau, kad acc ETF atveju auga fondų vienetų vertė, o ne išleidžiami nauji vienetai, kurie išdalinami? Kažkaip lyginant atitinkamų ETF to nesimato vienetų vertėje.
Maza tikimybe uzdirbti 1mn tavo pasirinktu keliu:
– 100% akcijos, pvz akcijos gali 20 metu kristi ar neaugti
– kiekvienas pakritimas skausmingai nukelia tavo kelione iki tikslo
– prisiimi euro rizika, salyginai nauja valiuta (20m), o planuoji investuoti 30m+
Kada paskutinį kartą pasaulio istorijoje buvo etapas, kai akcijos krito 20 metų? Japonijos man neminėk, nes dėl to ir investuoju į VISO PASAULIO akcijų fondą, tad, kad investicijos visai neaugtų, reiktų viso pasaulio griūties. Labai ilgam laikui. O čia jau labiau branduolinio karo ar ateivių invazijos tikimybė.
Kiekvienas pakritimas gal ir nukelia tikslą, bet per tuos pakritimus ir toliau ketinu investuoti, tai viskas išsividurkina.
O ir šiaip, juk čia niekas nėra įkalta į sieną. Neabejoju, kad strategija koreguosis einant metams ir artėjant arčiau tikslo. Kol kas ,aprašinėju situaciją ir taktikas šiai dienai.
1928-1948.
Jei paziuretum istorija, matytum, kad mes kaiptik esam daugmaz 1928 metais ekonomiskai.
Net prasciau, nes USA bedarbiu 50mn zmoniu, didziosios depresijos metu buvo mazesnes nedarbas %.
Didzioji depresija buvo visame pasaulyje, viso pasaulio akcijos panasiai atrode – vidutiniskai krito.
Norint suprasti investavima uztrunka desimtmecius dirbant tiesiogiai srityje, bent man tiek uztruko. Ir tai negarantuoja sekmes, nes igyvendinimas dar sudetingesnis.
Dauguma pamoku ismoksi savo $, bet prarasto laiko neatgausi. Budamas pensijoje ir visdar minuse, klausimas ar busi toks pasitikintis savo strategija.
Vietoj pezėjimo, geriau duok pasiūlymų, o dabar gerą vaikino iniciatyvą slopini.
Bambėjimas ir pilkos spalvos niekam nepadėjo. Geriau parašyk, kaip jam apsisaugoti nuo 1929 situacijos.
pirmu savo komentaru parasiau viska ka jam reikia zinoti. Jei moka skaityti, o ne priestarauti, supras ka norejau pasakyti.
Jei suvaldys mano minetas rizikas, uzdirbs.
Neketinu saukstu sumaitinti maista. As gyvenu is investavimo ir senokai pasiekiau tam tikrus tikslus. Kiekvienam laikas padirbeti, o ne gauti viska uz dyka.
Cia pagalba, ne burbejimas ar demotyvavimas, bet reikia bent siektiek ir pagalvoti, nes jei sitoj vietoj nepagalvos, tai investavimo pasaulyje neisgyvens..
o kodėl jūs nusprendėte, kad autorius turėtų išgyventi iš investavimo? ;-D Ar nepanašu, kad jis kaip pradedantis ir kelis pusvalandžius per mėnesį (taip save pristato – „investicijoms per mėnesį skiriu kelis pusvalandžius per darbo pertrauką viskam sužiūrėti ir tiek, tie nuliai kaupiasi automatiškai
Plačiau: https://www.vz.lt/rinkos/2020/07/16/tukstantmecio-kartos-atstovas-kaupia-1-mln-eur-gavus-atlyginima-saskaitoje-prasideda-fejerverkai) apie fondus ir investavimą žino daugokai, bet kelia menkai pagrįstus lūkesčius kad net nieko neskiriant, nuliai stebuklingai neišvengiamai susikaups ir jums? Ir neaišku kodėl kaip tikras influenceris labai aktyviai pijarinasi, tam skirdamas tikrai daugiau nei kelis pusvalandžius ;))) nevarkite, čia reklaminis produktas
Maurai, labai malonu, kad apsilankėte. Matyt, būtų protinga trolių komentarus ištrinti, bet prašau, tęsiam – sakykite, kuris čia yra tas mano reklaminis produktas? ETF’ai in general ar būtent šis Vanguard’o fondas?
Dėl tokių kaip jūs aš ir noriu rašyti blog’ą. Noriu parodyti, jog turtingu galima tapti ir ne iki galo nusimanant apie investavimą. Daug svarbiau įpročiai, disciplina bei gyvensenos pasirinkimai nei techninė investavimo dalis, kurią aš apskritai renkuosi ignoruoti. Bandau suprasti bazę, bet tik tiek. Ir tuo saviedukacijos procesu dalinuosi viešai, viską aprašydamas. Bet investavimo patarimų čia tikrai nerasite ir apskritai nesuprantu kuo čia mane kaltinate. Taip, grynai investavimui skiriu po pusvalandį kas mėnesį. 2 pavedimai ir vienas pirkimas – man tiek gana ir noriu parodyti, jog tiek yra gana norint tapti milijonieriumi. Pažiūrėsime po 30 metų.
Labas, visų pirma labai ačiū už tai, kad rašai, ir tai darai atvirai. Tikrai didelė paskata ir pagalba visiems naujai susidomėjusiems investavimu.
Atrodo sėkmingai susikūriau IB accountą per TradeStation, bet darant orderį rašo, kad `You are currently logged in without Trading/Market Data permissions`.
Trading permisions praktiškai identiški kaip ir aukščiau komentaruose, Market Data Subscriber Status Non-professional. Kas galėtų būti, kodėl negaliu tradinti?
Labas, Modestai. Tiesiog luktelk 2-3 dienas. Man buvo tas pats – IB account’ą su lėšomis jau turėjau, bet pirkti kelias dienas nieko negalėjau. Man užtruko kol suvaikščiojo dok’ai tarp IB ir TSG, bet nieko nedarant galiausiai viskas susitvarkė. Čia aišku, jeigu account’ą susikūrei va ką tik ką tik. Jeigu jau 2 savaites taip – tuomet rašyk į support’ą.
Sveiki. Aš ką tik su supportu konsultavausi, nes ir man ta pati problema. Jiems reikia kitokio permisiono Complex or Leveraged Exchange Traded Products. Bet ir po to dar šiek tiek knisimosi su turto padidinimu. Tik kad ten iškart parašo
Dabar pastebėjau jog JustETF nuoroda tavo, o ir kiek teko ieškoti pagal pavadinima VWCE randa tik Ticker VWRP, tai kaip čia suprasti kodėl skiriasi tickeris?
Ai sorry, jau dabar pats matau jog tai biržos tickeris, just ETF tiesiog nerodo vokiečių ar italų biržos. Dėl to ten nėra ir vwce tickerio.
Ar TradeStation Global šis etf vadinasi VWCE VANG FTSE AW USDA IBIS2?
Kaip suprantu reikia ieškoti pagal VWCE ticker?
Taip! VWCE ticker’is, o IBIS2 yra Xetra Vokietijos birža, defaultinė IB web’e.
aciu. ir man padejo susigaudyti, kazkaip kompleksiskumas lygioj vietoj su tomis birzomis:)
Man rodė pagal VWCE tickerį, kad pirksiu VANG FTSE AW USDA IBIS2 biržoj, o nupirko iš GETTEX2, tai nelabai supratau irgi, kaip čia…
IB automatiškai parenka tau palankiausią biržą norimai transakcijai įvykdyti. Man irgi dažnai būna GETTEX2. Mums smulkiems – visiškai jokio skirtumo kur nusipirksi. Be milijonų to likvidumo nepritrūksime jokioje biržoje.
Tai tie pastys vienetai ir kai norėsi parduoti – jeigu palankesnės sąlygos bus IBIS2 – tavo vienetai bus parduoti ten. Kad įsigijai GETTEX2 nereiškia, kad dabar tik ten ir galėsi parduoti.
Dėkui, šešiNuliai! Geras blogas, nesustok 😉
Su vienu ETF vis tik išsisukti sunkoka. Su VWCE gauname, kad 100% investuojame tik į akcijas. Drasu! “Auksinis” standartas – 60/40 su bondais. Jei ne 40, tai bent 15% skirčiau jiems arba alternatyvoms (auksui pvz.). Ir gauname, kad reikia dar vieno ETF…
Aišku yra variantas imti taip vadinama “Portfolio” ETF (https://www.justetf.com/de-en/find-etf.html?query=Portfolio), kuris investuoja į kitų ETF krepšelį, tik minusas, kad TER susidvigubina
Susikūriau account’ą per TSG taip kaip perskaičiau pas jus bloge, nusipirkau VWCE ir komisinį paskaičiavo 1.88. Gal turit minčių, kodėl ne 1.75?
Gal limit order? Man yra nuskaitę 1.89 tą vieną kartą kai dariau limit order. Bet šiaip jų kainodara keista – iki cento man pačiam neišeina suvesti. Rašiau ir į supportą, kad paaiškintų, kodėl čia tie 1.89 gavosi, bet nukreipė į bendrą kainyną ir tiek. Tai primečiau, kad 0.14 Eur papildomai kainuoja Limit Order, kai pats įvedi norimą kainą.
Dariau Market Order. Kiek dažniausiai gaunasi mokestis? Ir ar darai Market Order?
Taip, aš visad darau Market Order ir mokestis 1.75 Eur – Xetra biržoje transakcijoms apie 1,000 Eur. Jeigu perki už daugiau, aišku mokestis bus didesnis. Bet kodėl pas tave 1.88 Eur vs mano 1.75 Eur neįsivaizduoju – TSG nelabai noriai atsakinėja į mano laiškus iš tiesų :))
Gal nelabai susijes klausimas.
Kokia min suma optimali didinant portfeli kas men?
Taprasme jei pvz po kokius 300 eur/men tai geriau kas antra men investuoti po 600men?
Šiaip kuo dažniau, tuo geriau, jeigu aišku turi gerą brokerį, kuris nesuryja daug už transakcijos mokesčius. Rule of thumb sakyčiau, kad transakcijos mokesčiai neviršytų 1%. Dar geriau būtų apie ar mažiau 0.5%.
300 eur per kartą viskas gerai per IB/TSG brokerį mokant 1.75 Eur už ETF’o pirkimą, bet nebūtų protinga ETF’us perkant Swedbanke ar Luminor Investor, kur transakcijos mokestis, priklausomai nuo biržos yra virš 10 Eur. Tai atsakymas, kad priklauso nuo naudojamo brokerio.
Labas. Gal žinai ką nors apie VWCG? Neleidžia pirkti VWCE, nors tu ką. Išmeta tą kortelę, kad neturiu leidimo, kaip supratau iš supporto atsakymo, nes esu neprofesionalas, o ten yra JAV fondas. Eurais denominuota randu tik FTSE Developed Europe UCITS ETF – (EUR) Accumulating (VWCG), nors jis brangesnis
*pigesnis
Ar turi Vokietijos rinkos leidimą? Labai svarbu, nes VWCE default’u parduodamas būtent Vokietijos biržose ir gali būti, kad dėl to stringi. Šiaip tikrai turi leisti, neverta ieškoti kitų alternatyvų. VWCE prieinamas, kad ir ką tik pradedantiesiems, čia ne kokia išvestinė finansinė priemonė.
Uff, nusipirkau. Su tais leidimais daug vargo. Bet štai ką dar noriu paklaust: Pirkimo metu išmesta kortelė strongly recommended įsigyti market data subscription. Pažiūrėjau į tą vokiečių rinkos prenumeratą – brangi. Tikiuosi ten neprivalomas dalykas.
Sveiki, o kaip gauti tą Vokietijos rinkos leidimą? Nes susiduriu su ta pačia problema, neleidžia pirkti VWCE per IB :/
Labas, Ieva. Įraše apie brokerį esu įmetęs screenshot’ą su trading permissions. Tiesiog reikia varnelę užžymėti vienoje vietoje.
o ar tikrai nera geresnio varianto?:)
– daugiau nei puse indexo dengia US akcijos ir kuriu didzioji dalis tech/IT/.
klausimas ar nera geresnio kelio su siek tiek daugiau pastangu (perkant pastoviai ne viena, o du ar NET tris indexus) tureti geresne diversifikacija?
geras irasas kaip visad, bet komentarai juk geriausia dalis, teisingai?:)
mielas @sesinuliai, gal galetum posta arba detalu komentara apie tai kaip pajudeti nuo justetf.com susirasti ETF( pvz rusijos rinkos, why not?:)) iki to ETF suradimo IB?
kazkaip per sudetingas man sis procesas pasirode, gal dar kam nors panasiai pasirodys=visiems LT bus geriau:)
Oi, kad aš turėčiau tame daug patirties su savo vienu vieninteliu ETF’u @ IB :)) Kol kas esu pirkęs tik VWCE, kurį randu tiesiog suvedęs tickerį į search’ą. O pasakoti mėgstu apie kažką, ką pats išbandęs. Gali užklausti BM forume, gal kas atsakys greičiau nei aš straipsnį surengsiu: http://balticmustache.lt/forumas/
Labas. Ar į šitą naujieną, susijusią su Vanguard, nekreipti dėmesio?
https://www.ft.com/content/7c636168-c890-4c80-a427-391879e025eb?fbclid=IwAR0DsokpTtxC2WhReG1vug7KKskMnkLZ6wpuHpMejjymHfPQkglP_nOMz6k
Tikrai nekreipti dėmesio 🙂 Tam tikrus populiarumo neįgavusius fondus valdytojai uždaro nuolat. Tokiu atveju tiesiog lėšos pervedamos atgal investuotojams. VWCE tai neliečia nė kiek.
Labas, jūsų blog’ą beskaitant aš irgi panorau grįžt į investavimą. Seniau investavau į akcijas bei akcijų fondus per bankus, kur mokesčiai kosminiai, tad kai išsipardaviau, tai ir nebegrįžau. Dabar užsiregistravau į IB per TSG su tikslu taip pat investuoti į VWCE. Ir noriu paklaust, gal numanot, kodėl pas IB nėra VWCE.DE? Teises trade’inti stock Vokietijoj turiu, tai šiaip įdomu, gal pas jus rodo, arba šiaip kažko nesuprantu dar 🙂
Labas, Raimondai,
Puiku! Dėl VWCE, tai IB nerodo .DE priedėlio, nes nupirks toje biržoje, kur tuo metu bus pigiausia, tad gali už eurus būti ir IT. Bet šiaip pirkite VWCE ir gausite tą patį. Aš nesu dar ne Vokietijoje nusipirkęs, pavedimas visą laiką įvykdomas GETTEX2 arba IBIS2 biržose, kas yra Vokietija.
VWCE.DE čia tik mini-ticker’is rodomas yahoo finance, šiaip visi VWCE yra vienodi, tik, kaip sakiau, kaina gali labai labai šiek tiek skirtis.
Sveiki, ačiū už įdomų straipsnį. Gal galėtumėte pakomentuoti, kodėl justetf.com tam pačiam fondui rodo skirtingus returns procentus, pasirinkus skirtingą valiutą? Tam pačiam Vanguard FTSE šiems metams USD – 14.41%, EUR – 5.48%.
Labas, Pauliau,
Taip ir yra, nes šiemet doleris gana stipriai krito euro atžvilgiu. Nieko su tuo nepadarysi, tiesiog egzistuojanti rizika investuojant į globalias įmones. Yra tyrimų, kurie parodo, kad smulkiam investuotojui valiutų svyravimai long-termu neturi jokio efekto. Tiesiog šiemet krito ir teoriškai negavom tokios grąžos, kokią turėtume gauti, bet kitais random metais pasaulis gal stovės vietoje, o mes gausime +10% grąža stiprėjant doleriui.
Ačiū už atsakymą
Ar taikomas valiutų konvertavimo mokestis tarp šių dviejų atvejų:
1. Fondo (VWCE) valiuta yra USD ir perku eurais per Vokietijos biržą
2. Fondo (VGEA) valiuta EUR ir perku eurais per Vokietijos biržą
T.y. bandau suprasti, ar labiau apsimoka pirkti fondą kurio valiuta yra EUR, ar nesvarbu, jei ignoruojame valiutų svyravimo riziką?
Rule of thumb yra, kad, turint pasirinkimą, VP turėtum pirkti ta valiuta, kuria gauni pajamas ir naudojiesi bei ketini naudotis ateityje.
Jeigu perki eurais, mano supratimu visiškai nesvarbu kokia pačio fondo valiuta. Pvz. VWCE pagridinė valiuta yra USD, dėl to fondas USD reikšme augo daug labiau nei EUR reikšme, bet čia tik dėl valiutų svyravimų ir susilpnėjusio USD šiais metais. Abejais atvejais tu vistiek ownini lygiai tą patį finansinį turtą.
Sveiki,
Kokią logiką taikot užsipirkdami kasmėn?
Nes dabar tik susitvarkiau TSG acc, norėčiau pirkti, bet kai ta kaina tokia aukšta tai nekyla ranka.
Suprantu, kad long term ir mėnesiniam depozitui kaip ir neturėtų daryti įtakos, bet still gal kokių patarimų?
Perku visą laiką tik gavęs algą visiškai nekreipdamas dėmesio į kainą.
Pirma, tai koks skirtumas ar tuos 10vnt. nusipirksi už 82 ar už 84 Eur, jeigu ketini sukaupti kelis šimtus tūkstančių?
O antra, tai iš kur tu žinai, kad kaina dabar aukšta? Po mėnesio vietoj 84 Eur gali būti 90 EUr, ir ką tada, toliau lauksi?
Yra žmonių, kurie nuo 2016 metų laukia, nes kaina tada jau buvo per aukšta 🙂
Don’t try to time the market. Vieną kartą išloši, kitą kartą praloši, bet long-run’e čia mažiausiai rūpi. Na, arba pabandyk ir noras atšoks vieną kartą pralaukus. Gana pigi ši pamoka, tai gali pasibandyti. 🙂
Ar man vienam luminor neduoda VWCE? SEB randu ji.
Bet luminor ir kitu idomiu nera:
IWDA – nera
VWCE – nera
EMIM – nera
Tai i ka ten ivestuot ? 🙂
Luminor kaip banke investavimas labai prastas, nes Luminor turi atskirą Luminor Investor platformą. Investuoti rekomenduojama tik per ją – ten tikrai rasi visus populiariausius ETF’us ir dar daugiau. Iš lietuviškų bankų, pastaroji tikrai vienintelė kurią galimą vadinti platforma, kitur tik kažkoks webinis interfeisas leidžiantis įsigyti akcijų.
Labas, dėkui už blog’ą, kartu su mustache įkvėpei ir mane užsiimti investavimu į etf.
Labai ir man patinka logika KISS, dėt pinigus ir turėti laisvą galvą kitiems dalykams. Dauguma įžvalgų dėl ftse teisingos. Noriu susipaprastint, bet vieno dalyko dar nenusprendžiu, cia lyg neaprašei.
Kaip turint portfelyje all world etf’ą, atsverti jį su namų akcijomis? Juk fondo valiuta Eur. Nera tai. Pats perki eurovalstybių bond?
Kolkas esu susidėliojes taip, atsiVelgiant i mazus valdymo kastus ir susideliojau noredamas atsverti US svorį su Eu ekonomima. ir metu kas kelis menesius po ~5k. Tai transakcijos man nesudaro dideliu islaidų.
Msci usa 25% (0,07 valdymas)
Lyxor600 Europe 15% (0,07 valdymas)
Msci Em 10%
Eurozone bonds 20%
NT 20%
P2P 10%
Portfelyje stokoju likusio pasaulio ir labai noriu maziau pasirinkimu. tai palaipsniui svarstau pereiti prie FTSE + Eurozones Bonds.
Dėkingas būsiu už reakciją
Sveiki, turiu porą klausimų, kylančių iš poros teiginių:
– investuoju 30-čiai metų, rinkos judės, judėsiu su jom, man nieko tokio;
– noriu kuo mažesnių svyravimų, dėl to renkuosi visą rinką, o ne pavienius sektorius ar akcijas.
Imu ir lyginu EQQQ (Nasdaq100 ir VWCE) kad ir 10 metų perspektyvoje, tiesa VWCE duomenų nėra, bet galiu pasiskolinti VTI. Ir matau skirtumą kartais. Svyravimus matau taip pat, kartais labai didelius, bet viskas sugrįžta į savo vėžias ir auga toliau. Pats minite, kad investuosite ilgam. Taip pat iš VTI matote, kad yra dešimtmečių, kai vaizdelis visiškai nekoks, skirtingai nuo QQQ.
Klausimas: jei investuosite ilgą laiką (tekstuose nesakote, kad gali prireikti skubiai išsiimti pinigų parduodant akcijas) ir gyvensite rinkos nuotaikom, ir jei jau technologijų sektorius yra rizikingas (nors labiausiai augantis), kuo baisūs didesni tech svyravimai? Juk investuosite ilgai. Galite palaukti. taip pat galite likus 10 metų iki invstavimo pabaigos pasitraukti iš pvz EQQQ ir užaugintus pinigus susidėti i VWCE (nes gali prireikti juos išsiimti anksčiau).
Tiesiog nesueina argumentai: nenoriu didelių svyravimų, tačiau investuotų pinigų man 30 metų į priekį nereikės.
Visą rinką aš renkuosi ne dėl mažesnių svyravimų. Visą rinką renkuosi, nes neturiu specifinių žinių apie atskirus sektorius ar regionus, kad galėčiau užtikrintai priimti sprendimą ir investuoti į juos.
O kodėl jūs išskiriate tech? Kodėl ne EV, ar progresyvi medicina, ar kosmoso kelionės? 10 auksinių metų IT sektoriuj lyginti retrospektyviai yra kriminalinis nusikaltimas. Taip, laikas užtektinai ilgas, bet tai buvo auksiniai IT metai be jokių kolapsų, skandalų ar krizių. Žinau, kad dabar atrodo jog ateitis yra all about tech. Bet istorijoje buvo tokių hype periodų ir su geležinkeliais, ir su air travel, ir su industrine revoliucija, ir net su auksu.
Aš tiesiog nenoriu visko bet’inti ant vieno sektoriaus – paprastų paprasčiausia diversifikacija. Svyravimus galėčiau suvirškinti, bet totalinio sektoriaus kolapso jau ne. Tai VWCE tegu swingina ir po 50% į skirtingas puses, aš ramus. Bet jei mano pačio išsirinktas sektorius swingintų tiek, tikrai aplankytų dvejonės – o tai jau ne pasyvaus investuotojo laisvalaikis 🙂
Suprantu ir palaikau. Mano galva, būtų logiška bent 20% skirti specializuotiems ar teminiams ETF. Tech (QQQ) išskyriau dėl gal plačios diversifikacijos, t.y. 100 įmonių. Paprastai teminiai etf turi mažai įmonių savyje, plius specifiniai EV ir Cloud irgi yra tech, dėl to jų neišskyriau. Dar ir dėl to, kad QQQ dažnai lyginamas su SPY. O SPY jau galima būtų lygibti su VWCE, nes apie 60% portfelio sudaro S&P500 kontoros. Visokie emerging markets ir small cap beveik nedaro įtakos fondo rezultatams iš esmės. VWCE viską dėčiau tikėdamas, kad S&P500 trauksis, o ne US regionai jį outperformins.
Mano pastaba buvo apie tai, kad įvertinant paties teiginį, kad investavimas ilgalaikis, o pinigų skubiai išsiimti nereikės, dalį investicijų galima būtų skirti jei ne teminiams, bet bent sektoriniams etf su didesne grąžą ir didesniais svyravimais.
Beje, VTI turėjo beveik 15 metų stagnavimo laikotarpį taip pat. Dėl to QQQ 10 metų gero varymo išskyrimas yra nekorektiškas. Bendra akumuliuota metinė grąžą yra daug didesnė ir tai yra faktas. Bet sutiksiu, jei sakysit, kad praeities rezultatai nėra ateities prognozė. Kitavertus, tai, kad tech 10 metų varė nesveikai, dar nereiškia, kad sekančius 10 ar 20 metų nevarys:)
Dėkui jog daliniesi savo patirtimi! Įdomi nuomonė apie blogiausius variantus:
Ar sukaupto ETF vertė kristų jei spaudoje pasirodytų antraštė „Vanguard turbūt bankrotuo“? Kiek suprantu „VWCE Vanguard All-World“ tik tiesiog seka kitus indeksus. Kaip tokiu atveju būtų su pardavimu? O kas būtų jei užsilenktu Vanguard kompanija? is too big to fail? 😉
Jei investuojama į „VWCE Vanguard All-World“ per Interactive Brokers ir IB bankrotuoja. IB kompensacija iki 20k tik nesuinvestuotiems pinigams laikomiems jų sąskaitoje? Pačių ETF investuotojas nepraranda?
Ačiū
Sveiki,
Teisinga informacija pateiki, teisingai mastai, matosi, kad zmogus issilavines ir neskraidzioja padebesiais. Strategija irodyta ir pasiteisinanti.
Tiesiog nuo saves pridursiu kita tickeri kaip alternatyva.
https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=IE00B6R52259#sparplan
Labas. Gal galit konkrečiai parašyti, kiek kainuoja dabar pirkti vwce per ib? Nes pasikeitė kainodara. Beje, man nė karto nereikėjo mokėti neaktyvumo mokesčio, nors nuo naujųjų nieko nepirkau.
IB bandant pirkti įvairius ETFs ir index funds, rodo pranešimą
This product is currently unavailable to clients classified as ‘retail clients’.
Note: Individual clients and entities that are not large institutions generally are classified as ‘retail’ clients.
There may be other products with similar economic characteristics that are available for you to trade.
Bandžiau su 10 skirtingų ETFų ir index funds, rodo tą patį pranešimą.
Ateities kartoms – turbūt perki ne toje biržoje kur priklauso ir bandai įsigyti Vanguard’o fondą tiesiai, o ne su-europinintą. Nepavyks.:) Turi pirkti su UCITS prierašu – bus tas pats produktas, tik vietoj US biržų kotiruojamas Europoje.
Sveiki,
o ar yra koks minimalus terminas ilgalaikiam investavimui? Turiu omenyje 5-10metų? O jei prireiks išsigryninti amksčiau tarkim po 4 ar 7 metų? Atgausiu visus pinigusm? Ačiū labai!
Sveiki. Žinoma atgausite. 🙂 Čia tiesiog toks terminas – kai investuoji nesitikėdamas tučtuojau greitai praturtėsi, bet pinigus išsiimti galite nors ir kitą dieną. Žinoma, nepatartina.
Ne visai taip. Atgaus visus pinigus tik su sąlygą jog rinkos kaina uždarant pozicijas bus tokia pati kaip ir perkant ir dar šiek tiek aukščiau kad kompensuoti pirkimo/ pardavimo kaštus.
Jei žmogus norės išsigryninti pinigus rinkoms nukritus tuomet visų pinigų neatgaus, kitaip tariant uždarys pozicijas su nuostolių.
Sveiki, gal turit minciu kodel nerandu VWCE per savo IB? Rodo tik VWRP…
Gal neturi Europos biržos leidimų? Nes VWCE aš perku iš Vokietijos Borse biržos pvz.
Sveiki, paskaitęs jūsų blogą nusprendžiau ir aš pagaliau pradėti kažkiek krutintis su investavimu. Kadangi daug sau leisti negaliu nuspręndžiau iš pradžių pradėti su minimaliomis 100 eurų investicijomis į VWCE per IBKR. Tai vat čia turbūt ir susidūriau su pirma problema, kad per IBKR Europoje negalima pirkti fractional shares? Tai vadinasi jeigu aš esu pasiruošęs investuoti 100 eurų, o viena akcija kainuoja daugiau tai nelabai man yra pasirinkimo? Gal kažkokį patarimą turite šiuo klausimu? Jeigu VWCE pasiektų 200 euru už akciją ir pan.?
Labas! Nieko tokio, tiesiog perki kas 2 mėnesius ar kažkiek kiek gaunasi. Esmės nekeičia ar kartą į mėnesį, ar kartą į ketvirtį investuosi – tiesiog svarbu, kad tą darytum reguliariai. 🙂
Geras straipsniukas, bet ar iš tikro geras laikas parodys 😀 rinkausi kaip tik fondą, norėjau kopijuoti Tautvydą, bet po šio straipsnio bandau šešių nulių įžvalgas.
Sveiki, gal kas nors galite padėti :…) buvau įsigyjęs ETF fondą S&P 500 UCITS ETF (USD) Distributing (VUSA)
Gavau dividendų 1.69 centus USD valiuta ir parašyta „VNT., 0% MOK. IŠSKAIČ. UŽSIENYJE“
Ką tai reiškią „0% MOK. IŠSKAIČ. UŽSIENYJE“ ir kam ir kaip sumokėti mokestį už šiuos dividentus ar reikalingi kokie nors dokumentai jeigu suma juokingai maža. Ar mokėti reikia VMI metų gale ar kaip? Visiškai nieko nežinau, gal gali kas nors paaiškinti kaip pirmokui nuo A iki Z būtent šiuo klausimu. Ačiū
Nesveikas postas :). Kokias knygas beje skaitei apie Vanguard, jei ne paslaptis?
Viskas čia: https://sesinuliai.lt/geriausios-investavimo-knygos/
Labai dėkoju!
Ir dar klausimas kaip veikia tas accumulate normaliai nesuprantu. Tipo divus refinansuoja, bet tai kokiu principu? Atpigina akciją? Ar duoda 0,0001 akcijos dalį ar pnš?
Aprašęs čia: https://sesinuliai.lt/kodel-as-nenoriu-dividendu/
Dėkoju
Sveiki,
turiu klausima susijusi su VWCE ETF valdymo mokesčiu:
Kaip (ar kada) nuskaitomas tas 0.22% ETF valdymo mokestis?
Realus mano pvz.:
Nusipirkau vieną ETF vienetą už 90 EUR (IBKR nuskaičiavo iš mano sąskaitos 90 + 1.25 už transakciją), po 6 mėn. pardaviau šį ETF vienetą už 105 EUR (į IBKR sąskaita man įkrito 105-1,25 = 103,75).
Kurioje vietoje aš sumokėjau 0,22% valdymo mokestį?
Jis automatiškai išskaičiuojamas iš fondo grąžos, niekur tai neatsispindi. Tiesiog jei pirkai už 100 ir turimas turtas paaugo 5%, tai tu matysi ne 105, o 104.78.
Sveiki, bandant uzsiregistruoti TSG platformoj supportas informuoja, kad nuo 2021 sausio 1 del brexit nepriima nauju accountu. Gal kas susiduret su sia problema? Laukiat kol paleis ar ieskot naujos platformos? Kokios rekomendacijos?
Sveiki.
O ką manot apie tai, jog šitas ETFas keletą procentų suinvestavęs į Kiniją? Mano dabartiniu požiūriu, investuoti į Kiniją yra panašu kaip investuoti į Rusiją. T.y., taip remiame diktatoriškus režimus, kurie neša kančią ir mirtį. Taip, 2023 kovo mėn. tokie žodžiai Kinijos atžvilgiu galbūt skamba per griežtai ir neadekvačiai. Bet mano supratimu, yra labai didelė tikimybė, kad per ateinantį dešimtmetį Kinija puls Taivaną. O tai gali nuvest ir prie WW3. Sakyčiau, kuo stipresnė Kinija taps, tuo didesnė karo tikimybė.
Gal verta pasvarstyt šitą ETFą iškeist į kažkokį alternatyvų vieną ETFą ar kelių ETFų kombinaciją, kuri neapimtų Kinijos? Gal netgi galėtumėt parekomenduot konkretesnių ETFų šiuo atžvilgiu (nelengva rasti tokių, kurie būtų eurais ir automatiškai reinvestuojantys dividendus)?
Praėjo tik 4 metai ir jau žadi 2024 m. nebeinvestuoti į VWCE.
Tai va, toks realus pavyzdys, kad prognozuoti long-term o ir laikytis finansinės disciplinos labai sunku.
P.S. man ir pačiam tai labai sunku 😉 ir 5 metus laikytis tos pačios strategijos velnias kaip sunku.
Nedramatizuokime. Atsiras regliarios pajamos, vėl pirksiu VWCE. Kol kas turiu laiko, santaupų ir energijos, tai be abejo – kodėl nepasižaidus verslininko. Kiekvieną jauną žmogų tą skatinčiau daryti, nes gal vietoj 40 metų „ilgai ir nuobodžiai“ gausis 4 metai „smarkiai ir greitai“ iki tų šešių nulių.